Varisli Damarlar İçin En İyi 10 Tedavi

Varisli damarlar en sık rastlanan dolaşım sorunlarından birisidir. Genelde kadınlarda olmasına rağmen, erkeklerde de görülebilir. Eğer durumu özetlersek; varisli damarlar büyüyüp düzgün kan akışına engel olan ve bunun sonucu olarak gözle görülebilir bir şişliğe neden olan damarlardır. 

Varisler dolaşım sistemi yetersizliğinden ortaya çıksa da, bunun pek çok farklı nedeni ve tedavisi olabilir. Bu yüzden size varisli damarları iyileştirmek için 10 farklı tedaviden bahsedeceğiz.

En yaygın nedenleri: obezite, masa başı yaşam tarzı veya hareketsizlik, uzun süre ayakta durmak, doğum kontrol hapı kullanmak, aile geçmişi, sigara içmek, hipertansiyon, yüksek kolesterol veya tromboz (kan pıhtılaşması) sorunları. İlk belirtilere çok dikkat etmeniz gerekiyor, eğer etmezseniz çok ciddi sorunlara yol açabilirler. Örneğin, bedenin çeşitli yerlerinde özellikle de alt bölgelerinde sorunlara yol açabilir ve ampütasyon gerekmesine neden olabilir.

Tabii ki, bu durumu önlemek için farklı öneriler var. Ama eğer varisli damarlarınız varsa, size onları nasıl tedavi edebileceğinizi anlatacağız. Pek çok kişinin sandığının aksine, bu yöntemler çok işinize yarayabilirler, özellikle de doğru şekilde uygulandıklarında.

1. Sarımsak

Sarımsak varisli damarlarla savaşmak için en iyi doğal ürünlerden birisidir. Sarımsak, varisli damarlardaki şişliği azaltır ve dolaşıma yardımcı olur. Uzmanlar sarımsağı ya çoğunluğun yaptığı gibi günlük beslenme düzeninize dahil etmenizi ya da azıcık alkol ve ezilmiş sarımsağı karıştırarak bir krem yapıp, onu kullanmanızı öneriyorlar. Bu tedavi, sorunlu bölgeye haftada dört sefer uygulanmalıdır.

2. Aloe vera

Aloe-vera1

Aloe vera pek çok diğer hastalık ve rahatsızlıkta olduğu gibi varisli damarların tedavisinde de çok etkilidir. Bu durumda, aloe verayı sorunlu bölge üzerine kompres olarak uygulamanızı öneriyoruz. Aloe verayı gece uygulayıp, kompresi sabaha kadar sorunlu bölge üstünde bırakmanız daha iyi olacaktır. Kullandığınız aloe veranın sıcak olması çok önemli çünkü bu şekilde bitki daha etkili oluyor.

3. Elma sirkesi

Varisli damarlara çok etkili olan bir başka ürün. Ayrıca uygulaması da çok kolay. Tek yapmanız gereken, temiz bir bezi elma sirkesi ile ıslatmak ve ardından varisli damarların üzerine koymak. Bezi birkaç dakika damarın üstünde bekletmelisiniz. Veya bezin üstünden, aşağıdan yukarı doğru hafif hafif masaj yapabilirsiniz. Ancak unutmayın, sorunlu bölgelere baskı uygulamamalısınız.

4. Sirke, havuç ve aloe kremi

Başka çok etkili bir yöntem de aloe, sirke (tercihen elma sirkesi) ve havuç kullanarak bir krem hazırlamak. Demin de bahsettiğimiz üzere ilk iki malzeme farklı şekillerde de kullanılabilir. Kremi hazırlamak için tüm malzemeleri mutfak robotuna koyun. Eğer mutfak robotunuz yoksa blendır da kullanabilirsiniz. Malzemelerin hepsini koyduktan sonra, koyu kıvamlı bir püreye dönüşene kadar ezip karıştırın. Bu kremi varisli damarların üzerine sürüp 30 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile durulayın.

Varicose-veins-2

5. Banyo suları

Bu her gün uygulayabileceğiniz, basit bir tedavidir. Ayrıca dinlendirip, rahatlattığı ve şişliğini indirdiği için ayaklarınıza da çok iyi gelecek bir yöntem. Bir kova suyun içerisine deniz tuzu ve bir bardak elma sirkesi ekleyin. Bacaklarınızı 20 dakika bu suyun içerisinde dinlendirin ve ara sıra masaj yapın.

6. Yeşil kil merhemi

Bu tedavi için bir miktar yeşil kili birazcık su ile karıştırarak bir merhem veya macun hazırlamanız gerekiyor. Çok fazla su kullanmamaya dikkat edin yoksa merheminizin kıvamı çok sıvı olur. Hazırladığınız karışımı tercihen yatmadan önce sorunlu bölgenin üstüne sürün ve kurumaya bırakın. Ardından ılık su ve doğal sabunla yıkayın.

7. Yapraklı banyo

Essential-oils

Bu yağlar varisli damarlardaki şişliği indirmek ve dolaşıma yardımcı olmak için birebirdir. Bu yağları kullanarak sorunlu bölgeye masaj yapabilirsiniz. Ayaklarınızdan başlayıp bileklerinize ve oradan da baldırlarınıza doğru yukarı çıkarak masaj yapın. Masaj yaparken, nazik davranmaya, aşağıdan yukarı doğru ve dairesel hareketlerle masaj yapmaya özen göstermelisiniz. Yağ esansları ile yapacağınız masajları geceleri yaparsanız, esansların özleri gece siz uyurken daha iyi etki edebilir.