Romatoid Artrit için Bu 6 Gıdayı Kahvaltınıza Ekleyin

14 Mart, 2019
Taze meyvelerin romatoid artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bu makalede bu ve diğer faydalı gıdalar hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Romatoid artrit, eklemlerin ve bağ dokularının zayıflamasıyla bilinen, kronik ve ağrılı bir durumdur. Bu hastalıktan muzdarip olanların yaşam kalitesini etkileyen, bağışıklıkla ilgili ateşli hastalıklardan biridir. Bunun nedeni ilerledikçe daha da kötüleşiyor olmasıdır.

Bu rahatsızlıktan muzdarip olanlar genellikle kaskatı hissederler ve hareket kabiliyetlerini sınırlayan eklem ağrıları yaşarlar. Bu durum daha ciddi hale geldiğinde şekil bozukluklarına neden olur.

Her insan için farklı şekillerde ve vücudun farklı bölgelerinde gelişmesine rağmen, çoğu insan iltihap nedeniyle yinelenen ağrılarla uğraşmak zorundadır. Neyse ki, bu reaksiyonların birçoğu hafifletilebilir. Romatoid artrit tedavilerinin etkilerini artıran bazı gıdaların özellikleri sayesinde bu mümkündür.

Bu bakımdan, bu hastalığa karşı mücadele etmenize yardımcı olacak besin öğelerini kahvaltınıza ekleyebileceğinizi bilmek güzel bir şeydir. Bu duruma yardımcı olabilecek en iyi 6 gıdadan bahsetmek istiyoruz.

Keşfedin: Doğal Yollarla Eklem İltihabı ile Nasıl Mücadele Edilir

1. Romatoid Artrit Tedavisi için Orman meyveleri

orman meyveleri ve içecek

Çoğu meyve romatoid artritli hastalar için sağlıklıdır; ancak en çok tavsiye edilen meyvelerden biri, özellikle belirtilmeyi hak eden orman meyveleridir. Bu meyve türü, antioksidanların ve antenflamatuvar bileşiklerinin ana kaynaklarından biridir.

Vücudun onları emmesiyle romatoid artritin belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Yüksek C vitamini içeriği, daha güçlü bağlar ve tendonlar elde etmek için kolajen sentezini geliştirmeye yardımcı olur.

Orman meyveleri ayrıca, serbest radikallerin yol açtığı iltihaplanmayı kontrol eden iki güçlü tıbbi madde olan antosiyaninler ve karotenoidler de içerir. Kahvaltı sırasında aşağıdaki meyveleri tüketmeyi unutmayın:

 • Çilek
 • Kiraz
 • Böğürtlen
 • Yaban mersini
 • Üzüm
 • Erik

2. Romatoid Artrit için Tam tahıllar

Romatoid artrit semptomlarıyla savaşan insanlar için tahıllar önerilir. Kompleks karbonhidratların ve lifli gıdaların  doğal kaynakları olan tam tahıllar iltihap ile savaşmak için mükemmel müttefiklerdir. Bu gıdalar ağrıyı rahatlatacak ve romatoid artrit hastalarının yaşadığı kasılma duygusunu giderecektir.

Dahası, bu gıdalar sindirim ve detoks özelliklerine sahiptir; bu da kolondaki toksinlerin temizlenmesini sağlar. Selenyumun belirli seviyeleri, enflamatuar dengesizliklerini kontrol altına almaya ve vücut sıvılarını düzenlemeye yardımcı olur.

3. Keten tohumu

romatoid artrit için keten tohumu

Keten tohumu, tokluk hissini uzatan ve kalp işlevlerini geliştiren sağlıklı bir kilo verme yöntemi olarak dünya çapında popüler hale geldi. Bununla birlikte, bu önemli avantajların yanı sıra, keten tohumu da artrit gibi iltihaplanma bozukluğu olan insanlar için çok faydalıdır.

Bunun nedeni yüksek E vitamini ve omega 3 yağ asidi içeriğidir. Omega 3 yağ asidi, eklemlerde antienflamatuar etki yapar. Buna ek olarak, diyet lifi içeriği sıvıların emilimini geliştirmeye yardımcı olur ve eklemlerin içindeki kıkırdak doku oluşumunu sağlar.

4. Kivi Suyu

Doğal kivi suyu vücuda güçlü miktarda C vitamini ve güçlü bir antioksidan sağlar. C vitamini, kıkırdağı iyi durumda tutan kolajeni korumak için çok önemlidir.

Bu besin, kan temizleme sürecini teşvik eder ve ürik asit gibi aşırı toksinleri de vücuttan atar. Kivi suyunun metabolizma ve sindirim açısından önemli bir besin maddesi olan diyet lifinden büyük miktarlarda sahip olduğunu da bilmeniz gerekir.

5. Romatoid Artrit için Sızma Zeytinyağı

sızma zeytinyağı yeşil zeytinler ve zeytin dalı

Birçok kişi günün diğer zamanlarında zeytinyağını tüketmeyi tercih etse de, içerdiği sağlıklı yağlar sabah kahvaltı sırasında vücut için çok sağlıklıdır. Kahvaltıda ya tek başına ya da ekmek ile yemek vücuda çok miktarda omega 3 yağ asidi ve antioksidan sağlar.

Vücutta emildiğinde ise omega 3 inflamasyonunu kontrol etmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, vücut için büyük bir enerji kaynağıdır. Ayrıca, sindirimden sonra metabolik fonksiyonu destekler.

6. Muz

Muz, doyurucu ve enerji veren bir meyvedir; kahvaltı sırasında tüketildiğinde vücudu canlı ve aktif tutmaya yardımcı olur. Dahası, içerdiği potasyum, magnezyum ve diğer önemli mineraller sebebiyle artrit hastaları için harikadır.

Bunun nedeni, inflamasyonun düzenlenmesine ve vücudun sıvı tutmasını ortadan kaldırmasına yardımcı olmalarıdır. Romatoid artrit tedavisi diğer sağlıklı alışkanlıklarla desteklenmelidir.

Bununla birlikte, belirtileri kontrol altında tutmak için bu yiyecekleri diyetinize eklemeyi düşünmek iyi bir fikir olabilir. Bu gıdaları kahvaltılarınıza ekleyin ve mutluluğunuzu sürdürmede ne kadar iyi olduklarını görün.

 • Barrera-Cruz A, Beltrán Castillo D, Blanco-Favela D, Flores-Aguilar D, Jara-Quezada D, Neri-Gómez, D et al. Diagnóstico y tratamiento de artritis reumatoide del adulto. Sistema Nacional de Salud. México: Gobierno Federal; 2010.
 • Sánchez-Ramón S, López-Longo FJ, Carreño L. Interleucinas en la fisiopatología de la artritis reumatoide: más allá de las citocinas proinfl amatorias. Reumatol Clin. 2011; 6 (S3): S20-S24.
 • Smolen JS, Aletaha D, Koeller M, Weisman MH, Emery P. New therapies for treatment of rheumatoid arthritis. Lancet. 2007; 370 (9602): 1861-1874.
 • Ángel Fernando Cisneros Caballero, María José Felgueres Planells, Elisa Vela Jarquín, Diana Gómez Martín. Therapeutic strategies for rheumatoid arthritis: towards biotechnological therapies (2017) medigraphic.com/pdfs/invdis/ir-2017/ir172d.pdf
 • Clínica Mayo. Artritis Reumatoide. (2019). Recuperado el 30 de abril de 2021. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/symptoms-causes/syc-20353648#:~:text=La%20osteoartritis%2C%20la%20forma%20m%C3%A1s,y%20causa%20dolor%20e%20hinchaz%C3%B3n.
 • Arthritis Foundation. Best Fruits for Arthritis. Recuperado el 30 de abril de 2021. https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/nutrition/healthy-eating/best-fruits-for-arthritis#:~:text=Berries%2C%20for%20example%20are%20among,give%20berries%20their%20deep%20color.
 • Harvard Medical School. Foods that fight inflammation. (2020). Recuperado el 30 de abril de 2021. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/foods-that-fight-inflammation
 • Kajla, P., Sharma, A., & Sood, D. R. (2015). Flaxseed-a potential functional food source. Journal of food science and technology52(4), 1857–1871. https://doi.org/10.1007/s13197-014-1293-y
 • Arthritis Foundation. Best Oils for Arthritis. Recuperado el 30 de abril de 2021. https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/nutrition/healthy-eating/best-oils-for-arthritis#:~:text=Extra%20virgin%20olive%20oil%2C%20the,reduced%20joint%20damage%20in%20RA.