Varisli Damarlar için Doğal Reçeteler

Güncel tedavileri antienflamatuar ve pıhtılaşma karşıtı etkilere sahip bazı besin maddeleriyle kombine ederek varisli damarlardan kurtulun ve dolaşımı destekleyin.
Varisli Damarlar için Doğal Reçeteler

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir problem olarak varisli damarlar, çirkin görünüşlerinin yanı sıra, dolaşım ya da lenf bezi sisteminizle ilgili bir sorunun işaret olabilir. Dolaşım sistemindeki (çoğunlukla bacaklardaki) tek yönlü kapakçıkların düzgün çalışmadığı durumlarda ortaya çıkarlar.

Bu durum kanda tıkanıklığa neden olur ve kalbe doğru bir şekilde geri dönmesini engeller. Sonuç olarak kılcal damarlar genişler. Daha sonra, deri yüzeyinin altındaki damar, kırmızı veya çürük görünümlü bir iz bırakarak deforme olur.

Çoğu zaman varisli damarlar herhangi bir fiziksel acıya neden olmazlar. Bununla birlikte, karıncalanma hissi, etkilenen bölgede ağır bir his ya da diğer komplikasyonlar üretebilirler. Neyse ki, size hızlı bir rahatlama hissi sağlayacak bir dizi farklı doğal çözümler bulunmaktadır.

Burada sizinle varisli damarlara elveda demenize yardımcı olacak 6 muhteşem ev reçetesini paylaşmak istiyoruz. Bunların hepsi uygun fiyatlarda ve kolaylıkla karşılanabilir! Hemen şimdi deneyin!

1. Varisli Damarlar için Aloe Vera

aloe vera jeli ve havlu

Aloe vera, temel besin maddeleri açısından zengin kristaller içerir. Bu besleyici maddeler cildinizin ve benzer bir şekilde dolaşım sisteminizin sağlığı için büyük avantajlara sahiptir.

Bu yüzden onlarca yıldır iltihaplı ve ağrılı damarların tedavisinde doğal bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır. Üstelik varisli damarlardan kurtulmak için mükemmel bir çözümdür.

Bunun yanında, kanama durdurucu ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Emildiği andan itibaren bacaklarınızdaki yeni varisli damarların oluşumunu kontrol etmeye de yardımcı olur.

Nasıl kullanılır

 • İlk olarak, ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz miktarda aloe verayı alın ve etkilenen alanlara sürün.
 • Yumuşak dairesel hareketler kullanın.
 • Sıvının cildiniz tarafından emilmesine izin verin ve ertesi gün durulayın.
 • İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bu işlemi her gece tekrarlayın.

2. Sarımsak

Sarımsak onlarca yıldır varisli damarlarla savaşan bütünleyici bir tedavi olarak önerilen süper sihirli gıdalardan biridir. Sülfürik bileşikler açısından zengin bir bileşendir. Bu bileşikler cilt tarafından emildikten sonra güçlü bir antienflamatuar ve pıhtılaşma karşıtı etkiye sahiptir.

Nasıl kullanılır

 • Bir diş çiğ sarımsağı biraz limon suyu ya da sıcak su ile yiyin.
 • Alternatif olarak, çiğ sarımsağı ezin ve üzerine biraz zeytinyağı ekleyerek macun yapın. Ardından, karışımı losyon olarak varisli damarlara sahip alanlara masaj yaparak uygulayın.
 • Tedaviyi her gün tekrarlayın.

3. At Kestanesi

at kestaneleri

At kestanesi varisli damarlarla mücadele sırasında etkili olmanın yanı sıra, bacaklardaki şişme ve ağrılara karşı da dünyaca ünlü doğal bir reçetedir. Buna ek olarak, at kestanesini birçok kişi aynı zamanda flebit (damarlarda iltihaplanma) için alternatif bir tedavi olarak da kullanmaktadır.

Sonuç olarak, vücudun dolaşım sisteminin sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bazı hastalarda damarların kapakçıklarının tekrar düzgün çalışmasını sağlar. Bu kanın vücudun üst bölümlerine geri gönderilmesine yardımcı olur.

Nasıl kullanılır

 • Her gün bir tablet at kestanesi alın.
 • At kestanesinden yapılmış doğal bir ekstre alın ve lokal olarak bir masaj losyonu gibi kullanın.

4. Yeşil Kil

Yeşil kilden yapılmış bir macun, iltihaplanmayı ve bacaklarda varisli damarlarının varlığından gelen ağır hissi kontrol eder. Bu güçlü bileşen antienflamatuvar, kanamayı durdurucu ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bunlar vücudun alt kısım damarlarındaki iltihaplanmayı önemli ölçüde azaltabilir.

Nasıl kullanılır

 • Önce yumuşak bir macun elde edene kadar biraz yeşil kili ılık suyla nemlendirin. Ardından etkilenen kısımlara sürün.
 • 30 dakika boyunca iyice kuruması için bırakın ve sonra ılık su ile durulayın.
 • Tedaviyi haftada en az üç kez tekrarlayın.

5. Demlenmiş Maydanoz

demlenmiş maydanoz

Maydanoz çayının idrar söktürücü ve antienflamatuvar özellikleri, dolaşım sorunlarının tedavisinde onu gerekli bir araç haline getirir. Suyla demlenmiş maydanozu düzenli olarak tüketmek, bacak dokunuzda oluşan sıvılardan kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzdaki dolaşımı da uyarır.

Nasıl kullanılır

 • Bir litre maydanoz çayı hazırlayın ve gün boyunca üç veya dörde böldüğünüz eşit miktarlarda için.
 • Eğer bu işlemi bir adım daha ileriye taşımak isterseniz, sıvıyı doğrudan bacaklarınıza uygulayın ve iyice emilene kadar bu bölgeye masaj yapın.

6. Kahve Telvesi

İnsanlar en sevdikleri içecek olan kahveyi hazırladıktan sonra genel olarak telvesini çöpe atarlar. Bununla birlikte, kahve telvesi aslında onu çeşitli alternatif çözüm yollarında kullanışlı kılan bazı harika özelliklere sahiptir.

Örneğin, antienflamatuar ve uyarıcı etkisi iyi kan dolaşımını teşvik eder ve damarların hacimce genişlemesini azaltır. Kahve telvesinin cilde düzenli olarak uygulanması sonucu cilt ölü hücrelerinden kurtulur, damarların esnekliği gelişir ve erken yaşlanma önlenir.

Nasıl Kullanılır

 • Bir miktar çekilmiş kahve alın ve ılık su ya da zeytinyağı ile nemlendirin. Daha sonra hafif, masaj hareketleri kullanarak etkilenen bölgelere sürün.
 • Etkisini göstermesi için 15 dakika boyunca cildinizde bırakın. Daha sonra durulayın.
 • En iyi sonucu elde etmek için bu reçeteyi haftada iki ya da üç defa kullanın.

Bu ev yapımı reçeteleri denemek için hazır mısınız? Burada odaklandığımız noktalardan da görebileceğiniz gibi varisli damarlar ile başa çıkmak için size yardımcı olacak pahalı ticari tedavileri satın almanıza gerek yoktur.

Yukarıdaki seçeneklerden birini seçin ve cildinizi zararlı ürünlere maruz bırakmadan etkili bir şekilde tedavi etmenin ne kadar kolay olduğunu keşfedin.

İlginizi çekebilir ...
Eskilerin Kullandığı Varis Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Eskilerin Kullandığı Varis Tedavisi

Günümüzde varis damarlarının yarattığı rahatsızlığı hafifletmek için kullanılan birçok tıbbi ve kozmetik seçenek bulunmaktadır.