Varisli Damarlar İçin En İyi 10 Tedavi

Varisli Damarlar İçin En İyi 10 Tedavi
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Varisli damarlar en sık rastlanan dolaşım sorunlarından biridir. Genelde kadınlarda görülmesine rağmen, erkekler de bu durumdan muzdarip olabilir. Eğer durumu özetlersek; varisli damarlar, büyüyüp düzgün kan akışına engel olan ve bunun sonucunda gözle görülebilir bir şişliğe neden olan damarlardır. 

Varisler dolaşım sistemi yetersizliğinden ortaya çıksa da, bunun pek çok farklı nedeni ve tedavisi olabilir. Bu yüzden size varisli damarları iyileştirmek için 10 farklı tedaviden bahsedeceğiz.

En yaygın nedenleri obezite, masa başı yaşam tarzı veya hareketsizlik, uzun süre ayakta durmak, doğum kontrol hapı kullanmak, genetik faktörler, sigara içmek, hipertansiyon, yüksek kolesterol veya tromboz (kan pıhtılaşması) sorunları olarak sıralanabilir.

Varisli damarlara dair ilk belirtilere çok dikkat etmeniz gerekir; aksi takdirde ampütasyon gibi çok ciddi sorunlara yol açabilirler.

Tabii ki bu durumu önlemek için farklı öneriler vardır. Biz de bugünkü yazımızda, varisli damarları iyileştirmek için 10 farklı tedaviden bahsedeceğiz.

Pek çok kişinin sandığının aksine bu yöntemler, özellikle de doğru şekilde uygulandıklarında çok işinize yarayabilirler.

1. Sarımsak

Sarımsak, varisli damarlarla savaşmak için en iyi doğal yöntemlerden biridir. Sarımsak, varisli damarlardaki şişliği azaltır ve dolaşıma yardımcı olur.

Uzmanlar, sarımsağı ya çoğunluğun yaptığı gibi günlük beslenme düzeninize dahil etmenizi ya da az bir miktarda alkol ve ezilmiş sarımsağı karıştırarak bir krem haline getirip kullanmanızı öneriyorlar.

Bu krem sorunlu bölgeye haftada dört sefer uygulanmalıdır.

2. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera, pek çok diğer hastalık ve rahatsızlıkta olduğu gibi varisli damarların tedavisinde de çok etkilidir. Bu tedavi için, aloe verayı sorunlu bölge üzerine kompres yaparak uygulamanızı öneriyoruz.

Aloe verayı gece uygulayıp, kompresi sabaha kadar sorunlu bölge üstünde bırakmanız daha iyi olacaktır. Bu bitki sıcakken daha etkili olduğu için, kullandığınız aloe veranın sıcak olması çok önemlidir.

3. Elma Sirkesi

Varisli damarlar konusunda en etkili yöntemlerden biri de elma sirkesidir. Ayrıca uygulaması da çok kolaydır.

Tek yapmanız gereken temiz bir bezi elma sirkesi ile ıslatmak ve ardından varisli damarların üzerine birkaç dakika uygulamaktır.

Dilerseniz bezle aşağıdan yukarı doğru hafif hafif masaj da yapabilirsiniz. Ancak sorunlu bölgelere baskı uygulamamanız gerektiğini unutmayın.

4. Sirke, Havuç ve Aloe Kremi

Bir diğer etkili yöntem ise aloe, sirke (tercihen elma sirkesi) ve havuç kullanarak bir krem hazırlamaktır.Biraz önce bahsettiğimiz üzere sirke ve aloe vera farklı yöntemlerde de kullanılabilir.

 • Bu kremi hazırlamak için tüm malzemeleri mutfak robotuna koyun. Eğer mutfak robotunuz yoksa karıştırıcı da kullanabilirsiniz.
 • Malzemelerin hepsini ekledikten sonra, koyu kıvamlı bir püreye dönüşene kadar ezip karıştırın.
 • Bu kremi varisli damarların üzerine sürüp 30 dakika bekleyin.
 • Ardından soğuk su ile durulayın.
bacakta görülen varis

5. Deniz Tuzu ve Elma Sirkesi

Bu her gün uygulayabileceğiniz, basit bir tedavidir. Ayrıca vücudu dinlendirip rahatlattığı ve şişliğini indirdiği için ayaklarınıza da çok iyi gelecek bir yöntem.

 • Bir kova suyun içerisine bir miktar deniz tuzu ve bir bardak elma sirkesi ekleyin.
 • Bacaklarınızı 20 dakika bu suyun içerisinde dinlendirin ve ara sıra masaj yapın.

6. Yeşil Kil Merhemi

Bu tedavi için bir miktar yeşil kili birazcık su ile karıştırarak bir merhem veya macun hazırlamanız gerekir. Çok fazla su kullanmamaya dikkat edin; aksi takdirde merheminizin kıvamı çok sıvı olur.

Hazırladığınız karışımı tercihen yatmadan önce sorunlu bölgenin üstüne sürün ve kurumaya bırakın. Ardından ılık su ve doğal sabunla yıkayın.

7. Yaprak Banyosu

nane yaprağı

Bu tedaviyi hazırlamak için biraz zaman ayırmanız gerekiyor; ancak buna değecektir.

 • İki litre suyu kaynatın ve içine bir avuç nane, bir avuç papatya yaprağı ve bir avuç defne ekleyin.
 • 5 dakika demlenmesine izin verin.
 • Bu karışıma bir tutam karbonat ekleyip ayaklarınızı içine sokun.
 • Bu tedaviyi kullanırken dikkatli olmalısınız; çünkü bazı insanlarda ürtikere (kaşıntılı bir deri hastalığı) neden olabilir.

8. Acı Biber

Kulağa inanılmaz gelse de baharat veya acı biber damar tıkanıklıklarını açıp kan dolaşımına yardımcı olan özelliklere sahiptir.

Bu yüzden uzmanlar az bir miktarda da olsa bu besinleri tüketmenizi öneriyorlar. Bu tedavi için uygulayabileceğiniz farklı seçenekleriniz var.

Örneğin acı veya baharatlı şeyler yemeye alışık değilseniz, daha tatlı ve ağzınızı yakmayacak bir biber türü yemeyi deneyebilirsiniz.

9. Kestane Ağacı Kabuğu Çayı

 • Bu tedavi için 50 gram Hint kestanesi ağacı kabuğunu bir litre suda 10 dakika kaynatmanız gerekiyor.
 • Ardından çayı süzüp bekletmeden içmelisiniz.
 • Hint kestanesi, şifalı özellikleri sayesinde kan dolaşımı ve varisli damarların şişliğini indirmek için birebirdir.

10.  Esans Yağları

esans yağlar

Bu yağlar varisli damarlardaki şişliği indirmek ve dolaşıma yardımcı olmak için birebirdir. Bu yağları kullanarak ayaklarınızdan başlayıp bileklerinize ve oradan da baldırlarınıza doğru yukarı çıkarak masaj yapabilirsiniz.

Masaj yaparken nazik davranmaya, aşağıdan yukarı doğru ve dairesel hareketlerle masaj yapmaya özen göstermelisiniz.

Yağ esansları ile yapacağınız masajları geceleri yaparsanız, esansların özleri gece siz uyurken daha iyi etki edebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Antani, M. R., & Dattilo, J. B. Varicose Veins. 2017.
 • Banerjee SK, Maulik SK. Effect of garlic on cardiovascular disorders: a review. Nutr J. 2002 Nov 19;1:4.
 • de Moraes Silva MA, Nakano LC, Cisneros LL, Miranda F Jr. Balneotherapy for chronic venous insufficiency. Cochrane Database Syst Rev. 2019 Aug 26;8(8):CD013085.
 • Campbell B. Varicose veins and their management. BMJ. 2006 Aug 5;333(7562):287-92. doi: 10.1136/bmj.333.7562.287.
 • Owczarek A, Kolodziejczyk-Czepas J, Woźniak-Serwata J, Magiera A, Kobiela N, Wąsowicz K, Olszewska MA. Potential Activity Mechanisms of Aesculus hippocastanum Bark: Antioxidant Effects in Chemical and Biological In Vitro Models. Antioxidants (Basel). 2021 Jun 22;10(7):995.
 • Sano A, Tokutake S, Seo A. Proanthocyanidin-rich grape seed extract reduces leg swelling in healthy women during prolonged sitting. J Sci Food Agric. 2013 Feb;93(3):457-62.
 • Soleti R, Coué M, Trenteseaux C, Hilairet G, Fizanne L, Kasbi-Chadli F, Mallegol P, Chaigneau J, Boursier J, Krempf M, Geoffriau E, Andriantsitohaina R, Ouguerram K. Carrot Supplementation Improves Blood Pressure and Reduces Aortic Root Lesions in an Atherosclerosis-Prone Genetic Mouse Model. Nutrients. 2021 Apr 2;13(4):1181.
 • Tabassum N, Hamdani M. Plants used to treat skin diseases. Pharmacogn Rev. 2014 Jan;8(15):52-60.
 • Weseler AR, Bast A. Masquelier’s grape seed extract: from basic flavonoid research to a well-characterized food supplement with health benefits. Nutr J. 2017 Jan 19;16(1):5.
 • Yong YL, Tan LT, Ming LC, Chan KG, Lee LH, Goh BH, Khan TM. The Effectiveness and Safety of Topical Capsaicin in Postherpetic Neuralgia: A Systematic Review and Meta-analysis. Front Pharmacol. 2017 Jan 10;7:538.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.