Varisli Damarlar ile Mücadele Etmek İçin Egzersizler

Varisli damarlar, damarlarda enflamasyon olması sonucu oluşur. Damarlardaki vanalar tek taraflıdır ve kanın kalbe doğru dolaşmasını sağlarlar. Güçsüzleştiklerinde, damarda biriken kan pıhtılaşmaya başlar ve damarın dışarıdan ince mor veya kırmızı bir ağ gibi görülmesine neden olur.
Varisli Damarlar ile Mücadele Etmek İçin Egzersizler

Son Güncelleme: 19 Aralık, 2018

Bu yazımızda size varisli damarları tedavi etmek ve oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz egzersizlerden bahsedeceğiz. Varisli damarlar en sık bacaklarda görülse de bedenimizin başka yerlerinde de oluşabilirler.

Varisli damarların çeşitli ufak belirti ve işaretleri vardır ve neredeyse herkeste ortaya çıkabilirler; Varisli damarlar, damarlarda enflamasyon olması sonucu oluşur.

Damarlardaki vanalar tek taraflıdır ve kanın kalbe doğru dolaşmasını sağlarlar. Güçsüzleştiklerinde, damarda biriken kan pıhtılaşmaya başlar ve damarın dışarıdan ince mor veya kırmızı bir ağ gibi görülmesine neden olur.

Varisli damarlar cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilirler; ancak böyle bir çözüme yönelmeden önce, varisli damarlar oluşmaya başladığında ilk olarak yaşam şeklinizde bazı değişiklikler yapmanızı öneriyoruz.

Eğer bacaklarınızda varisli damarlar varsa, bacak kaslarınızı güçlendirerek damarların düzgün şekilde çalışmasını sağlamalısınız. Bunun için çeşitli aletler gerektirmeyen; her yerde, istediğiniz zaman uygulayabileceğiniz, basit ve pratik pek çok egzersiz yapmalısınız.

Aşağıdaki egzersizleri dikkatle inceleyin ve gün içerisinde bir kaç kez yapın. Yaptığınız hareketler ve egzersizler arasında, kaslarınıza dinlenmeleri için yeterli süre bıraktığınızdan emin olun.

Şu da ilginizi çekebilir: Varisli Damarlar için 5 Alternatif Tedavi

Uzanırken

uzanırken

Boş vaktinizde dinlenmek için uzandığınızda bu egzersizleri yapmak için biraz vakit ayırın:

 • Sırtüstü yatıp bacaklarınızı kaldırıp duvara dayayın. Bu poz hem kan dolaşımınızı hızlandıracak hem de dinlenmenize yardım edecektir.
 • Bacaklarınızı düz tutarak havaya kaldırın, birkaç defa birbirlerinden ayırıp geri birleştirin.
 • Bacaklarınızı havaya kaldırıp pedal çevirme hareketi yapın. Ayrıca ayaklarınızla da çember çizebilirsiniz.
 • Bacaklarınızdan birisini dizin arkasından destekleyerek göğsünüze doğru çekin. Birkaç saniye bu pozda bekledikten sonra bacağı değiştirin. Bu egzersiz sayesinde baldırlarınızı çalıştırırsınız.
 • Bacaklarınızı düz tutarken ayak parmaklarınızı 20 defa açıp kapatın.

Otururken

otururken

Eğer evde veya işte oturarak çok vakit geçiriyorsanız, bu egzersizleri yapmalısınız:

 • Kan dolaşımına yardımcı olmak için sık sık bacaklarınızı esnetip gerin.
 • Ayaklarınızı birbirinden ayırıp uçlarını birleştirin. Bu hareketi en az 30 kez tekrarlayın. Unutmayın, bu egzersizlerin faydalı olması için istikrarlı bir şekilde her gün yapılması gerekmektedir.
 • Topuklarınızı yere dayayın, parmaklarınızın uçlarını havaya kaldırın, bu şekilde topuğunuzu indirip kaldırın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Bu 3 Doğal Çare ile Varisli Damarları Unutun

Ayaktayken

ayakta
 • Önce parmak uçlarınızda sonra topuklarınızın üzerinde yürüyün.
 • Olduğunuz yerden kıpırdamadan, parmaklarınız ve topuklarınız üzerinde durarak kendinizi esnetin.

Varisli damarların ortaya çıkmasını önlemek için öneriler

bacak masajı

Bacak masajı

Cildinizi nemlendirerek sağlıklı ve yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Sorunlu bölgeye düzenli masaj yapılması, rahatsızlığın ve şişliğin geçmesine yardımcı olacaktır.

 • Birikmiş kanı hareketlendirip kalbe geri dönmesini sağlamak için kısa ve dairesel hareketlerle masaj yapın.
 • Krem sürerken bunu aşağıdan ayaklarınızdan başlayıp, yukarı doğru sürün. Bu sayede damarlarınızdaki birikmiş sıvılardan, tuzlardan, yağlardan ve toksinlerden kurtulabilirsiniz.

Kilonuza dikkat edin

ideal kilo

İdeal kilonuzun üstüne çıkmamak genelde zor olsa da bunu sağlığınız için yapmalısınız. Obezite ve sürekli kilo alıp vermek, kötü bir dolaşım sisteminin ana nedenlerindendir. Bu yüzden sabit bir kiloda kalmaya çalışın.

Aynı pozisyonda çok uzun süre kalmayın

tv3

Uzun süre ayakta durmanıza veya oturmanıza neden olabilecek pek çok aktivite vardır, ancak bacaklarınızı sık sık haraket ettirmelisiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yukarıdaki egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Varisli damarların illa bir doktor tarafından tedavi edilmesi şart değildir, ancak damarların görüntüsü iyicene belirginleştiğinde ve ağrı başladığında veya bacakta ülserler çıkmaya başladığında mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Söz konusu egzersiz yapmak olduğunda, günde en az 30 dakika tempolu bir şekilde yürümenizi öneriyoruz. Ayrıca, hem kasları güçlendirdiği hem de vücuttaki kan dolaşımını düzelttiği için yüzmek de varisli damarlar için harika bir egzersizdir.

Kan basıncını ve damarlardaki kan akışını arttırdığı için, bisiklete binmek de bu sorunla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer bu egzersizleri her gün düzenli ve istikrarlı bir şekilde yaparsanız, varisli damarların oluşumunu önleyip, halihazırda var olan varisli damarların görüntüsünü de düzeltebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.