Ayak Bileği Osteoartriti: Birçok İnsanın Muzdarip Olduğu Sessiz Bir Hastalık

· 21 Şubat, 2018

Ayak bileği osteoartriti birçok insanın yaşam kalitesini sınırlar. Hareketliliği engelleyen, sessiz ve kalıcı bir hastalıktır. Dahası, ortaya çıkan ağrı, bir ağrı kesici aldıktan sonra her zaman azalmayabilir.

Her geçen gün daha fazla kişi kalça ya da diz aşınması ve yıpranması hakkında konuşur olsa da, ayak bileği osteoartriti, dejeneratif hastalıklarla bağlantılı olan osteoartritin çok yaygın bir türüdür.

Ayak bileği eklemlerinin yürümek için çok önemli olduğunu da unutmamalıyız. Buna ek olarak, kalça, diz ve ayağın oluşturduğu postural eksenimizin uyum içinde olması adına, ayak bileğinin sahip olduğu fonksiyon vazgeçilmezdir.

Ancak, bu eklemi oluşturan tüm bu karmaşık yapının hassas sağlığını ve dayanıklılığını etkileyen birkaç faktör bulunmaktadır.

Osteoartrit şüphesiz bir şekilde yaşam kalitemiz üzerine gerçek bir kabus gibi çöken problemlerden biridir. Aşağıda bu konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Eminiz ki bu bilgiler size yardımcı olacaktır.

Ayak Bileği Osteoartriti Nasıl Oluşur

Bu tip bir artroz, ayak bileği eklemindeki kıkırdağın aşamalı olarak aşınması ve yırtılmasından kaynaklanır. Yaşlandıkça ayak bileklerinde sertleşme ve deformasyon oluşması yaygın bir durumdur.

Bunu da okuyun: Bu Doğal İçecek Sayesinde Kemiklerinizi Güçlendirin ve Eklemlerinizdeki Ağrıyı Hafifletin

Klasik kemik darbeleri de ortaya çıkabilir, bu da durumu çok acı verici hale getirir, aynı zamanda hareketi de sınırlar.
ayak bileği

Ayak bileği osteoartritinin ortaya çıkmasını teşvik eden nedenler birden fazla olabilir:

 • Birden çok kez ayak burkulmasına maruz kalmak
 • Atlet olmak
 • Kist ya da anormal kemik büyümesinin oluşumu

Bununla birlikte, genellikle romatoid artrit ya da sedef hastalığı gibi otoimmün bozukluklar bu sorunun ileriye dönük başlangıcına neden olur.

 • Travmatologlar bu durumun ayrıca kendine has bir nedeni olduğunu söyler: ayak bileğinin kendisinin deforme olması. Bazen, sadece düz tabanlı ayaklarınız olduğu için zamanla osteoartroz geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Son olarak, ayak bileği osteoartritinin her zaman belirli bir nedeni yoktur. Bazen genel olarak yaşlıları etkileyen “birincil osteoartrit” denen duruma da maruz kalırsınız.

Ayak bileği osteoartritinin belirtileri nelerdir?

Bu eklemde meydana gelen kıkırdak yıpranması ve yırtılmasına ilişkin ilk uyarı, yürürken hissettiğiniz acıdır. Başlangıçta uzun bir yürüyüşün ardından bu durumu fark ederiz.

 • Yürüyüş sırasında ayak bileği bölgesinde basınç ya da daha keskin bir ağrı meydana gelir ve bu durum ağrıyı hafifletmek uğruna ayak bileğimizi bir kaç dakika dinlendirmemiz için bizi zorlar. 
 • Daha sonra, ayak bileklerimiz şişebilir ve belirli bir ayakkabı tipini giymek zor olabilir.
 • Ayrıca, birçok hasta gece boyunca ortaya çıkan ağrılardan yakınır.
 • Yavaş bir şekilde ayak bileklerinde meydana gelebilecek ilerleyici deformasyon nedeniyle ağrılı topuk kemiği çıkıntısı da geliştirebilirsiniz.

Ayak bileği osteoartritinin tedavisi

ayak röntgeni

Ayak bileği eklemi enjeksiyonu

En yaygın tedavilerden biri olan, hiyalüronik asit ya da kortikosteroidlerden yapılmış eklemsel enjeksiyonlardır.

Enjeksiyonlar eklemin hareketliliğini geçici olarak iyileştirir, çünkü eklemi “yağlarlar”. Tekrardan, bu etkinin geçici olduğunu belirtmeliyiz.

Özel ayakkabı tabanlığı

Bu tarz vakalarda bir uzman görüşü önemlidir. Gösterdiğiniz semptomlara göre sizin için en uygun olan tedaviyi önereceklerdir.

 • Bir diğer ortak strateji ise düzeltici ayakkabı tabanlarının kullanılmasıdır. Bunların amacı, hastanın ayağında meydana gelen deformasyonu gidermek ve düzeltmektir.
 • Ayrıca yürümenin ayak bileğinde oluşturduğu etkinin boyutunu azaltmaya ve ağrıyı en aza indirgemeye yardımcı olurlar.
 • Ayak bileğinize özen göstermek için özel tabanlıklar içeren belirli ayakkabı çeşitleri piyasada bulunmaktadır.

Cerrahi tedavi

Travmatolog, cerrahi bir müdahaleye ihtiyacınız olduğunu söylediği zaman, artroskopi adı verilen bir müdahale ile bu hastalığı hafifletebiliriz.

 • Eklemin genel olarak basit ve hızlı bir işlemle düzeltildiği bu uygulama, hastalığın erken evrelerinde etkilidir.

Öte yandan, sadece eklem hasarının hali hazırda ileri seviyede olduğu çok şiddetli vakalarda, bütüncül ayak bileği protezi çözüm olarak seçilebilir.

Eklemin bütünsel hareketliliğini bu şekilde geri kazanırız.

Ayak bileği osteoartritini nasıl önleyebilirim?

havuzdaki insanlar

Ayak bileği osteoartritinin sakatlığa yol açabileceğini unutmamalıyız. Dolayısıyla en azından ilerleyişini yavaşlatmak adına bu durumu mümkün olduğunca kontrol altına almalıyız.

 • Havuzda hareketlilik egzersizlerini uygulayın.
 • Zemin üzerindeyken eşitsizlik olmayan düz yüzeylerde yürüyün.
 • Sağlıklı bir kiloda kalın.
 • Yüksek topuklu ayakkabıları çok fazla kullanmayın.
 • Evde birkaç saat yalın ayak yürümeyi deneyin, çünkü yürümenin en tehlikesiz şekli budur.

Son olarak, size önemli bir gerçeği hatırlatmalıyız. Osteoartrit problemleri çoğunlukla genetik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, 55 yaşında bir birey için bu durumun bazı semptomlarını fark etmeye başlamak çok olağandır.

Eklem sağlığınıza özen göstermek veya en azından bu hastalığın ilerleyişini önlemek için uymanız gereken teknikler veya tavsiyeler konusunda travmatologunuza danışmalısınız.