Mantar Ağrı Yapar Mı? Tırnak Mantarıyla Nasıl Savaşılır

Tırnak mantarı, artık bir doktora başvurmanızı gerektirecek kadar ciddi bir seviyeye ulaşmadıkça genellikle ağrıya sebebiyet vermez.
Mantar Ağrı Yapar Mı? Tırnak Mantarıyla Nasıl Savaşılır
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tırnak mantarıyla karşı karşıya kalmak endişe verici bir durumdur. Çoğu zaman ciddi ya da fark edilir bir durum sergilemese de, belirtileri zamanla arttığı için çoğu insan bu duruma bir an önce müdahale etmek ister. En başta tırnakta renk ve doku değişiklikleri görülür. Ardından enfeksiyon yayıldıkça tırnak güçsüzleşir ve bunun sonucunda düşer.

Tırnak mantarı ağrıya sebep olabilir mi? Normalde başlangıçta ağrı hissedilmediği için bu enfeksiyona sahip olan kişiler sıklıklar bu soruyu kendilerine sorarlar. Müdahale edilmedikçe, durum daha da kötüleşir. Büyük ihtimalle etkilenen bölgenin etrafında hassasiyet artar ve bu da ağrıya ve başka belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Bu yazımızda, bu durumun ortaya çıkmasındaki temel sebeplere ve tırnak mantarıyla savaşmak için başvurabileceğiniz bazı doğal ilaçlara göz atabilirsiniz.

Tırnak Mantarına Sebep Olan Şey Nedir?

Tıp alanında tırnak mantarı onikomikoz olarak adlandırılır. Onikomikoz, cilt mantarı ve mayalar el ya da ayak tırnaklarında aşırı derecede ürediğinde ortaya çıkan bir enfeksiyondur.

Bu mikroorganizmalar nemli ve sıcak ortamlarda kolaylıkla çoğalabilirler. Bazı ayakkabılar da bu durumun meydana gelmesine ön ayak olur. Ayrıca, bu durum savunma sistemi yeteri kadar çalışmadığı için meydana geldiğinden dolayı mantar, düşük bağışıklık sisteminin belirtisi de olabilir.

Risk faktörleri

 • Yüzme havuzu, spor salonu ya da duş kabini gibi kamuya açık alanlarda nemli ve sıcak bölgelerde bulunmak
 • Duş aldıktan sonra ayakları düzgün şekilde kurulamamak
 • Ayakların terlemesine engel olmayan maddelerden yapılma ayakkabı ya da çorap kullanmak
 • Aşırı terlemek (hiperhidroz)
 • Şeker hastalığı
 • Tırnak bozuklukları

Tırnak Mantarı Ağrıya Sebep Olur Mu?

üst üste duran ayaklar

Çoğu insanın kafasında onikomikozun belirtileri ile ilgili soru işaretleri vardır. Tırnaklardaki değişimler oldukça bariz belirtiler olsalar da, çoğu insan ağrı çekmedikleri için bu değişimlerin enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda şüpheye düşerler.

Bu konudaki şüphelerden kurtulmak adına, mantarın etkilenen bölgede her zaman ağrıya sebebiyet vermediğini belirtmek gerekir. Mantar sorunu kademeli bir şekilde artarak ilerler ve enfeksiyon ağırlaştığı zaman ağrıya sebep olur.

Tırnak mantarının belirtileri şunlardır:

 • Tırnakta renk değişimi
 • Tırnakta şişme ya da şekil bozukluğu
 • Tırnak kırılması ya da düşmesi
 • Tırnağın etrafındaki deride ağrı ve kaşınma

Tırnak Mantarıyla Savaşmak İçin Ev Yapımı İlaçlar

Eğer şiddetli bir tırnak mantarıyla karşı karşıyaysanız, yapacağınız en iyi şey doktorunuza başvurmak olacaktır. Fakat mantar henüz yeni yeni görülmeye başlandıysa, bu ev yapımı ilaçlar  mantarla başa çıkmanız için yeterli olabilir.

Çay Ağacı Yağı

çay ağacı yağı ve bakım malzemeleri

Bu güçlü antimikrobiyal ve mantar karşıtı yağlar tırnakları etkileyen mantarın yayılmasını önlemek için en iyi yöntemlerden biridir.

Nasıl Kullanılır?

 • Çay ağacı yağını biraz pamuğa dökün ve etkilenmiş tırnağınızı bu pamuk yardımıyla ovun.
 • Tırnağınız tamamen iyileşene dek bu yağı günde iki kez kullanın.

Limon Suyu

İçerdiği organik asitler ve yağlar sayesinde, limon suyu mikroorganizmaların üremesi için gerekli olan ortamı değiştirme gücüne sahiptir.

Nasıl Kullanılır?

 • Yarım limon ile etkilenmiş tırnağınızı ovun ve en az 30 dakika bu şekilde bekletin.
 • Ardından durulayın. Bu tedaviyi günde 3 defaya kadar uygulayabilirsiniz.

Soğan

Soğandaki sülfür içeriği, mantarın yayılmasını kontrol altına alan ve bu sayede tırnağın görüntüsünü iyileştiren mantar karşıtı bir etki göstermektedir.

Nasıl Kullanılır?

 • Soğanı kesin ve bandaj yardımıyla tırnağınızın üzerine yerleştirin.
 • Gece boyunca bu şekilde bırakın.
 • Bu tedaviyi haftada en az 2 kez tekrar edin.

Güveyotu Yağı

Güveyotu yağı özellikle solunum sistemi sağlığınızı iyileştirmedeki gücüyle bilinir. Bunun yanında tırnak mantarıyla savaşan yararlı bir içeriği de bulunmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

 • Güveyotu yağını etkilenmiş tırnağa uygulayın ve durulamayın.
 • İyi bir sonuç elde etmek için günde iki kez kullanın.

Elma Sirkesi

tırnak mantarıyla

Elma sirkesi tırnak mantarıyla savaşan organik asitler içerir. Sirkeyi doğrudan etkilenmiş bölgeye uygulayıp mantarın üremesi için gerekli koşulları azaltarak enfeksiyonu kontrol altına alabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

 • Etkilenmiş tırnağa biraz elma sirkesi dökün.
 • Diğer bir seçenek bir kase sıcak suya elma sirkesi eklemek ve ellerinizi ya da ayaklarınızı 20 dakika boyunca bu suyun içine batırmaktır.
 • Tırnağınız iyileşene dek bu uygulamaya devam edin.

Tırnak mantarı kapmış olma ihtimaliniz sizi endişelendiriyor mu? Mantar belirtileri gösterip göstermediğinizi belirleyin ve tırnaklarınız daha da kötüleşmeden tedavi etmeye çalışın.

İlginizi çekebilir ...
Batık Tırnaklar İçin 5 Doğal Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Batık Tırnaklar İçin 5 Doğal Çözüm

Pek çok insan için batık tırnaklar acı verici bir sorundur. Hastalar daha kötüye gitmemesi için bir uzmana gitmeye başlarlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sulaiman, E., Purwanto, B., Lasminingrum, L., Dewi, Y. A., & Mahdiani, S. (2015). Potency of Vinegar Therapy in Otomycosis Patients. Journal of Medicine and Health Potency of Vinegar Therapy.
 • Chao, S. C., Young, D. G., & Oberg, C. J. (2000). Screening for inhibitory activity of essential oils on selected bacteria, fungi and viruses. Journal of Essential Oil Research. https://doi.org/10.1080/10412905.2000.9712177
 • Larson, D., & Jacob, S. E. (2012). Tea tree oil. Dermatitis. https://doi.org/10.1097/DER.0b013e31823e202d

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.