Daha Kolay Uykuya Dalabilmek İçin 14 Öneri

Daha Kolay Uykuya Dalabilmek İçin 14 Öneri

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Işığı kapatıyorsunuz, yatağa giriyorsunuz ve gözlerinizi kapatıp uyumaya çalışıyorsunuz. Ama uyku bir türlü gelmiyor. Saate bakmak istemiyorsunuz; çünkü alarmın çalmasına çok az kaldığını biliyorsunuz. Eğer bu durumu sıkça yaşıyorsanız, daha kolay uykuya dalabilmek için bazı öneriler yazdığımız bu makaleyi okumaya devam edin.

Daha Kolay Uykuya Dalabilmek İçin Öneriler

Hayatımızın üçte biri uyuyarak geçer. Bu size çok fazlaymış gibi gelebilir; ama enerji sağlamak için uyku gereklidir. Yeterince uyku alamazsak çalışmak, okumak, iyi hissetmek, sağlıklı olmak ve dahası mümkün olmayacaktır.

Uykuya dalmakta sıkıntı yaşıyorsanız, ofise kararmış gözaltı torbalarıyla gitmenin iyi bir şey olmadığını biliyorsunuzdur. Karar mekanizmanız, üreticiliğiniz, hafızanız ve konsantrasyonunuz düşer. 

Bunun yanı sıra, bu durum obezite, diyabet ve kronik davranış bozukluğuna da yol açabilir. Uyuyamadığınız bir gecenin ardından kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Ama asıl problem, asla iyi uyku alamayan insanlar için geçerlidir. Bundan kaçınmak için aşağıdaki önerilere bir göz atın.

rahat ve huzurlu uyku

Bir uyku düzeni geliştirin

Uyku düzeniniz olduğunda vücut ne zaman uyanık olacağını ve ne zaman uyuması gerektiğini bilecektir. Ne zaman rahatlamanız ve stresten arınmanız gerektiğini bileceksinizdir.

Her zaman aynı saatte uyumaya ve uyanmaya çalışın. Haftasonları da buna en yakın saatlerde uyuyup uyanmayı deneyin. Böylece vücut dengesini kaybetmeyecektir.

Bir günlük tutun

Günlük tutmak, stres hormonlarını salgılamanızı ve sürekli endişeli veya mutsuz olmanızı önlemeye yardımcı olacaktır. Düşünceleriniz için kesin bir sıra izlemenize gerek yoktur.

Sizi sıkan ve endişelendiren her şeyi yazıya dökebilirsiniz. Bu da sizi gece bu sorunlara çözüm ararken uykusuz kalmaktan koruyacak ve daha kolay uykuya dalabilmek için size yardımcı olacaktır.

Daha çok magnezyum tüketin

Çalışmalar, magnezyumun daha kolay uykuya dalabilmek ve melek gibi uyumak için gerekli olduğunu gösteriyor. Kabak çekirdeği, pazı ve ıspanak gibi yiyecekler tüketmeye çalışın.

Papatya çayı için

Bu çay, rahatlatıcı ve sinirlere iyi gelen bir içecektir. Uyumadan önce bir bardak içmeniz, daha kolay uykuya dalabilmek ve bir sonraki güne kadar rahatça uyuyabilmek için size yardımcı olur. Bir avuç dolusu papatyayı 1/4 litre suda kaynatın ve için.

uyumak için papatya çayı

Daha çok egzersiz yapın

Eğer spor veya diğer fiziksel aktivitelere katılırsanız, vücudunuz ve aklınız daha yorgun olacaktır. Bu durumda uyuyamamak için bir nedeniniz de kalmaz.

Ayrıca, spor yapmanın kilo verme, rahatlama, gerginliği azaltma, kasları dengeleme, akciğerleri ve kalp işlevlerini geliştirme, kolestrolü düşürme gibi avantajları da vardır.

Güneş battıktan sonra çalışmayın

Mümkün olduğunca güneş battıktan sonra çalışmayın. Bu sayede geceye doğru vücut dinlenmesi ve uyuması için uyarılmış olur. Bu arada spor yapmak, okumak, çocuklarınızla oynamakla vakit geçirebilirsiniz.

Şekerleme yapın

Yaygın inanışın aksine, gün içinde (öğle yemeğinden sonra) 30 dakika uyumak daha iyi bir uykuyu garantiler. Ancak yarım saatten fazla uyumayın; çünkü derin uyku sürecine girebilir, böylece uyandığınızda sersemleyebilir ve yeniden uyumak isteyebilirsiniz.

Her gece kesinlikle en az 7 saat uyuyun

Her insanın gece kaç saat uykuya ihtiyacı olduğu henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır. 6 ila 8 saat arası iyi olarak bilinmektedir; ancak yine de bu süre, gün içindeki aktivitelerinize ve ihtiyaçlarınıza göre değişir.

Gece yeterince uyuyamazsanız vücut kortizol üretimini artırır; bu yüzden stres oranınız artar. Ayrıca insülin direnci yaşayabilirsiniz ve bu yüzden diyabet eğiliminiz artar.

mutlu uyuyan kadın

Sadece uyumak için bir yatak odası

Yatağınızı sadece iki aktivite için ayırın: Uyku ve cinsel ilişki. Bunların dışındaki her şey için, onlara uygun olan mekanlarda bulunun. Salonda veya mutfakta akşam yemeği yiyin, oturma odasında televizyon seyredin ve ofiste çalışın.

Rahat bir atmosfer yaratın

İyi bir yatak, koyu perdeler, duvarlarda yumuşak bir renk, iyi bir ısıtma sistemi, az ses, rahat pijamalar gibi, daha kolay uykuya dalabilmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun.

Sıcak bir oda yerine soğuk bir odada uyumak daha iyi

Eğer çok fazla kat giyiniyorsanız veya odanız çok sıcaksa, sabah kalkmak daha zor olur. Sıcaklık düzensiz uykuya sebep olur, vücut daha çok terler ve susuz kalmaya başlar.

daha kolay uyumak

Kaybolmuş uyku saatlerini geri kazanın

Eğer cumartesi günü geç geldiyseniz veya sabaha kadar çalıştıysanızi bir sonraki gün bu saatleri kazanmanız gerekir. Dolayısıyla uyku düzensizliği yaşamazsınız.

Uyumadan önce bazı yiyecekleri yemekten kaçının

Sizi uyanık tutabilecek kahve, soda ve yağlı yiyecekler vb. gıdaları uyumadan önce tüketmekten kaçının. Açıkçası, akşam saat 6’dan sonra kahve içmemenizi öneriyoruz.

Yatağa aç karnına girmeyin

Ama aynı zamanda çok tok olarak da yatmamalısınız. Akşam yemeğinde aç kalmayacak kadar yemek yemeniz ve karın ağrısı veya yediğinizden rahatsız olmamanız önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.