Kol Yağını Eritmek ve Forma Sokmak için 5 Egzersiz

13 Eylül, 2018

Kol, önemli miktar yağ birikmesi yaşamaya yatkın olan bir organdır. Eğer bu sorun sizi rahatsız ediyorsa, özellikle bu bu bölgeyi hedef alan bol sayıda egzersiz var. Aşağıda, size kol yağını eritmek ve kollarınızı forma sokabilmek için bazı egzersizler önereceğiz ve tavsiyelerde bulunacağız. Bu tavsiyelerin çoğu gayet basit ve evde uygulanabilir yöntemlerdir.

Şınav

Şınav çekmek kollarınızı forma sokmak için en iyi egzersizlerden biridir. İlk başta zor ve çok yorucu olabilmesine rağmen, zamanla çok iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Şınav çekmek kollarınızın yanı sıra göğüs, karın ve üst sırt kaslarını da harekete geçirir.

Şınav çekmek çok basittir. Bir örtünün üzerinde yüzünüz yere bakacak şekilde yatın ve vücudunuzun bütün ağırlığını kollarınız gerilinceye kadar kaldırın.

Avuç içleriniz, zemine gayet sert ve açık şekilde basmalıdır. Böylelikle kendinizi daha fazla itebilmeniz mümkün olacaktır. Her şınavda vücudunuz mümkün olduğunca yere yaklaşmalıdır.

Ağırlıklar ve Dambıllar

Bu tip egzersizler kol yağını eritmek isteyenler arasında oldukça popülerdir. Diğerleri gibi, bu egzersizi de uygulamak son derece basittir; çünkü özel ekipmana ihtiyacınız yoktur. Ama yine de, eğer aşırıya kaçarsanız kaslarınız zedelenebilir; bu yüzden kaldırmanız gereken ağırlığı iyi seçmeniz çok önemlidir.

Bu nedenle, hafif ağırlıklarla başlamanız en iyisi olacaktır. Böylelikle kollarınız ağırlıklara ve dambıllara yavaş yavaş alışacaktır. Bu konuda bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

Bu tip egzersizler yapmak için tek yapmanız gereken, ayaklarınız omuz genişliğinde olacak şekilde ayakta durmak ve ağırlığı dirseğinize 90 derece olacak şekilde kaldırmaktır. Sırtınızı dik tutmalısınız ve ağırlıkları kalça seviyenize doğru yavaş ve kendinizden emin bir şekilde indirmelisiniz.

Kol Kaslarınızı Çalıştırın

kol yağını eritmek

İyi sonuçlar elde edebileceğiniz diğer bir egzersiz de kol kaslarınızı (triseps) çalıştırmaktır. Bu ayrıca yapması çok kolay bir şeydir. Tek yapmanız gereken bir sandalyenin ya da gayet sağlam bir kanepenin ucuna oturmaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Kol Yağlarını Eritmek İçin 6 Etkili Egzersiz

Parmaklarınız oturduğunuz yerin ucunun altında olmalı ve bacaklarınız yere göre 90 derece açıyla durmalıdır. Ayak tabanlarınızın sağlam şekilde yere bastığından emin olun.

Daha sonra, vücudunuzu yavaşça kaldırın ki bacaklarınız hafifçe yerden kesilsin. Kollarınızı gergin tutmanız çok önemlidir. Sonra, kollarınız hafifçe bükülene kadar vücudunuzu yere yaklaştırın. Bu uygulamayı bir kaç kez tekrar edin.

Ağırlıkları Başınızın Üzerine Yükseltin

Bu egzersiz tipi ağırlıkları yada dambılları başınızın üstüne kaldırarak yapılıyor. Elbette, uygulaması son derece kolay ve istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır.

Sadece çok ağır olmayan (yaklaşık olarak bir buçuk kilo) bir kaç ağırlığa ya da dambıla ihtiyacınız olacak. Unutmayın ki ağırlıkları sıkı tutmalısınız; çünkü bir süreliğine başınızın üzerinde olacaklar.

Bu egzersiz için, ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durarak başlayın. Sonra, ağırlıkları ya da dambılları kollarınızı gerdirerek yükseltin ve başınızın üstüne temas ettirin. Sonra, kollarınız kalçalarınızın ve bacaklarınızın yanına gelene kadar ağırlıkları yavaşça indirin.

Yüzmek

kal yağını eritmek için yüzme

Hepimizin bildiği gibi yüzmek, vücudunuzun bir çok bölgesini çalıştıran ve çok iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayan fiziksel aktivitelerden biridir.

Bu yüzden, kol yağını eritmek için yüzebilir ve kollarınızı forma sokabilirsiniz. Ancak, bu durumda bir havuza ya da su kaynağına ihtiyacınız olacak.

Kollarınızın bütün gücünü kullanan yüzme stillerini kullanmanız en iyisi olacaktır. Aslında bütün vücudumuzu kullanmamız gereklidir; ancak bazı durumlarda kollarınızı kullanmanın önemi daha büyüktür.

Bu yüzden de yüzmek onları forma sokmak için harika bir yol olabilir. Eğer yüzmeyi bilmiyorsanız, bir eğitmene danışmanızda fayda vardır.

  • Schoenfeld, B. J., Contreras, B., Krieger, J., Grgic, J., Delcastillo, K., Belliard, R., & Alto, A. (2019). Resistance Training Volume Enhances Muscle Hypertrophy but Not Strength in Trained Men. Medicine and science in sports and exercise, 51(1), 94–103. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000001764
  • Ramírez-Campillo, R., Andrade, D. C., Campos-Jara, C., Henríquez-Olguín, C., Alvarez-Lepín, C., & Izquierdo, M. (2013). Regional fat changes induced by localized muscle endurance resistance training. Journal of strength and conditioning research, 27(8), 2219–2224. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e31827e8681
  • Taber, C.B., Vigotsky, A., Nuckols, G. et al. Exercise-Induced Myofibrillar Hypertrophy is a Contributory Cause of Gains in Muscle Strength. Sports Med 49, 993–997 (2019). https://doi.org/10.1007/s40279-019-01107-8
  • Gappmaier, E; Lake, W; Nelson, A G; Fisher, A G. 2006. Aerobic exercise in water versus walking on land: effects on indices of fat reduction and weight loss of obese women. Journal of Sports Medicine and Physical Fitness. https://search.proquest.com/docview/202675658?fromopenview=true&pq-origsite=gscholar
  • Alimentación sana. 2018. Organización Mundial de la Salud. https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet
  • Stephanie Freeman, Amy Karpowicz, John Gray and Stuart Mcgill. 2006. Quantifying Muscle Patterns and Spine Load during Various Forms of the Push-Up. Medicine & Science In Sports & Exercise. https://pdfs.semanticscholar.org/f358/bf7cca44de0a1e6072929f2962023027f3ef.pdf