Soğuk Duşun Muhteşem 11 Faydası

Soğuk duşun vücudunuza detoks yapmanıza yardımcı olmasının yanı sıra kilo vermeyi desteklediğini, ruh halinizi iyileştirdiğini ve size daha çok enerji verdiğini biliyor muydunuz?

Yakın bir zamana kadar, sıcak bir duş almak çok az bir kesimin zevk alabildiği bir lükstü.

Fakat senelerin geçmesi ile zaman da değişti ve daha çok insan evlerinde sıcak su elde edebilecek hale geldi.

Bu sebepten dolayı, harika olmasına rağmen soğuk duş alma alışkanlığı kayboldu ve bu şekilde de bütün önemli faydalarını kaçırıyor duruma geldik.

Belki bazılarınız biliyor olabilir, soğuk duş almak vücuttaki belli başlı reaksiyonları harekete geçirebilir bunlar da hem sağlığınıza hem de güzelliğinize iyi gelir.

Bugün sizinle soğuk duş almanın 11 faydasını paylaşmak istiyoruz, böylelikle bunu rutininize eklemekten korkmayacaksınız. Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız?

1. Ruh halinizi iyileştirir

iyi-mod

Soğuk duş almak strese, depresyona ve diğer negatif duygulara iyi gelen bir terapidir.

Çünkü soğuk su beyninizdeki noradrenalin salgılanmasını destekler, bu da kötü ruh haline sebep olan kimyasalların yok edilmesi ile bağlantılı bir etki yaratır.

2. Enerji seviyenizi yükseltir

Güne soğuk bir duş alarak başlamaktan daha iyi bir şey yoktur. Bu beyninizi harekete geçirir, vücudunuzu uyandırır ve enerjinizi yükseltir.

Vücudunuzdaki sinir uçlarınız soğuğu hissederken, kalbiniz daha hızlı çarpar ve daha hızlı nefes almayı destekler.

3. Enflamasyonu rahatlatır

enflamasyon

Enflamasyonla bağlantılı acılı semptomlar yaşayan kişiler eğer günlük olarak soğuk duş alırlarsa büyük bir rahatlama yaşayabilirler.

Vücudunuzdaki damarları sıkıştırıp toksinleri kan akışından dışarı çıkarır, bu da dokulardaki enflamasyonu azaltır.

4. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Soğuğa maruz kalmak vücudunuza faydalı olan birçok etkiyi tetikler, bu etkiler de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ile alakalıdır.

Besin değerlerinin ve vücuttaki her hücredeki oksijenin dolaşımını iyileştirir.

5. Lenf sistemin fonksiyonunu iyileştirir

Lenf sistemi kan damarlarından ayrıdır, patojenlerle savaşır ve atıkları filtreler.

Lenf sıvısı, enfeksiyonlarla savaşmakta büyük bir rol oynayan beyaz kan hücreleri barındırır.

Soğuk duş almak vücutta meydana gelen kasılmaları tetikler, bu da lenf sıvısının daha kolay akmasını sağlar ve genel sağlığınızı iyileştirir.

Eğer bu sıvı etkili bir şekilde dolaşmazsa, uçlarda toplanabilir ve bütün sağlığınızı etkileyen semptomlara sebep olabilir.

6. Uyumanıza yardımcı olur

uyku

Bu amaç için sıcak duş ve banyolar favori olsa da, gerçek şudur ki, soğuk su da harika bir alternatif uyku terapisi olabilir.

Bunun sebebi soğuk duşun güçlü bir sağlığı desteklemesi ve iyi bir uykuya teşvik etmesidir.

7. Cildin ve saçın su dengesini destekler

Cildiniz de saçınız da düşük sıcaklıklarda alınan duştan fayda görür. Sıcak su gözenekleri açmaya yardım ederken, soğuk su tersini yapar.

Bu hidrasyona daha yardımcıdır ve kuruluğu önler, lekelerin ve aşırı yağdan kaynaklanan diğer problemlerin azalması ile de savaşır.

8. Fiziksel aktiviteden sonraki toparlanmayı hızlandırır

spor

Bunu bilmiyor olabilirsiniz fakat neredeyse bütün atletler kas ağrısını rahatlatmak ve toparlanmayı hızlandırmak için spor yaptıktan sonra buz banyosu yaparlar veya soğuk duş alırlar.

Anfi-enflamatuvar etkileri eklemleri rahatlatır, ağrıları ve acıları azaltır.

9. Detoksu destekler

Soğuk duş vücudunuzun doğal detoks mekanizmasını çalıştırır ve bu şekilde kan dolaşımından ve cildinizden toksinlerin atılmasını sağlar.

10. Kilo vermeyi destekler

kilo-vermek

İnsan vücudu iki tip yağı barındırır: beyaz yağ ve kahverengi yağ. Beyaz yağ çok fazla sağlıksız besin tükettiğinizde ve fiziksel aktiviteden uzak durduğunuzda biriken yağdır.

Fakat diğer yandan kahverengi yağ, “iyi yağ” olarak bilinendir çünkü vücuttaki sıcaklığı sağlar ve beyaz yağın azalmasına yardımcı olur.

Soğuk dereceler kahverengi yağın üretimini aktive ettiği için, soğuk duş almak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Buna da bir göz atın: Doğal Yoldan Kilo Vermek İçin 7 Harika Yiyecek

11. Selülit ile savaşır

Soğuk duş selülitin azalmasına destek olur. Daha iyi bir sirkülasyonu ve toksinlerin atılımını desteklediği için, yağ azalır ve ciltteki portakal kabuğu görüntüsü de daha iyi bir hale gelir.

Soğuk duşun daha iyi bir seçenek olduğunu artık biliyorsunuz, vücudunuzu sıcak sudan daha faydalı bu alışkanlığa adapte etmeye çalışın.