Bu 3 Doğal Çare ile Varisli Damarları Unutun

Varisli damarlar tedavi edilmezse çirkin bir görünüm, kramplar ve morluklar gibi birçok probleme yol açabilir.
Bu 3 Doğal Çare ile Varisli Damarları Unutun

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu yazımızda pek çok kadının korkulu rüyası olan varisli damarları önlemek ve tedavi etmek için yapabileceklerinize bakacağız. Sakın kaçırmayın!

Bacaklarınızın arkasına bakmak hangi sıklıkla aklınıza geliyor? Ne de olsa görüş açımızda olmadığı için korkulu rüyanız varisli damarların ortaya çıktığını birden fark etmeniz hiç de garip olmayacaktır. Varisler bacaklarınızın ön kısmında bile ortaya çıkabilir. Son zamanlarda hiç baktınız mı?

Çoğumuz vücudumuza pek dikkat etmiyoruz, özellikle de yoğun olduğumuz günlerde. Eğer varisli damarlarınızın bir problem haline geldiğini fark ettiyseniz bu doğal çarelerle varizlerinizi unutun.

Varisli damarlar nedir?

varisli damarlar nedir

Varisli damarları tedavi için doğal yöntemlerden bahsetmeden önce varisin, kan damalarının genişlemesiyle oluşan genellikle kırmızı ya da mavi renkteki belirgin damar görünümü olduğunu bilmek gerekir. Bunlar dar ya da geniş alana yayılmış şekilde bulunabilir.

Görünümü sebebiyle örümcek damarlar olarak da bilinir. Çoğunlukla bacaklarda ve baldırlarda ortaya çıkar. Ayrıca yüzünüzde de birkaç tanesini görebilirsiniz.

Normalde hiçbir semptom yaşamazsınız ve yaşasanız da sağlığınız için herhangi bir zararı olmaz. Ancak çok büyük ya da fazla sayıda oldukları zaman kaşıntı ya da yanma hissi yaşayabilirsiniz.

Varisli damarlar neden oluşur?

Varisli damarların ortaya çıkması büyük ölçüde genetiğinize bağlıdır, ancak buna yakalanma şansınızı azaltmak için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Kontrol etmeniz gereken faktörler:

 • Fazla kilolu olmak ve yeterince egzersiz yapmamak
 • Obezite
 • Doğum kontrol hapı kullanmak
 • Kan pıhtılaşma geçmişi
 • Çok sıkı giysiler giymek
 • Kan dolaşımı problemleri

Bunları göz önünde bulundurarak, varisli damarlar için kullanabileceğiniz bazı doğal çareler hakkında zaten genel bir bilgi sahibi olduğunuzdan eminiz. Ancak ne olur ne olmaz diye size bazı ek tavsiyelerde bulunmak istiyoruz:

Varisli damarları yok etmek için tavsiyeler

1. Bacaklarınızdaki kan dolaşımını artıracak düşük yoğunlukta egzersizler yapın

varis için egzersizler

Basit egzersizlerle bacaklarınızdaki kan dolaşımını yeterli seviyede tutmak, varisli damarları ve rastgele morlukları tedavi etmek için uygulayabileceğiniz ilk ve en kolay doğal çaredir. Düşük yoğunluklu egzersizler yapın.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bunları deneyin:

 • Köpeğiniz varsa, onu sabah ve akşam yürüyüşe çıkarın.
 • Her gün egzersiz bisikleti üzerinde 25 dakika egzersiz yapın.
 • Yürümenizi gerektiren ev işleri yapın.
 • Hem sabahları hem de akşamları merdivenlerden çıkıp inin.

Bu egzersizler varisli damarları önlemenin yanı sıra yıllar boyunca sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır.

2. Sıkıştırıcı taytlar giymeye çalışın

varisli damarları iyileştirmek için rahat giyinin

Varisli damarlara elveda demek için bu ikinci çare ise gözle görülür bir problem haline gelen varisleriniz için mükemmel bir çözümdür.

Sıkıştırıcı taytlar bacaklarınızın doğal şeklini alıp destek verdiği için kan dolaşımınızı artırır. Bu taytları her markette yüksek, düşük ve orta sıkıştırma derecesinde bulabilirsiniz. Kendi beden ölçünüze göre seçim yaparken bunları göz önünde bulundurun:

 • Düşük sıkıştırma. Düşük sıkıştırma tayları damarlarınız çok küçük ve birkaç tane ise sizin için idealdir. Normal ticari taytlara çok benzerler. Birkaç saatliğine ya da gün boyunca, nasıl rahat ediyorsanız o kadar süre giyebilirsiniz.
 • Orta sıkıştırma. Bu çeşit taytları varisli damarlarınız çok büyük olmasa da ilk bakışta gözle görülür bir boyuttaysa tercih edebilirsiniz. Bunları en az 6 saat boyunca giyin, özellikle de ayaklarınızın üzerinde uzun süre duracaksanız ya da pek bir fiziksel aktivitede bulunmayacaksınız.
 • Yüksek sıkıştırma. Eğer belirgin damar görüntüsüne ve birkaç morluğa sahipseniz yüksek sıkıştırmalı taytları tercih edebilirsiniz. Gün boyunca mümkün olduğunca uzun süre üstünüzden çıkarmamaya çalışın.

İlk günlerde biraz rahatsız gelebilir, özellikle de yüksek sıkıştırmalı taylar giyiyorsanız. Eğer isterseniz bunu ilk başta birkaç saatliğine giyip bu süreyi her hafta biraz daha artırarak rahat hissedene giymeyi deneyebilirsiniz.

Bu taytları almak için reçeteye gerek yoktur. Ayrıca normal taytlarınızı yıkadığınız şekilde yıkayabilirsiniz. Yumuşak bir sabunla elinizde de yıkayabilirsiniz.

 Normal taytlardan biraz daha pahalı olurlar, ancak daha uzun süre dayandıkları için verdiğiniz paraya değecektir.

Eğer bu tayları almak istemiyor fakat aynı etkiyi görmek istiyorsanız bacaklarınızı sarmayı deneyin. Bu yöntem pratik ya da rahat olmasa da daha ucuzdur.

3. Bacaklarınızı zaman zaman yukarı kaldırın

varisli damarları tedavi için bacakları yukarı kaldırmak

Kan dolaşımınızı harekete geçirmenin bir diğer yolu da bacaklarınızı birkaç dakikalığına yukarı kaldırmaktır. Bunun için:

 • Yatağınıza uzanın ve bacaklarınızı duvara dayayacak şekilde kaldırın ya da iki üç yastığın üzerine koyun.
 • Bir koltuğa uzanın ve bacaklarınızı kol dayama yerine koyun.
 • Yere oturun ve ayaklarınızı koltuğun oturma yerine koyun.

Bacaklarınızı bu pozisyonda en fazla 20 dakika bekletmelisiniz ve daha sonra kendinizi incitmemek için yavaşça bacaklarınızı indirin.

Asla bu pozisyonda tüm bir gece uyumaya çalışmayın çünkü bacaklarınızı indirirken kan dolaşımı bacaklarınıza geri indiği için canınız yanabilir.

Bu egzersizi günde en az bir defa yapmayı deneyin. Eğer geniş varisleriniz varsa ideal olan günde üç defa tekrarlamak olacaktır.

Bu doğal çareler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunları uyguladığınız takdirde bacaklarınız herhangi bir komplikasyon olmadan güzel bir görünüme kavuşacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.