Ayaklarınızın Her Zaman Kusursuz Görünsün Diye 6 İpucu

Tıpkı vücudunuzun diğer bölümlerini ölü hücrelerden arındırıp masaj yaptığınız gibi, ayaklarınız için de aynısını yapmalısınız. Bu şekilde, ayaklarınıza gereken özeni gösterdiğiniz konusunda emin olabilirsiniz
Ayaklarınızın Her Zaman Kusursuz Görünsün Diye 6 İpucu

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kusursuz ayaklar düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Onlara sadece biraz özen gösterin ve her zaman kusursuz görünmeleri için ayak bakımına dair ipuçlarını takip edin.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

1. Ayaklarınızı Kuru Tutun

ayak egzersizleri

Kusursuz ayaklar için ilk adım onları kuru tutmaktır. Bunu başarmak için aşağıdaki basit adımları göz önünde bulundurun:
 • Mümkün olduğu kadar, doğal, nefes alabilen malzemelerden yapılmış ayakkabılar giyin.
 • Mümkünse, üst üste birkaç gün aynı ayakkabıyı giymeyin.
 • Mantarların büyümesini önlemek için banyo yaptıktan sonra ayaklarınızı her zaman kurulayın.

Bu yazıyı da okumanızı öneririz: Ayak Mantarının Semptomları: Sizde Var Mı?

2. Tırnaklarınızı Doğru Şekilde Kesin

tırnak kesmek

Tırnaklarınızı kesme şekliniz, içe doğru büyüyen ayak tırnaklarını önlemek adına çok önemlidir. Batıkların oluşmasını önlemek için şu önerileri izleyin:
 • Tırnaklarınızı yuvarlak değil, düz bir çizgi halinde kesin.
 • Onları çok kısa kesmeyin; bu durum enfeksiyona ya da batık ayak tırnaklarına neden olabilir.
 • Tırnak çevresindeki ölü derileri koparmayın. Eğer çok ihtiyacınız varsa, özel bir tırnak ıspatulası ile onları tırnak tabanına geri itin.

3. Ayak Sağlığınızı Koruyun

Kusursuz ayakları için elinizden geleni yapsanız dahi, batık ayak tırnakları gibi problemleri önlemek imkansızdır. Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek ayaklarınızın sağlığını koruyabilirsiniz:

 • Yapmanız gereken ilk şey, ayaklarınızı 15 veya 20 dakika boyunca ılık suya sokmaktır. Her litre su için bir çorba kaşığı tuz ekleyin; bu ayaklarınızı dezenfekte edecektir.
 • Tırnağınızı hafifçe kaldırmak için diş ipini bir kaldıraç olarak kullanın: bu şekilde, etkilenen bölgeyi antiseptik bir bezle temizleyebilir ve bölgeye, iyileşme sürecini hızlandırmak için bir krem ​​uygulayabilirsiniz.
 • Tırnak sağlığına tekrar kavuşana kadar bu işlemi tekrarlayın. Bununla birlikte, eğer tırnak etrafında kırmızılık ya da iltihaplanma görürseniz, kendiniz tedavi etmeyin – doktorunuzu arayın.

4. Karbonatlı Ayak Banyosu

ayak bakımı

Topukları fevkalade pürüzsüz, sağlıklı bir görünüme sahip ayaklar elde etmek için, ayaklarınıza, bu karbonat çözeltisi ile banyo yaptırmaktan daha iyisi yoktur.
 • Bu yöntemin etkili olabilmesi için, haftada bir kez 15-20 dakika boyunca işlemi uygulamanız gerekir.
 • Tuz, uçucu yağ ve bitkisel infüzyon gibi ek maddeler de kullanabilirsiniz.
 • Ayaklarınızı çözeltinin içine batırdıktan sonra, ölü deriyi ayaklarınızdan uzaklaştırmak için, bir ponza taşı veya benzeri bir gereç kullanın.

5. Nemlendirici Krem

İster inanın ister inanmayın, nemlendirici krem, elleriniz ve yüzünüz için ne kadar önemliyse kusursuz ayaklar elde etmek için de o kadar önemlidir. Uygulamayı unutmamanız çok önemlidir!

 • Bir krem seçerken, dimetikon, lanolin ve vazelin gibi cildinizi pürüzsüzleştiren ve yumuşatan; gliserin ve lektin gibi nemlendirici bileşenler içeren ürünleri tercih edin.
 • Bu tür kremleri ayak parmaklarınızın arasına uygulamaktan kaçının, aksi halde bu işlem, ayak mantarlarının büyümesine neden olabilir.

6. Ayaklarınıza Masaj Yapın

ayak masajı

Ayak masajı, dolaşımı harekete geçirmesi, yorgunluğu gidermesi, ayak sağlığını koruması ve farklı birçok özelliği nedeniyle çok faydalıdır.
 • Sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca ayaklar için özel olarak yapılmış bir masaj aleti de kullanabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra, dolaşımı etkinleştirmek adına ayaklarınızla, tenis topu veya başka bir yuvarlak nesneyi yerin üzerinde yuvarlayabilirsiniz.

7. Ayaklarınızı Ölü Hücrelerden Arındırın

Tıpkı yüzünüze uyguladığınız gibi, aynı şeyi ayaklarınız için de yapmalısınız. Her iki durumda da oldukça kolay bir işlemdir.

 • Vücut yağını ve birkaç çorba kaşığı şekeri bir kavanoz içerisinde karıştırın.
 • Topuğunuza ya da arındırmak istediğiniz diğer bölgelere uygulayın.
 • Bunu yaparak, topuğunuzu nemlendirir ve şekerin cildiniz üzerinde yarattığı sürtünme kuvveti nedeniyle ayaklarınızı ölü hücrelerden arındırırsınız. Bu oldukça basit ve ucuz bir yöntemdir!
İlginizi çekebilir ...
Daha Güçlü Eklemler için Ayak Egzersizleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Daha Güçlü Eklemler için Ayak Egzersizleri

Gereksiz veya önemsiz gibi görünse de, gece meydana gelen ağrılar, spazm ve kramp gibi sorunları önlemek için ayak egzersizleri yapmak oldukça önem...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.