Soğuk Duş: Muhteşem 11 Faydası

Soğuk duşun vücudunuza detoks yapmanıza yardımcı olmasının yanı sıra kilo vermeyi desteklediğini, ruh halinizi iyileştirdiğini ve size daha çok enerji verdiğini biliyor muydunuz?
Soğuk Duş: Muhteşem 11 Faydası

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yakın bir zamana kadar, sıcak bir duş almak çok az bir kesimin zevk alabildiği bir lükstü. Fakat senelerin geçmesi ile zaman da değişti ve daha çok insan evlerinde sıcak su elde edebilecek hale geldi. Bu sebeple, harika olmasına rağmen soğuk duş alma alışkanlığı kayboldu.

Belki bazılarınız biliyor olabilir; soğuk duş almak vücuttaki belli başlı reaksiyonları harekete geçirebilir. Bunlar da hem sağlığınıza hem de güzelliğinize iyi gelir.

Bugün sizinle soğuk duş almanın 11 faydasını paylaşmak istiyoruz. Böylelikle soğuk duşu alışkanlık haline getirmekten korkmayacaksınız. Daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız?

1. Soğuk Duş ruh halinizi iyileştirir

güler yüzlü rahat kadın

Soğuk duş almak strese, depresyona ve diğer negatif duygulara iyi gelen bir terapidir. Çünkü soğuk su beyninizdeki noradrenalinin salgılanmasını destekler. Bu da kötü ruh haline sebep olan kimyasalların yok edilmesi ile bağlantılı bir etki yaratır.

2. Enerji seviyenizi yükseltir

Güne soğuk bir duş alarak başlamaktan daha iyi bir şey yoktur. Soğuk duş, beyninizi harekete geçirir, vücudunuzu uyandırır ve enerjinizi yükseltir. Vücudunuzdaki sinir uçlarınız soğuğu hissederken kalbiniz daha hızlı çarpar ve daha hızlı nefes almayı destekler.

3. Enflamasyonu rahatlatır

soğuk duş enflamasyon

Enflamasyonla bağlantılı acılı semptomlar yaşayan kişiler her gün soğuk duş alırlarsa büyük bir rahatlama yaşayabilirler. Soğuk suyla alacağınız duş, vücudunuzdaki damarları sıkıştırıp toksinleri kan dolaşımından çıkarır, bu da dokulardaki enflamasyonu azaltır.

4. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Soğuğa maruz kalmak vücudunuza faydalı olan birçok etkiyi tetikler. B u etkiler de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ile alakalıdır. Besin değerlerinin ve vücuttaki her hücredeki oksijenin dolaşımını iyileştirir.

5. Lenfatik sistemin fonksiyonunu iyileştirir

Lenfatik sistemi kan damarlarından ayrıdır, patojenlerle savaşır ve atıkları filtreler. Lenf sıvısı, enfeksiyonlarla savaşmakta büyük bir rol oynayan beyaz kan hücreleri barındırır.

Soğuk duş almak, vücutta meydana gelen kasılmaları tetikler. Bu da lenf sıvısının daha kolay akmasını sağlar ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Eğer lenf sıvısı etkili bir şekilde dolaşmazsa uçlarda toplanabilir ve bütün sağlığınızı etkileyen semptomlara sebep olabilir. Soğuk duşun bu konuda vücudunuza yardımı olacaktır.

6. Uyumanıza yardımcı olur

uyumadan önce soğuk duş

Uyumak için sıcak duş favori olsa da, gerçek şudur ki; soğuk su da harika bir alternatif uyku terapisi olabilir. Bunun sebebi soğuk duşun sağlığı desteklemesi ve iyi bir uykuya teşvik etmesidir.

7. Cildin ve saçın su dengesini destekler

Cildiniz de, saçınız da düşük sıcaklıklarda alınan duştan fayda sağlar. Sıcak su ile alınan duş gözenekleri açmaya yardım ederken, soğuk su tam tersini yapar.

Dolayısıyla soğuk duş vücudun su alımına daha fazla yardımcı olur ve kuruluğu önler. Lekelerin ve aşırı yağdan kaynaklanan diğer problemlerin azalmasına da katkı sağlar.

8. Fiziksel aktiviteden sonraki toparlanmayı hızlandırır

spor yaptıktan sonra soğuk duş

Bunu bilmiyor olabilirsiniz; fakat neredeyse bütün atletler kas ağrısını rahatlatmak ve toparlanmayı hızlandırmak için spor yaptıktan sonra buz banyosu yaparlar veya soğuk duş alırlar. Anfi-enflamatuvar etkileri eklemleri rahatlatır, ağrıları ve acıları azaltır.

9. Detoksu destekler

Soğuk duş, vücudunuzun doğal detoks mekanizmasını çalıştırır ve bu şekilde kan dolaşımından ve cildinizden toksinlerin atılmasını sağlar.

10. Kilo vermeyi destekler

kilo vermek için soğuk duş

İnsan vücudu iki tip yağı barındırır: Beyaz yağ ve kahverengi yağ. Beyaz yağ çok fazla sağlıksız besin tükettiğinizde ve fiziksel aktivite eksikliği durumunda biriken yağdır.

Fakat diğer yandan kahverengi yağ, “iyi yağ” olarak bilinendir; çünkü vücuttaki sıcaklığı sağlar ve beyaz yağın azalmasına yardımcı olur. Soğuk dereceler kahverengi yağın üretimini aktive ettiği için, soğuk duş almak kilo vermenize yardımcı olabilir.

11. Selülit ile savaşır

Soğuk duş selülitin azalmasına destek olur. Daha iyi bir sirkülasyonu ve toksinlerin atılımını desteklediği için, yağ azalır ve ciltteki portakal kabuğu görüntüsü de daha iyi bir hale gelir.

Soğuk duşun daha iyi bir seçenek olduğunu artık biliyorsunuz, vücudunuzu sıcak sudan daha faydalı bu alışkanlığa adapte etmeye çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.