Güçlü Bacaklar için Kolay Egzersizler

Güzelleşmek için yaptığımız şeyler arasında, bacak egzersizleri önemli bir yer tutar çünkü çoğumuz mükemmel bacaklara sahip olmak isteriz. Bacaklarınızın güzel ve sıkı olmasına dikkat etmenin yanı sıra, bu organların sağlık ve vücudunuzun çalışmasındaki önemini es geçmemelisiniz çünkü bacaklarınız vücudunuzun en çok yorulan bölgeleridir.

Zamanınınızın çoğunu oturarak veya ayakta geçirmeniz fark etmez, bacaklar yorulacak, güçsüzleşecek, kasları zayıflayacak ve rahatsız bir ağrıya neden olacaklardır. Bunların sebebi genellikle, kan damarlarına aşırı baskı yapılması ve su tutumu, varis ve şişkinlik gibi problemlere neden olan hareketsizliktir.

Bu problemlerden kaçınmanın en iyi yolu, bacaklarınızdaki kan ve lenf dolaşımını düzenleyip, toksinleri ve fazla sıvıyı atmayı sağlayacak hareketlerle, çok sık kullandığımız bu uzuvlarımızı güçlendirmektir. Sıraladığımız durumların hepsini elde etmek için yapacağınız özel ve çok etkili egzersizler vardır.

leg-exercisestr

Bacakların Güçlü Olmasının Size Faydaları Nelerdir?

Görünüşü güzel olan bacaklara sahip olmanın yanı sıra, onları güçlendirmek sizi daha sağlıklı kılacaktır. Aşağıda, bacaklarınızı güçlendirmek için diğer sebepleri sıralıyoruz:

 • Bacaklarınızı güçlendirmek için çalışırken, aynı zamanda onları şekle sokarsınız. Sonuç olarak, bacaklarınızın alt ve arka kısımlarında güzel kaslara sahip olursunuz.
 • Bacakları güçlendirmek sağlık açısından çok önemlidir çünkü bu hareketler, bacaklarda kan dolaşımını düzene sokar ve böylece vücutta tutulan fazla sıvılar ve ödemler kolayca atılır.
 • Güçlü bacaklar sizi de güçlendirir, yaralanmaları önler, eklemlerinizi esnek kılar ve tüm vücudunuzu canlandırır.
 • Yorgunluğu azaltır, çünkü bacaklarınız güçlenecek ve ataklaşacaklardır.
 • Kendine güveniniz artar, çünkü güze bacaklara sahip olmak, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

En Etkili Bacak Güçlendirici Hareketler Nelerdir?

İlk olarak, egzersizden önce düzgün bir şekilde ısının ve esneyin, böylece potansiyel sakatlanmalardan korunmuş olursunuz. Egzersiz sonrası da esnemeniz önerilir.

Çömelme Egzersizleri (Squats)

Steptr

Bu hareketler, bacaklarınızı güçlendirmek ve şekillendirmek için çok faydalıdır fakat step yapmak için gerekli aletler evlerinizde bulunmayabilir. Böyle durumlarda bu hareketleri merdivenlerde uygulayabilirsiniz.

 • Başlangıç pozisyonu: Sırtınız ve başınız dik bir biçimde ayakta durun ve bir ayağınızı step tahtasının (veya basamağın) üstüne koyun.
 • Egzersiz: Step tahtasının üstünde olan bacağınız tamamen dik olacak şekilde yerdeki bacağınızı havada olacak şekilde tüm vücudunuzun ağırlığını stepteki bacağa vererek vücudunuzu kaldırın. Aynı hareketi diğer bacakla da tekrarlayın. Birkaç kere hareketi iki bacak için de tekrarlayın.

Olduğunuz Yerde Koşma

Bu egzersiz kolaydır ve mutlaka yapmanız gereken hareketlerden biridir.

 • Başlangıç pozisyonu: Bacaklarınızı kalçanız genişliğinde açın ve kollarınızı göğüs hizasında bükün.
 • Egzersiz: Sırasıyla, topuklarınızı kalçanıza değdirmeye çalışın ve bu harekete ritmik bir şekilde devam edin. Hareketi toplam 30 kere yaptıktan sonra dinlenin.

Köprü

bridgetr

Bu hareket, bacakların güçlenmesi için en etkili hareketlerden biridir. Ayrıca kalçanızı da şekle sokar.

 • Başlangıç pozisyonu: Yüzünüz havaya bakacak şekilde halıya veya mat üzerine uzanın. Bacaklarınızı bükün ve ayaklarınızı yere düz bir şekilde basın.
 • Egzersiz: Vücudunuzla düz bir köprü oluşturana kadar kalçanızı yerden kaldırın. Bu hareketi birkaç kere tekrarlayın.