Akciğer Fonksiyonunu Destekleyecek 6 Gıda

5 Kasım, 2018
Kapsaisinin kırmızı bibere acılığını vermesinin yanında, aynı zamanda anti inflamatuvar olması ve kan damarlarını genişleterek kan dolaşımı ve oksijenasyonu düzenlemesine yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

Akciğerlerimiz, bize oksijeni sağlamak için durmadan çalışan organlardır. Aynı zamanda, doğru akciğer fonksiyonu, metabolik atıkları dışarı atmamızı ve sınırlamamızı sağlar. Ve bu atık karbon dioksittir.

Fonksiyonları toksinleri filtrelemekten daha ileri gider. Aslında, solunum yollarından vücuda giren diğer mikroorganizmaları ve zararlı parçacıkları filtrelerler.

Bununla birlikte, akciğerler hastalıklara ve komplikasyonlara karşı sürekli savunmasızdır. Ve bu, sağlıksız bir yaşam tarzı sürdürürsek özellikle doğru olacaktır.

Neyse ki, akciğer fonksiyonunu doğal olarak arındırmanın yolları var. Temel olarak, dokularını sağlıklı tutmak ve işlevlerini sürdürmek için ihtiyaç duydukları besinleri verebiliriz.

Onları temizlemenin yollarından biri, vücudu temizleyen organik yiyecekler yemektir.

Aşağıda, akciğer işlevi için en iyi 6 gıdayı paylaşacağız. Bunları diyetinize dahil edin!

1. Soğan

soğan

Antibakteriyel, anti enflamatuar ve antioksidan bileşenlerinin konsantrasyonu sayesinde, soğan, akciğer sağlığını ve solunumu iyileştirmek için geleneksel olarak kullanılan gıdalardan biridir.

 • Soğan, pürüzsüz akciğer fonksiyonunu engelleyen toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olarak akciğerleri temizlemek için iyidir.
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller, hücreleri oksidatif strese karşı koruyor ve diğer şeylerin yanı sıra vücudun savunmasını da geliştiriyorlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdikleri için bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla savaşmak için harikadırlar.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Saçların Daha Hızlı Uzaması İçin 5 Doğal Çözüm

2. Zencefil

Her ne kadar aşırı miktarda zencefil yemekten kaçınmanız gerekiyorsa da, ciğerlerinizi arındırmaya yardımcı olmak için ek olarak diyetinize ekleyebilirsiniz.

 • Özellikleri, aktif bir antioksidan ve anti inflamatuvar aktif bileşiği olan bir gingerol konsantrasyonu sağlar. Serbest radikallerin olumsuz etkilerini engelleyebilir.
 • Zencefil, akciğerleri temizlemeye katkıda bulunan ve toksinlerin doku üzerindeki etkisini azaltan vitaminler, mineraller ve esansiyel yağlar içerir.
 • Kökü, antibakteriyel ve antiviraldir; bu, belirli ortak solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

3. Kırmızı biber

kırmızı biber

Kırmızı biberin ılımlı tüketiminin akciğer fonksiyonu için ilginç etkileri vardır. Sadece solunum yollarını korumaz, aynı zamanda iltihapları yatıştırır ve arındırır.

 • Kırmızı biber kapsaisin kapsadığı bir madde içerir. Baharatlı bir tat vermenin yanı sıra, biber anti inflamatuvar, antioksidan ve vazodilatatör özellikleri veren aktif bir bileşiktir.
 • Kan dolaşımını artırır ve sonuç olarak hücresel oksijenasyon işlemini optimize ederler.
 • Solunum yollarında mukus zarı tahrişini azaltır ve enfeksiyonlarla mücadele eder.
 • Biberler, bronşit ve solunum zorluğu vakalarında solunumu iyileştiren bir bronkodilatör görevi görür.

4. Nar

Narlar, antioksidanlar, esansiyel vitaminler ve mineraller ile doludur ve tüketimi akciğerleri ve solunum yollarını temizlemede yardımcı olur.

 • Doğal meyve suyu, bir detoks maddesidir. Bu nedenle, solunum sistemine giren toksinleri ve metal partikülleri ortadan kaldırmak için kullanmanızı öneririz.
 • Nar A ve C vitamini sunar. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Sonuç olarak, soğuk algınlığı, grip ve akciğer sağlığını bozan diğer enfeksiyonlara yakalama riskini azaltırlar.
 • Ayrıca, nar serbest radikallerin etkisini en aza indirir. Böylece, hücrelerin kansere karşı korunmasına yardımcı olurlar.

5. Elma

elma

Elma sigarayı bırakmaya karar verenler için tavsiye edilen meyvelerdir. Besin maddeleri akciğerleri detoksize eder ve aynı zamanda yoksunluk belirtilerini kontrol eder.

 • A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan elma, akciğer fonksiyonunu artıran antioksidanlardır.
 • Birlikte çalışırken, dokuları nemlendiren ve enflamatuar süreçleri kontrol altında tutmaya yardımcı olan su, esansiyel mineraller ve doğal lifler içerirler.

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Okuyunuz: Aç Karna Yeşil Elma Yemek İçin 7 Neden

6. Bal kabağı

Kabaklar, vücut tarafından alındığında hücrelerin ve dokuların korunmasına yardımcı olan birinci sınıf besin maddeleri bakımından zengindir.

 • İlk olarak, akciğerleri patojenlerden ve toksinlerden korumak için gerekli olan yüksek miktarda beta-karoten ve E ve C vitaminleri vardır.
 • Ayrıca, kabaklar, doku iltihabını yatıştırmaya yardımcı olan diüretik ve anti inflamatuvar özelliklere sahiptir. Sonuç olarak, obstrüktif komplikasyonların önlenmesine yardımcı olurlar.
 • Ek olarak, bağışıklık fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olurlar. Bu akciğer hasarı ve solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde anahtardır.

Nefes almakta zorlanıyor musunuz? Şişiriyor ve solunum yollarında tahriş hissediyor musunuz? Eğer ciğerleriniz normal bir şekilde çalışmakta zorlanıyorsanız, bu yiyecekleri daha çok tüketmeyi ve onların özelliklerinden yararlanmayı deneyin.

 • Bao, M.J., Shen, J., Jia, Y.L., Li, F.F., Ma, W.J., Shen, H.J., Shen, L.L., Lin, X.X., Zhang, L.H., Dong, X.W., et al. (2013). Apple polyphenol protects against cigarette smoke-induced acute lung injury. Nutrition 29, 235–243.
 • Tarrazo-Antelo, A.M. arin., Ruano-Ravina, A., Abal Arca, J., and Barros-Dios, J.M. igue. (2014). Fruit and vegetable consumption and lung cancer risk: a case-control study in Galicia, Spain. Nutrition and Cancer 66, 1030–1037.
 • Wood, L.G., Shivappa, N., Berthon, B.S., Gibson, P.G., and Hebert, J.R. (2015). Dietary inflammatory index is related to asthma risk, lung function and systemic inflammation in asthma. Clinical and Experimental Allergy 45, 177–183.