Daha Çabuk ve İyi Uyumak için 14 Öneri

· 7 Ekim, 2015
Eğer yapabilirseniz, güneş batana kadar çalışın ve ardından dinlenin. Bu vücudunuzu gece rahatça dinlenebilmesi ve sürekli alarmda olmaması için eğitecektir.

Işığı kapatıyorsunuz, yatağa giriyorsunuz ve gözlerinizi kapatıp uyumaya çalışıyorsunuz. Ama uyku bir türlü gelmiyor. Saatler geçiyor ve sinirleriniz bozuluyor. Saate bakmak istemiyorsunuz çünkü alarmın çalmasına çok az kaldığını biliyorsunuz. Eğer bu durumu sıkça yaşıyorsanız, lütfen bu makaleyi okumaya devam edin. Burada daha çabuk uykuya dalabilmek için önerilerimizi bulacaksınız.

Daha çabuk uyumak için öneriler

Hayatımızın üçte biri uyuyarak geçer. Bu çok fazlaymış gibi gelebilir, ama enerji sağlamak için (bataryaları doldurmak için) gereklidir. Eğer yeterince uyku alamazsak, çalışmak, okumak, iyi hissetmek, sağlıklı olmak ve dahası mümkün olmayacaktır. Eğer uykuya dalmakta sıkıntı yaşıyorsanız, ofise kararmış gözaltı torbalarıyla gitmenin iyi bir şey olmadığını biliyorsunuzdur. Karar mekanizmanız, üreticiliğiniz, hafızanız ve konsantrasyonunuz arka plana düşecektir. Bunun yanı sıra, bu durum obezite, diyabet ve kronik davranış bozukluğuna yol açabilir.

Uyuyamadığınız bir gecenin ardından kötü bir ruh haline girebilirsiniz, ama asıl problem asla iyi uyku alamayan insanlar için geçerlidir. Bundan kaçınmak için aşağıdaki önerilere bir göz atın.

uyku

Bir uyku düzeni geliştirin

Uyku düzeniniz olduğunda vücut ne zaman uyanık olacağını ve ne zaman uyuması gerektiğini bilecektir. Ne zaman rahatlamanız ve stresten arınmanız gerektiğini bileceksiniz. Her zaman aynı saatte uyumaya ve uyanmaya çalışın (ya da haftasonları buna en yakın saatlerde uyuyup uyanmayı deneyin). Böylece vücut dengesini kaybetmeyecek.

Bir günlük tutun

Bu stres hormonlarını salgılamanızı ve sürekli endişeli veya mutsuz olmanızı önlemeye yardımcı olacak. Düşünceleriniz için kesin bir sıra izlemenize gerek yok. Sizi sıkan ve endişelendiren her şeyi yazıya dökebilirsiniz. Bu da sizi gece bu sorunlara çözüm ararken uykusuz kalmaktan koruyacak.

Daha çok magnezyum tüketin

Çalışmalar magnezyumun daha iyi bir uyku ve melek gibi uyumak için gerekli olduğunu gösteriyor. Kabak çekirdeği, pazı ve ıspanak gibi yiyecekler tüketmeye çalışın.

Papatya çayı için

Bu çay rahatlatıcı ve sinirlere iyi gelen bir içecektir. Uyumadan önce bir bardak içmeniz bir sonraki güne kadar rahatça uyumanıza yardımcı olur. Bir avuç dolusu papatyayı 1/4 litre suda kaynatın. Bu kesin ölçüsüdür. 

papatya

Daha çok egzersiz yapın

Eğer spor veya diğer fiziksel aktivitelere katılırsanız, vücudunuz ve aklınız daha yorgun olacaktır. Bu durumda uyuyamamak için bir nedeniniz kalmayacak. Ayrıca kilo verme, rahatlama, gerginliği azaltma, kasları dengeleme, akciğerleri ve kalp işlevlerini geliştirme, kolestrolü düşürme gibi avantajları da var. 

Güneş battıktan sonra çalışmayın

Mümkün olduğunca güneş battıktan sonra çalışmayın. Bu gece yaklaştığında vücudu dinlenmesi ve uyuması için uyarır ve endişenin önüne geçer. Bu arada spor yapmak, okumak, çocuklarınızla oynamakla vakit geçirebilirsiniz.

Şekerleme yapın

Popüler inanışın aksine, gün içinde (öğle yemeğinden sonra) 30 dakika uyumak daha iyi bir uykuyu garantiler. Yarım saatten fazla uyumayın, çünkü daha fazlasıyla derin uyku sürecine girebilirsiniz, böylece uyandığınızda sersemleyebilir ve yeniden uyumak isteyebilirsiniz. Öğlenler uzayacaktır.

Her gece kesinlikle en az 7 saat uyuyun

Her insanın gece kaç saat uykuya ihtiyacı olduğu henüz kesin olarak kanıtlanmadı. 6 ila 8 saat arası iyidir, ama her halükarda aktivitelerinize ve ihtiyaçlarınıza göre değişir. Eğer yeterince uyuyamazsanız, vücut kortizol üretimini arttırır, bu yüzden stres oranınız artar. Ayrıca insülin direnci yaşayabilirsiniz ve bu yüzden diyabet eğiliminiz artar.

uyku2

Sadece uyumak için bir yatak odası

Yatağınızı sadece iki aktivite için ayırın, uyku ve cinsel ilişki. Bunların dışındaki her şey için gerekli mekanları bulun. Salonda veya mutfakta akşam yemeği yiyin, oturma odasında televizyon seyredin ve ofiste çalışın vs.

Rahat bir atmosfer yaratın

İyi bir yatak, koyu perdeler, duvarlarda yumuşak bir renk, iyi bir ısıtma sistemi, az ses, yatağı size kabus yaşatmayacak biriyle paylaşmak (ya da gidin ve daha büyük bir yatak alın), rahat pijamalar vb.

Sıcak bir oda yerine soğuk bir odada uyumak daha iyi

Eğer çok fazla kat giyiniyorsanız veya odanız çok sıcaksa, sabah kalkmak daha zor olur. Sıcak dereceler düzensiz uykuya sebep olur, vücut daha çok terler ve susuz kalmaya başlar.

uyku3

Kaybolmuş uyku saatlerini geri kazanın

Eğer Cumartesi günü geç gelirseniz veya sabaha kadar çalıştıysanız bir sonraki gün bu saatleri kazanmanız gerekir. Dolayısıyla uyku düzensizliği yaşamazsınız.

Uyumadan önce bazı yiyecekleri yemekten kaçının

Sizi uyanık tutabilecek kahve, soda ve yağlı yiyecekler vb. gıdaları uyumadan önce tüketmekten kaçının. Açıkçası akşam saat 6:00’dan sonra kahve içmemenizi öneriyoruz.

Yatağa aç karnına girmeyin

Ama aynı zamanda çok tok olarak da yatağa gitmemelisiniz. Akşam yemeğinde aç kalmayacak kadar yemek yemeniz ve karın ağrısı veya yediğinizden gerginlik duymamanız önemli.