Eklem Ağrısı Yaşıyorsanız Kaçınmanız Gereken 8 Gıda

Bazı gıdalar vücudun enflamatuar tepkilerini aktive edebilir ve eklem sağlığımızı etkileyebilir. İltihaplanmayı azaltmak ve ağrıları dindirmek istiyorsanız bu gıdalardan elinizden geldiğince uzak durmalısınız.
Eklem Ağrısı Yaşıyorsanız Kaçınmanız Gereken 8 Gıda

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eklemler vücudu destekler. Kemikleri birbirine bağlar ve hareket etmeyi mümkün kılarlar. Eklem ağrısı normal bir problemdir. İltihaplanma, lezyon ya da kronik bir hastalığı gelişiminden kaynaklı olabilir.

Ortaya çıkışı genelde yaş ile bağlantılıdır. Ama yine de yaralanmalar ya da erken aşınma dolayısıyla genç bireylerde de görülebilir. Durum ne olursa olsun, bu kondisyon yaşam kalitesini düşürür. Her şeyin ötesinde, hareket etmenin ve günlük aktiviteleri yerine getirmenin önüne geçer.

Örneğin belli başlı gıdalar tüketmek enflamasyonu arttırır. Bu gıdalar ayrıca vücuda emdiğiniz besin miktarını azaltır ve iyileşme süreçlerinin önüne geçer. Bu kilo alımına ve kandaki atıkların tutulmasına sebep olabilir. Çeşitli sonuçlarının yanı sıra, bu durum birçok ciddi hastalığa yol açabilir.

Herkesin bu gıdalar hakkında bilgi sahibi olmadığını biliyoruz. Bu yüzden, bugünkü makalemizde eklem ağrısı yaşıyorsanız kaçınmanız gereken 8 gıdayı paylaşacağız. Bunlardan uzak durun!

1. İşlenmiş ve kırmızı etler

işlenmiş gıdalar

Hem işlenmiş hem de kırmızı etler zararlı kimyasal maddeler içerir. Bunlar vücuttaki enflamasyon miktarını arttırır. Nitrit ve pürinler vücutta kalır. Uzun vadede ağrıya ve eklemlerde katılaşmaya sebep olurlar.

2. Rafine şeker

Aşırı miktarda rafine şeker yemek vücudun enflamasyon süreçlerindeki dengesizlikle alakalıdır. Bu durum bütün rafine şekerler için geçerlidir. Bu madde sitokin isimli kimyasalın üretimini arttırır. Bunlar vücutta ağrıyı ve şişkinliği artırır.

Ayrıca rafine şeker türleri yüksek kalori içerir. Bu yüzden onları tükettiğiniz zaman kilo alırsınız. Bu da sonuç olarak kaslara ve eklemlere baskı yapar.

3. Süt ve süt ürünleri

süt ürünleri tepsisi

Süt ve süt ürünleri eklem ağrısı ile bağlantılıdır. Bu genç bireylerde eklem ağrısının artma olasılığına işaret eder. Bu tür gıdalar yüksek miktarda kazein proteini içerir. Vücuttaki enflamasyonu arttırır.

Bu madde eklemleri koruyan dokuları tahriş eder. Aşırı miktarda alındığı zaman bu dokuların aşınmasına sebep olur. Ayrıca süt ve süt ürünleri doymuş yağlar açısından zengindir. Bu yüzden vücut ağırlığının artmasına sebep olur ve yağlı dokulardaki iltihaplanmayı uyarır.

4. Tuz

Aşırı miktarda sofra tuzu tüketmek birçok kronik hastalıkla bağlantılıdır. Bu tür hastalıklar yaşam kalitenizi etkiler. Bu madde vücuttaki sıvıların dengesini bozar.

Aynı zamanda kalp hastalığı ve iltihaplanması riskini artırır. Vücudunuz işlemek için çok az tuz da ihtiyaçlı duyar. Ama nedense bir çoğumuz ihtiyacımız olandan on kat daha fazla tüketiriz!

5. Mısır yağı

eklem ağrısı ve mısır yağı

Mısır yağı yağ asitleri açısından zengindir. Bunlar vücutta iltihaplanmaya sebep olan kimyasalların üretimini teşvik eder. İçeriğindeki yüksek kalori miktarı eklemlerinizin kalitesini düşürür. Bunlar ayrıca iltihaplanmayı daha da kötüleştirir.

6. Yumurta

Yumurtanın sağlıklı olduğu ve vücuda önemli miktarda protein sağladığı kanıtlanmıştır. Ancak, düzenli olarak yumurta yemek eklem ağrısı çekenlere önerilmez.

Yumurta olduğu için içinde bol miktarda araşinodik asit bulundurur. Yumurta sarısında bulunan bu maddenin iltihaplanmayı arttırdığı ispatlanmıştır.

7. Rafine tahıllar ve un

hamur ve un

Rafine tahıllar ve unlar güçlü enflamatuar ürünlerdir. Eklemlerde aşınmaya ve ağrıya neden olabilir. İlk olarak, yüksek miktarda glüten içerirler. Bu metabolizmayı zorlar. Glüten ağrı hissini arttıran maddelerin üretimine neden olur.

Ayrıca bunları düzenli olarak yemek kronik enflamasyon ve otoimmün hastalıklara yol açabilir. Dahası, boş kalorilere sahip oldukları için, aşırı kiloya, kalp hastalıklarına ve diyabete katkıda bulunurlar. 

8. Abur cubur ve kızartmalar

Endüstriyel abur cuburlar ve kızartmalar yüksek oranda doğmuş yağ ve un içerir. Bunlar yağlı dokularda enflamasyonu arttırır. Ayrıca kalp problemlerinin oluşmasına neden olabilirler. Aynı zamanda, eklem hastalıklarında iltihaplanmayı arttırırlar.

Sonuç olarak, diyetiniz eklem sağlığınız üzerinde büyük rol oynar. Bu gıdaları diyetinizden çıkarmanız ya da tüketmeyi azaltmanız eklem ağrısını ve bununla bağlantılı belirtileri ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca, antioksidan ve omega 3 yağlı asitleri açısından zengin gıdalar tüketmeniz iyi bir fikirdir. Bunlar anti-enflamatuvar özellikler taşır.

İlginizi çekebilir ...
Balık Yemek Eklem İltihabının Acısını Azaltır Mı?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Balık Yemek Eklem İltihabının Acısını Azaltır Mı?

Eklem iltihabından kurtulmak için, omega 3 minerali açısından zengin balık türlerini beslenme programınıza dahil etmek, size büyük yarar sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chai W., Morimoto Y., Cooney RV., Franke AA., et al., Dietary red and processed meat intake and markers of adiposity and inflammation: the multiethnic cohort study. J Am Coll Nutr, 2017. 36 (5): 378-385.
  • Vitellio P., Celano G., Bonfrate L., Gobbetti M., et al., Effects of bifidobacterium longum and lactobacillus rhamnosus on gut microbiota in patients with lactose intolerance and persisting functional gastrointestinal symptoms: a randomised, double blind, cross over study. Nutrients, 2019.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.