Topuklu Ayakkabı Giymenin 10 Püf Noktası

Bütün gün topuk ayakkabı giymek zorunda kalıyor ve bu durumda size acı veriyorsa, topuklu giymek için aşağıdaki püf noktaları takip edebilir ve bu rahatsızlığı azaltmanıza ya da ortadan kaldırmanıza olanak yaratabilirsiniz.
Topuklu Ayakkabı Giymenin 10 Püf Noktası

Tarafından yazılmıştır Andrea Caillet Bois

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu yazıda, topuklu ayakkabı giymek için 10 faydalı püf noktaya bakacağız. Bu şekilde, mümkün olan en az acı ile, onları giyebilirsiniz.

Birçok kadın, iş ya da bir etkinlik için resmi bir kıyafet seçmeli ve hangi topuklu ayakkabıyı giyeceğine karar vermelidir. Çoğu kadın için bu ayakkabılar hiç ama hiç rahat değildir. Birçokları için topuklu ayakkabı giymek sadece daha iyi, daha zarif veya daha şık görünmekle ilgili değildir. Giysilerinize ve sahip olmak istediğiniz görüntüye eşlik etmenin de bir yoludur.

Buna rağmen, topuklu ayakkabı birçok kadın için çok rahatsız edici olup, hatta sağlık sorunlarına bile neden olabilir. Topuklu ayakkabıyı, rahat bir biçimde giyebileciğinizden emin olmak için bazı püf noktaları sizler için hazırladık.

Topuklu Giymek ve Rahatsızlığı önlemek için 10 Püf Nokta

Topuklu ayakkabı giyerken ayaklarınızın normalde taşıdığı ağırlık tamamen değiştirilir.

Topuk yüksekliği  arttığı zaman, ayağınızın ön yüzü, alışık olduğundan% 75 daha fazla ağırlık taşıması gerekir. Bu durum, ayağınıza ve dizlerinize zarar verebilir ve hatta omurganızın hizasını bile bozabilir.

Topuklu ayakkabı giymek için bu püf noktaları takip edin ve topuklu ayakkabıların olumsuz etkilerini en aza indirin.

1. Topukluya alışmak

İlk kez topuklu giydiğiniz zaman, bütün gün ayağınızda durmamalı. Bunun yerine, onlara yavaş yavaş alışmalısınız.

Topuklulara yavaş yavaş alışmaya çalışın ve iki cm’den daha uzun olmayan topuklu ayakkabılarla başlayın. Daha sonra, iyi alıştığınız zaman, daha uzun bir topuğa geçebilirsiniz.

2. Kalın topuklu ayakkabılarla başlayın

kalın topuklu ayakkabı

Kuşkusuz, daha ince olanlarına yönelmeden önce, kalın topuklu ayakkabılarla başlamak daha iyi bir fikirdir. Destek alanını artırarak, rahatsızlığı azaltabilirsiniz.

Zaman geçtikçe ve daha fazla alıştıkça, kendinize bu kadar acı vermeden, daha ince ve uzun topuklu ayakkabılara giyebilirsiniz.

3. Küçük molalar verin

kadının ayağı acıyor

Alçak olsalar bile, herhangi bir topuklu ayakkabı giyerken, arada bir mola vermenizi öneririz. Bu bacaklarınızın dinlenmesini sağlayacak ve kan dolaşımını iyileştirecektir.

Yapabiliyorsanız, olası krampları gidermek ve kan dolaşımı iyileştirmek için küçük baldır masajları yapın.

4. Doğru beden ayakkabıyı giyin

Durum oldukça aşikar olsa da, genellikle çok büyük ya da çok küçük ayakkabılar giyeriz ve bunlar bize daha fazla acı verir.

Çok küçüklerse, ayaklarımızda yaralar ve kabarcıklar olabilirler. Öte yandan, eğer çok büyüklerse, ayağınız boşta kalacak ve ayakkabının çıkmasını engellemeye çalıştığınız için ayağınızın önüne daha fazla kuvvet binecektir. Her iki durum da, ayaklarınız için zararlıdır.

5. Ayak bileği tokası olan topuklu bulmaya çalışın

Bir ayak bileği tokası varsa veya ayağın üstü tamamen açıkta değilse, ayarlaması çok daha kolay olacaktır. O zaman, ayağınızın dışarı çıkmasını önlemek için ekstra güç kullanmak zorunda kalmaz ve ayaklarınızın yorulması daha uzun süre alır.

Topuklu ayakkabı giymenin bir diğer püf noktası da T harfi şeklindeki “yakalı” olanları bulmaktır.

6. Uçlar

Mağazalarda, ayağın iki farklı alanının altına yerleştirilen küçük uçlar bulabilirsiniz. En çok neresi acıdığına bağlı olarak, parmak uçlarınızın altına veya topuğunuzun altına yerleştirilebilirler. Bu uçlar, bu alandaki ağırlığın baskısını azaltır.

Bunları çantanızda bulundurmanızı ve ağrı başladığında kullanmanızı öneririz.

7. Ayaklarınızı nemlendirin

kadın krem sürüyor

Sürtünmeyi engelleyebilmeniz için ayaklarınızı nemlendirici bir krem ile ovmanız çok önemlidir. Topuklu ayakkabı giymenin en yaratıcı püf noktalarından biri, kremi ayakkabının üzerine koymak ve ayakkabının malzemesini yumuşatmak için etrafa yaymaktır.

8. Topuklu ayakkabı giymenin en iyi püf noktalarından biri; ayakkabılarınızı soğutun

Bu ipucu, çok küçük olan ve sizi inciten ayakkabılar için idealdir.

Ayakkabılarının içine su torbaları koyduktan sonra onları dondurucuya koyun. Su, sıvıdan katı duruma geçerken, ayakkabıya daha fazla baskı uygulanır ve genleşmesini sağlar.

9. Platformlar

Platform giymek, daha kalın bir tabanı olan ayakkabıları seçmek anlamına gelir. Bu püf nokta, kimseye çaktırmadan topukların yükseltir. Bu ek, topuk yüksekliğinden 2 veya 3 cm alacak ve ayaklarınız ve bacaklarınız rahatlamış hissedecek.

10. İnce tabanlardan kaçının

İnce tabanlar ayaklarınızın tabanı için çok az destek sağlar. Kauçuk platformlar daha iyidir çünkü yürürken basıncı emer ve ayak tabanlarındaki ağrıyı hafifletir.

Topuklu ayakkabı giymek için bu ipuçlarını takip edin, rahatsızlık duymadan veya acı çekmeden harika görüneceksiniz. Bu ip uçlarını denedikten sonra lütfen deneyimlerinizi bizimle paylaşın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barnish MS, Barnish J“High-heeled shoes and musculoskeletal injuries: a narrative systematic review”, BMJ Open. 2016 Jan 13;6(1):e010053.
  • Spine Health Institute, Florida Hospital: “HOW HIGH HEELS AFFECT YOUR BODY“, s.f.
  • Sebastián Valderrama, Patricia Castaño Rivera, Sandra Milena Velásquez, “Revisión sobre la evolución del zapato de tacón según un contexto histórico y su efecto en la salud de sus usuarios”, ICONOFACTO VOL. 13 Nº 20 / PÁGINAS 160 – 177

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.