Çay Ağacı Yağı: Bir Sürü Faydası Olan Harika Yağ

· 27 Mart, 2017
Çay ağacı yağını her zaman bölgesel olarak uygulayın. Bunun yanında herhangi bir sorunla ya da alerjiyle karşılaşmamak için uygulamadan önce suyla seyreltmek en iyisidir.

Çay ağacı yağı yüzyıllarca cilt problemlerini tedavi etmek için kullanıldı. Ancak, bundan çok daha fazla medikal kullanım yöntemleri vardır.

İlginç bir şekilde çay ağacı yağı Avustralya’dan gelir. Hint defnesi adı verilen ağacın yapraklarının yaptığı su buharı damıtımı sebebiyle ilk olarak burada kullanılmaya başlandı.

O zamanlardan beri Avustralya yerlileri, cilt problemlerinden soğuk algınlığı, alerji ve solunumla ilgili problemlere kadar birçok hastalığın tedavisinde bu yağı kullandılar.

Şu anda eczacılık ve aromaterapi gibi sektörler faydalarından dolayı çay ağacı yağını sıklıkla kullanılıyor.

Hem çok güzel kokar, hem de herhangi bir aktarda bulmak çok kolaydır, ayrıca birçok sağlık problemini tedavide de harika sonuçlar verir.

Aşağıda size sağlığınız için çok faydalı olan bu yağın günlük kullanım şekillerinden bahsedeceğiz.

Çay Ağacı Yağı Akne Tedavisine Yardımcıdır

İnatçı sivilcelerden ve siyah noktalardan kurtulmak için çay ağacı yağı kullanmak mükemmel bir yöntemdir. Antibakteriyel, mantar karşıtı ve antiseptik özelliği bu yaygın cilt problemiyle savaşmak için idealdir.

Ancak bu yağı seyreltilmemiş haliyle cildiniz üzerinde kullanmamanız gerektiğini hatırlatalım. Bunun yerine su ile seyreltmeniz gerekmektedir.

Akne İçin Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır ve Uygulanır?

akne

Malzemeler

 • 1 damla çay ağacı yağı
 • 10 damla su
 • 5 damla cadı fındığı

Nasıl Kullanılır?

Bu basit ama etkili karışımı bir parça pamuk yardımıyla uygulayın. Günde iki kez uygulamanız gereklidir: sabah ve gece yatmadan önce. Bir hafta sonra bu karışımın olumlu sonuçlarını göreceksiniz.

Çay Ağacı Yağı Kuru Tırnak Derisinden Kurtulmaya Yardımcı Olur

Bu yağın birçok kozmetik kullanımı vardır. Bunlardan biri de çatlamış ve eşit olmayan tırnak çevresi derisini yumuşatarak güçsüzleştirmesidir. Ayrıca tırnakta mantar enfeksiyonunun tedavisinde de kullanılabilir.

Nasıl Kullanılır ve Uygulanır?

 • Manikürünüzü başarılı bir şekilde yapmak için sadece bir kulak temizleme çubuğunu yağa bulayıp tırnak derisine uygulamanız yeterlidir. Birkaç dakika geçtikten sonra ölü tırnak derilerinden kurtulmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.
 • Tırnak mantarıyla baş etmek için bir diğer harika fikir de; 5 damla çay ağacı yağını ojenize eklemektir. Ojeyi birkaç saniye çalkaladıktan sonra karışımı el ve ayak tırnaklarınıza sürün.

Gül Hastalığının Tedavisi İçin Çay Ağacı Yağı

gul-hastaligi

Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea) sonbahar ya da kış aylarında ortaya çıkan dermatolojik bir hastalıktır.

Başlangıçta normal bir yara gibi belirir ve daha sonra eritemli (kırmızı) noktalara dönüşür, ardından da derinin soyulmasına neden olur.

Bulaşıcı bir yapıya sahiptir ve birçok vaka için tedavisi kortikosteroid ilaçlarla sınırlıdır. İlerlemesini önlemek için bir diğer yöntem ise çay ağacı yağı kullanmaktır. Ayrıca cildiniz üzerindeki etkisini azaltmaya da yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır?

Bu tür bir yağın kullanım oranı her zaman kullandığınız su miktarının yaklaşık %5’i kadar olmalıdır.

 • Yani örneğin yarım bardak temiz suya (100ml) 5 ml çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.
 • Gül hastalığından muzdaripseniz çay ağacı yağını uygulamadan önce sorunlu bölgeyi iyice temizlemelisiniz. Daha sonra karışımı sürdüğünüz bu bölgeye masaj yapın. Bunu her gün yapmanız önerilir.

Yavaş yavaş olumlu sonuçlarını görmeye başlayacaksınız.

Ayak Mantarının Tedavisi İçin Çay Ağacı Yağı

Ayak mantarı özel bir mantar türüdür. Dermatofit en çok, ılık ve nemli yerlerde çoğalır. Ayrıca ölü deri tabakasında yaşar.

Bu hastalığa sahip insanlarda ayak parmaklarının arasında ve ayağın yan taraflarında şişkinlik ve pul pul dökülmeye sıkça rastlanır. Hatta ayak mantarı aynı zamanda ayak tırnaklarını da etkileyen rahatsızlık verici bir hastalıktır.

Bu rahatsızlığın tedavisi için kullanılabilecek yöntemlerden biri enfeksiyonu yavaşlatmaya yarayan çay ağacı yağını kullanmaktır. Aşağıda bu sonuca nasıl ulaşacağınızı anlatacağız.

Nasıl Kullanılır?

 • Küveti ılık suyla doldurun.
 • 10 damla çay ağacı yağını ve 10 damla biberiye yağını suya ekleyin.

Ayağınızı 20 dakika boyunca küvetin içinde bekletin. Daha sonra ayaklarınızı iyice kurulayın ve parmaklarınızın arasındaki bölgeleri de kurulamayı unutmayın. Bu uygulamayı her gün eve geldikten sonra tekrar edin.

Çay Ağacı Yağı En İyi Sivrisinek Kovucudur

sivrisinek

Bu yöntem hiç bir zaman şaşmaz. Eğer nemli bir bölgede yaşıyorsanız sivrisinekler tarafından saldırıya uğrama riski taşıyorsunuz. Hepimizin de bildiği gibi bu böcekler kadar gözü dönmüş bir düşmanımız daha yoktur. Bunlar kanımızdan beslenirken aynı zamanda hastalık bulaştırabilirler.

Bazı durumlarda organik kovucuların ya da özel kıyafetler kullanmanın yeterli olmadığını göz önüne alırsak şimdi söyleceklerimizi yapmanızı öneririz.

Çay ağacı yağından kendi sivrisinek kovucunuzu yapın. Aşağıda nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Malzemeler

 • 5 tatlı kaşığı su (50 ml)
 • 10 damla çay ağacı yağı
 • 100 damla narenciye ya da limon öz suyu

Nasıl Yapılır?

Bu karışımı yapabilmek için yağ dağıtıcısı bir şişe kullanmanız gerekir. Bu karışımı her gece yatmadan önce cildinize uygulamalısınız.

Bu harika ve ucuz bir sinek kovucudur ve her zaman evde bulundurmaya değer!

Sonuç olarak, bu yağı kullanmanın birçok şeklini gördünüz. Unutmayınız ki, çay ağacı yağını bölgesel uygulamak istiyorsanız su ile seyreltmek en iyisidir. Bunun yanı sıra bir öneri olarak çay ağacı yağının ev temizliğinde kullanmak için harika olduğunu da hatırlatalım.