Öksürüğü Yatıştırmak İçin Faydalanabileceğiniz Ballı Ve Soğanlı Karışım

Öksürük bağışıklık sisteminin yabancı maddelerin veya solunum sağlığına müdahale eden patojenlerin varlığının farkına varmasıyla birlikte harekete geçirdiği savunma mekanizmalarından biridir. Peki, öksürüğü yatıştırmak için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?
Öksürüğü Yatıştırmak İçin Faydalanabileceğiniz Ballı Ve Soğanlı Karışım

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Öksürük akciğerlerden havanın patlayarak çıkması olarak tarif edilebilecek bir durumdur. Genellikle solunum iritasyonu ve balgam da öksürüğe eşlik eder.

Bu bir hastalık değildir. Ancak soğuk algınlığı ve bronşit gibi solunum yolları enfeksiyonlarının bir belirtisidir.

Öksürmek çok yaygın olarak görülen bir şey olup iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi olsa da pek çok kişi şiddetini azaltmayı seçer.

Neyse ki öksürük şuruplarının ve farmakolojik çözümlerin yanı sıra öksürüğü yatıştırmak için kullanabileceğiniz yüzde yüz doğal tarifler mevcuttur.

Bunlardan biri de ballı ve soğanlı karışımdır. Bu karışım balgamdan kurtulmayı kolaylaştırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Denemek istiyor musunuz?

Öksürüğü Yatıştırmak İçin Ballı Ve Soğanlı Karışım

Ballı ve soğanlı karışım hava yollarını temizlemek için kullanılan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Harika etkileri sayesinde kronik öksürüğü ve tıkanıklığı azaltmak için takviye edici olarak kullanılır.

Ayrıca balgam söktürücü ve mukolitik bileşenleri de hava yollarını tıkayan aşırı balgamı yok etmeye yardımcı olur. Sonuçta boğazı nemlendirir ve bronşlardaki tahrişi azaltır.

Balın faydaları

kavanoz bal

Antibiyotik ve virüs kırıcı etkileri sayesinde bal, akciğer sağlığını etkileyen enfeksiyonlara karşı bir alternatif olarak kullanılan doğal malzemelerden biridir.

 • Doğal enzimler, anti-enflematuvar bileşenler ve güçlü antioksidanlar içerir. Vücut tarafından özümsendiğinde hava yollarını tahriş eden zararlı parçacıkların dışarı atılmasını destekler.
 • Yüksek vitamin, mineral ve amino asit içeriği bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir ve antikorların bakteri ve virüslere karşı verdiği tepkinin gücünü artırır.
 • Ayrıca mukus salgısını dışarı atmaya yardımcı olan balgam söktürücü bir etkisi de vardır.
 • Nemlendirici gücü boğazı ve şiddetli öksürükten kaynaklanan tahrişi yatıştırır.

Soğanın faydaları

soğanlar kesme tahtası

Soğan solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılan geleneksel bir malzemedir. Yüksek besin içeriği sayesinde savunmayı güçlendirir ve enfeksiyonlu mikro organizmaların saldırısını durdurmaya yardımcı olur.

 • Hava yollarını serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyan antioksidan, vitamin ve minerallerle doludurlar.
 • Ayrıca öksürdüğünüzde virüslerin ve bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olan güçlü balgam söktürücü etkisi de vardır.
 • Soğan burun tıkanıklığı, boğaz ağrısını ve öksürükle birlikte oluşan diğer belirtilerin şiddetini de azaltmaya yardımcı olur.
 • İstenmeyen yan etkiler yaratmaz. Bunun yerine bağışıklık sisteminin ve akciğerlerin sağlığını engelleyen toksinlerin yok edilmesini destekler.

Ballı ve Soğanlı Karışım Nasıl Hazırlanır?

bal soğan limon

Bu iyileştirici karışım hem yetişkinlerin hem de çocukların tüketmesi için uygundur. Kimyasal maddeler içermez ve içindeki malzemeler sindirim sistemine zarar vermez.

Ayrıca içindeki iki malzemenin de öksürük nöbetlerini önlediği bilinir. Savunma mekanizmalarını güçlendiren ve enfeksiyonu önleyen bir çözümdür.

Malzemeler

 • 2 adet soğan
 • 1 kase organik bal (335g)

Araçlar

 • Bıçak ve kesme tahtası
 • Kapaklı bir kavanoz

Hazırlanışı

 • Soğanları soyun, kesme tahtasına alın ve bıçakla dilimler veya parçalar halinde doğrayın.
 • Soğan parçalarını cam kavanozun içine alın ve üzerlerine organik balı boşaltın.
 • Kapağı kapatın ve 8 – 10 gün boyunca soğuk ve karanlık bir yerde bekletin.
 • Ondan sonra basınçla kapatın ve bir kenara koyun.

Tüketilmesi

 • Şiddetli öksürüğe yakalanmanız durumunda bu karışımdan 2 veya 3 saatte bir bir kaşık alın.
 • Önleyici bir çözüm olarak her gün aç karnına bir kaşık dolusu tüketebilirsiniz.
 • İsterseniz şurubu sıcak suyun içinde biraz seyreltip tüketimini kolaylaştırabilirsiniz.

Yatıştırıcı etkileri olsa da bu çözümün hemen etkisini göstermeyeceğini hesaba katmalısınız. İyi sonuç elde etmek için almaya devam edin.

Öksürüğü tetikleyebilecek pek çok faktör vardır. Bu nedenle eğer bu belirti geçmezse veya kötüleşirse, ona neyin yol açtığını öğrenmek için doktorunuza görünmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.