Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural

Eğer hedefiniz varisli damarları iyileştirmekse, sağlıklı alışkanlıklar benimsemek gerekir. Varisli damarları ortadan kaldıran birçok profesyonel tedavi olsa da, sağlıklı alışkanlıklarla varislerin yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Varisli damarları tedavi etmek için dolaşım sisteminizi iyileştirmelisiniz. Bu damarların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olan pek çok kozmetik ürünü ve tedavi yöntemi olsa da, sorunu kökten çözmek için uymanız gereken bazı “temel” kurallar vardır.

Estetik bir problem olmasının yanı sıra, bacaklarda görülen bu şişkin damarlar kan dolaşımınızda bir sorun olduğunu göstermektedir. Rahatsız edici görüntüsünün yanı sıra, bir ağırlık ve ağrı hissine neden olabilir.

Peki, varisli damarlar neden ortaya çıkar? Varisli damarları doğal olarak nasıl tedavi edebilirsiniz?

Birçok kişi bu sorundan muzdarip olduğundan, size varisli damarlarla mücadele etmek için bazı sağlıklı ipuçları vereceğiz. Bu ipuçlarının birlikte uygulanması gerektiğini unutmayın çünkü tek bir yöntem yeterli olmayacaktır.

Varisli damar nedir?

varisli damarlar

genellikle bacaklarda ortaya çıkar.

Cilt yüzeyinde kırmızı veya mor renkte bir görünüme sahip oldukları için varisli damarların genellikle kötü bir görünüme sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak pek çok kişi için bu bir sağlık problemidir çünkü başka hastalıkların tetikleyicisi olabilir.

Semptomlar

Varisli damarların en karakteristik semptomları aşağıdaki gibidir:

 • İltihaplı, çıkıntılı damarlar
 • El ve ayaklarda yanma ve ağırlık hissi
 • Bacaklarda ağrı ve kramp
 • Etkilenen damarlı bölgede kaşıntı
 • Varisli damarlarda kanama
 • Cilt yüzeyinde değişimler veya damarlarda sertleşme

Varisli damarlar neden ortaya çıkar?

Damarlardaki kapakçıklar düzgün bir şekilde çalışmadığında, kan akışı bacaklardan kalbe ulaşmada sorun yaşar. Kan vücutta iyi bir şekilde dolaşamadığında da, damarlar iltihaplanmaya ve varis görünümü almaya başlar.

Vakaların çoğunda genetik sebeplerden kaynaklansa da, genellikle fiziksel olarak fazla efor sarfetme veya obezite yüzünden kötüleşir. Bunun yanı sıra, yaş arttıkça daha yaygın olarak görülür.

Varisli damarların görünümünü etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Obezite veya fazla kilolu olmak
 • Hamilelik
 • Yürürken dik durmamak
 • Sürekli oturmak ve bacak bacak üstüne atmak
 • Ani hormonal değişimler
 • Dolaşım sistemi hastalıkları

Varisli damarları tedavi etmek için temel kurallar

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek hem mevcut varisli damarları ortadan kaldırmaya hem de görünümünü engellemeye yardımcı olur. Günlük rutininizde bazı değişiklikler yapmalı ve dolaşım sisteminizi etkileyen kötü alışkanlarınızdan vazgeçmelisiniz.

1. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçının

koltukta oturan kadın

Uzun bir süre aynı pozisyonda kalmak varisli damarları kötüleştirebilir. Bu yüzden, bir sebepten ötürü ayakta durmanız veya oturmanız gerekiyorsa, en iyisi birkaç dakika boyunca bacaklarınızı kımıldatmanız veya saatte bir oturma pozisyonunuzu değiştirmenizdir.

2. Bacaklarınızı kaldırın

bacakları duvara dayamak

Varisli damarları ortadan kaldırmak için en iyi egzersiz bacaklarınızı yukarı kaldırmaktır.

Bu aktivite kaslarınızı rahatlatır ve kanın vücudunuzun üst kısımlarına ulaşmasını kolaylaştırır. Bu yüzden, uzun bir iş gününden sonra akşamları bunu yapmanızı öneriyoruz.

3. Fiziksel aktiviteler yapın

spor yapan kadın

Herhangi bir spor aktivitesi yapmanın hem dolaşım sağlığınız hem de kilonuz için birçok yararı vardır. Bu nedenle, eğer amacınız varisli damarları iyileştirmekse, düzenli bir egzersiz rutinini takip etmek çok faydalıdır.

4. Masaj yapın

bacak masajı

El ve ayaklardaki kan akışını artıran iyileştirici yöntemlerden biri rahatlatıcı masajlardır. Dolaşımı iyileştirmeye olan faydası sayesinde, masaj yaparak varisli damarların görünümünü en aza indirebilirsiniz.

5. Soğuk su ile duş alın

duş alan kadın

soğuk su kullanmak kan dolaşımı için daha faydalıdır.

6. Dar kıyafetler giymekten kaçının

varis çorabı

bacaklardan kalbe giden akışı engellemeleridir.

7. Beslenmenize dikkat edin

meyveli kek

kardiyovasküler sağlığı korur.

8. Alkol ve tütün tüketiminden kaçının

sigara tüketimi

toksinler arterlere zarar verir ve kanın geçişini zorlaştırır.

Özetle

Söz konusu varisli damarların görünümünü ortadan kaldırmak olduğunda, sağlıklı alışkanlıklar benimsemek oldukça önemlidir. Damarları ortadan kaldıran birçok profesyonel tedavi olmasına rağmen, bu önerilerin tümü yeniden ortaya çıkmalarını engeller.

Bu nedenle, bu önerileri bir süreliğine uygulamak yerine yaşam tarzı haline getirmeniz gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Varisli Damarlar İçin Tedaviler: 5 Alternatif
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Varisli Damarlar İçin Tedaviler: 5 Alternatif

Varisli damarlar için tedaviler, özellikle bol su tüketmek ve sağlıklı beslenmek yanında düzenli olarak spor yapmak gibi şeyleri de içerir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jawien A. The influence of environmental factors in chronic venous insufficiency. Angiology. 2003;54 (Suppl 1):S19-31
 • Bass A. The effect of standing in the workplace and the development of chronic venous insufficiency. Harefuah 2007;146(9):675-6, 734-5.  
 • Rodrigo JA, Villa R. Guías de manejo de la insuficiencia venosa crónica. Guías Clínicas [en línea]. 2000, vol 2 N°21. [citado el: 15 de Diciembre de 2008]. 

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.