Tırnak Problemleri İçin Doğal Tedaviler

Tırnak, herkesin dış görünüşünde önem verdiği bir ayrıntıdır. Bu nedenle tırnaklarınıza gereken önemi vermeniz oldukça önemlidir. Bu yazıda tırnaklarınıza daha iyi nasıl bakabileceğinizi öğreneceksiniz.
Tırnak Problemleri İçin Doğal Tedaviler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Birçok farklı nedenden dolayı tırnak problemleri meydana gelebilir. Buna neden olan şey ne olursa olsun, her zaman için tırnak problemleri son derece can sıkıcıdır. Tırnaklarınızın durumu, genel sağlığınız hakkında çok şey söylüyor olabilir.

Tırnaklar el ve ayaklarınızı koruyan sert tabakalardır, lifli ve sert bir protein olan keratinden meydana gelirler. Eğer tırnaklarınız iyi görünüyorsa, genellikle her şeyin yolunda olduğunu düşünürsünüz. Ancak tırnaklarınız zayıf görünüyorsa veya anormal bir renge sahipse, bu konuya önem vermeniz gerekmektedir.

Estetik söz konusu olduğunda, kelimenin her anlamıyla hijyen çok önemli bir hale gelir. Tırnaklarınızın iyi görünmesi birçok faktörden etkilenmektedir. Bundan dolayı, tırnaklar için her türlü güzellik ürünü ve çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Çeşitlilik her açıdan güzel bir şey değil mi?

Tırnak bakımı için önerebileceğimiz en iyi şey, kimyasal ürünlere başvurmadan önce doğal olanları tercih etmenizdir. Çıplak gözle zararsız görünen nemlendiriciler, ojeler, oje çıkarıcı maddeler ve diğer kişisel bakım ürünleri, tırnaklarınızın kalitesini ve görünüşünü etkileyebilir.

Bu ürünler; mantarlara, bazı yaralara, lekelere, kötü kokulara, batık ayak tırnaklarına ve hatta tırnak kaybına neden olabilir. Bu yazıda yaygın olarak görülen farklı tırnak problemleri için en iyi doğal tedavileri sizinle paylaşacağız.

Tırnak problemleri için doğal tedaviler

1. Mantar tedavisi

mantarlı tırnak

Mantar, en yaygın tırnak problemlerinden birisidir. Tırnaklarınızın sağlığını direkt olarak değiştiren bir enfeksiyondur. Kötü hijyen, nem veya çok sıcak ortamlar bu soruna neden olabilir.

Mantar, keratin üzerinden beslenir. Bu hoş olmayan sorunla doğal yollarla mücadele etmek için, güçlü bir antiseptik olan çay ağacı yağını kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu madde, laboratuvarda üretilen mantar karşıtı kremler ve merhemler kadar etkilidir.

Yapılması gerekenler

 • Duştan sonra bu tedaviyi uygulamadan önce iyice kurulanın.
 • Mantardan etkilenen tırnağınıza birkaç damla bu tedaviden uygulayın ve kurumasına izin verin.
 • Her gün, duş aldıktan sonra belirgin bir iyileşme fark edinceye kadar bu işlemi tekrarlayın.

2. Kırılgan tırnaklar için tedavi

Kırılgan tırnaklar için tedavi

Çabuk kırılan tırnaklar, oldukça yaygın olan başka bir tırnak problemidir. Tırnaklarda meydana gelen çatlamaya, keratini zayıflatan ürünlere sürekli olarak maruz kalmanız ya da genel sağlık problemleriniz neden olabilir.

Bu sorunu doğal yollarla tedavi etmek istiyorsanız, diyetinize dikkat etmeniz gerekir.  Süt, peynir ve fındık gibi kalsiyum açısından zengin yiyecekleri tüketmenizi ve bu gıdaları diyetinize sıklıkla dahil etmenizi öneriyoruz. Tırnaklarınızı güçlendirmenin başka yolları ise şunlar olabilir:

 • Badem yağı ve limon. Bu iki malzemeyi iyice karıştırın ve 2 dakika boyunca tırnaklarınızın üzerine uygulayın. Sonrasında ise su ile tırnaklarınızı durulayın.
 • Hindistan cevizi yağı. Tırnaklarınıza bu ılık yağ ile masaj yapın ve 1 dakika boyunca bu şekilde bekletin.
 • Argan Yağı. Manikür rutininizin bir parçası olarak tırnaklarınıza bu yağ ile 2 dakika boyunca masaj yapın.

3. Kırık tırnaklar için tedavi

kırılan tırnak

Temizlik ürünleri, turunçgiller ve bazı aşındırıcı maddeler tırnaklarınızın yapısını bozabilir. Bu maddeler kimyasal özellikler gösterir ve tırnaklarınızın  güçlü bir şekilde büyümesini önler. Bu nedenle sık sık tırnaklarınızın çatlamasına neden olur.

Tırnaklar, neredeyse her şeyle temas halindedir. Ancak, tırnaklarınızın nelere temas ettiğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Tırnakların, genel sağlığın bir göstergesi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Yapılması gerekenler

 • Temizlik yaparken mutlaka eldiven giyin.
 • Zaman zaman tırnaklarınızı korumak için üzerine koruyucu bir tabaka uygulamanızı öneriyoruz.
 • Süt, yumurta, avokado ve ıspanak gibi büyümeye yardımcı olan yiyecekleri daha sık tüketmeye çalışın.
 • Her hafta manikür ve pedikür rutininizi devam ettirin. Bunu sürekli olarak yapmak zorunda değilsiniz; sadece tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde büyüdüğünden emin olmalısınız ve sıklıkla durumunu kontrol etmelisiniz.

4. Tırnak problemleri: batık tırnaklar

Bu, muhtemelen en sinir bozucu tırnak sorunlarından birisidir. Tırnak batması genellikle ayağınıza uygun olmayan ayakkabılardan, tırnak deformasyonlarından, kötü bakımdan ve tırnaklarınızı kötü bir şekilde kesmenizden kaynaklanır. Bu sorun, genellikle ayak başparmağında görülse de, herhangi bir tırnağınızda da bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Yapılması gerekenler

 • Bu sorundan etkilenen ayağınızı sıcak suya batırın, birkaç dakika bekletin ve sonrasında iyice kurutun.
 • Batma olan bölgeye zeytin veya badem yağı ile hafifçe masaj yapın.
 • Tırnağınızın altına küçük bir parça ıslak pamuğu yerleştirin.
 • Etkilenen bu bölge iyice yumuşadığında, temiz ve keskin bir tırnak makası ile tırnağınızı dikkatlice kesin.
 • Tırnağınızı düz bir şekilde kesmeye çalışın, yani kare veya dikdörtgen bir şekil alsın.
İlginizi çekebilir ...
Tırnak Bakımı Yapmak için 9 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tırnak Bakımı Yapmak için 9 İpucu

Bugünkü yazımızda tırnak bakımı yapmak için ipuçları vereceğiz; böylece tırnaklarınızın her zaman güzel, güçlü ve sağlıklı kalmalarını sağlayabilir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.