Kol Yağlarını Eritmek İçin 6 Etkili Egzersiz

Bir egzersiz rutinini takip etmenin yanında, dengeli bir beslenme uygulamalı ve kollarınızı sıkılaştırmak ve güçlendirmek için aşırı yağdan kaçınmalısınız.
Kol Yağlarını Eritmek İçin 6 Etkili Egzersiz
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Hayatta kalma içgüdülerimiz, yiyeceksiz kalma durumuna karşı vücudumuzun yağ depolamasından sorumludur. Bu birikmiş yağ özellikle kollarda fark edilebilir. Çeşitli egzersiz yöntemleriyle bunlardan kurtulmak ise mümkün.

Sarkık kollardan kaçınmak için, bir şey yapmadan önce buna neyin sebep olduğunu anlamamız gerekir.

Neden egzersiz yapmalı ve kollarımızı güçlendirmeliyiz?

Evrimimizin ilk aşamalarında, kollarımız ve bacaklarımız, hayatta kalmamız için çok önemliydi, özellikle de kuadriseps ve trisepslerimiz.

Triseps kasımız önemlidir çünkü yiyecek toplamak için gereken gücü sağlar.

Bununla birlikte, günümüzde vücudumuzun bu kısımları genetik olarak diğer kısımlardan daha fazla yağ depolamak için tasarlanmış olsa da, onları her gün kullanma ihtiyacı hissetmiyoruz. Bu bölgede bol miktarda kas kütlesi vardır.

Kullanılmayan yağlar, kollarımızda gördüğümüz sarkık derilere dönüşüyorlar. Bu problem için en iyi çözüm, dengeli bir diyet ve kolları güçlendirmek için etkili egzersizlerin kombinasyonu.

Güç arttırmak ve yağ yakmak için 6 kol egzersizi

Aşağıda klasiklerden en son trendlere kadar geniş bir yelpazede egzersizler göreceksiniz:

1. Çökme hareketi her zaman işe yarar

sandalye hareketi

Eğer evde kalmayı tercih eden tipte insanlardansanız, bu egzersiz sizin için. İhtiyacınız olan tek şey: bir sandalye ve kendi vücudunuz.

  • Bir sandalyeyi duvarın önüne koyun ki siz egzersizi yaparken hareket etmesin.
  • Sandalyeye sırtınız dönük ayakta durun ve avuç içlerinizi arkanızdaki oturağa destek için koyun.
  • Dirseklerinizi kırın ve vücudunuzu yukarı ve aşağı hareket ettirin.
  • Bu hareket kollarınızı vücut ağırlığınızı desteklemeye zorlayacak ve yağ yakmanızı sağlayacak.

2. Şınav, kol gücünü arttırmak için çok iyidir

Muhtemelen lisede beden eğitimi dersinde bundan çok sayıda yaptınız. Tek yapmanız gereken karnınızın üstüne uzanmak ve vücut ağırlığınızı kollarınız ve ayaklarınızla desteklerken yukarı ve aşağı hareket etmek.

Sakatlıktan kaçınmak için, düzgün bir form tutturduğunuzdan emin olun. Bu tür egzersizler yaparken düzgün bir form tutturmanız çok önemlidir çünkü yanlış yapmanız çok ciddi problemlere sebep olabilir.

3. Ağırlıklar yenilmezdir

Dambıllar hem çok kullanışlı hem kolay kullanımlıdır. Bir çift dambıl alabilirsiniz ve evde ne zaman isterseniz kolayca egzersiz yapabilirsiniz.

Ağırlıklar belirli bölgeler üzerinde çalışma olanağı sunar ve onlarla kollarınızı güçlendirmek ve yağ yakmak için yapabileceğiniz çok sayıda etkili egzersiz vardır.

4. Vücudunuza hareket kazandırın: flamenko dansı

flamenko dansı

Pek çok insan belli bir egzersiz rutininden nihayetinde sıkılır. Bununla birlikte, eğer biraz müzik ve dansın yaratıcılığını işin içine eklerseniz bu  tembelliği eğlenceye çevirebilirsiniz.

Flamenko dansında kol ve bacaklar önemli bir rol oynar. Böylece eğlencenin üstüne, dansın farklı hareketleri size kollarınızı güçlendirmeniz için çok sayıda egzersiz sağlayacaktır.

5. Boks yaparak stres atın

Eğer kollarınızdaki yağları yakmak için iyi bir yol arıyorsanız ve oldukça stresli bir hayat tarzını varsa, boks sizin sporunuz. Bu egzersiz biçimi güç içinde biriken stresi azalttığı için, meşgul hayatlar arasında çok popülerdir.

Kum torbası antrenmanı; trisepsler kum torbasına vururken tamamen aktifleştiği için en etkili olanıdır. Ringde dövüşmeye gerek duymadan hızlı sonuçları garantiler.

6. Sadece bir meditasyon değil: kobra pozisyonunu deneyin

Karnınız üzerine düz yatın ve avuçlarınızı mata koyarak gövdenizi yukarı kaldırın.

Matı, kollarınız tamamen düz olana dek itin, böylece göğsünüzdeki ağırlık tamamen trisepsleriniz ile desteklenmiş olsun.

Genel olarak, yoga duruşları kolları güçlendirmek için oldukça etkilidir. Diğer fitness yöntemlerine göre daha az güç gerektiren ve daha sakin olan yoga, vücudun en iyi şekilde gelişmesine de yardımcı oluyor.

Bu listedeki hiçbir egzersizin, diğer egzersizleri yapmanıza engel olmayacağını aklınızdan çıkarmayın. İhtiyaçlarınıza en uygun olanları seçin. Göreceksiniz, kollarınızdaki aşırı yağlar fazla zaman geçmeden yok olacak.

Eğer buna ayak uydurursanız, sarkık deri sizin için bir daha asla bir sorun teşkil etmeyecektir. İlginizi çekebilir ...

Kol Kası Güçlendirmek İçin 3 Egzersiz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kol Kası Güçlendirmek İçin 3 Egzersiz

Kol kası hem günlük hayatta hem de birçok egzersiz için gereklidir. Ayrıca harika görünür! Kollarınızın ve bacaklarınızın kuvveti kas kütlesine bağ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Schoenfeld, B. J., Contreras, B., Krieger, J., Grgic, J., Delcastillo, K., Belliard, R., & Alto, A. (2019). Resistance Training Volume Enhances Muscle Hypertrophy but Not Strength in Trained Men. Medicine and science in sports and exercise, 51(1), 94–103. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000001764
  • Hooper Lee, Abdelhamid Asmaa, Moore Helen J, Douthwaite Wayne, Skeaff C Murray, Summerbell Carolyn D et al. Effect of reducing total fat intake on body weight: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials and cohort studies BMJ 2012; 345 :e7666
  • Ramírez-Campillo, R., Andrade, D. C., Campos-Jara, C., Henríquez-Olguín, C., Alvarez-Lepín, C., & Izquierdo, M. (2013). Regional fat changes induced by localized muscle endurance resistance training. Journal of strength and conditioning research, 27(8), 2219–2224. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e31827e8681
  • Moya-Albiol, Luis; Salvador, Alicia. 2001. Efectos del ejercicio físico agudo sobre la respuesta psicofisiológica al estrés: papel modulador de la condición física. Revista de Psicología del Deporte. https://ddd.uab.cat/record/63157
  • Stephanie Freeman, Amy Karpowicz, John Gray, And Stuart Mcgill. Medicine and Science in Sports and Exercise. Quantifying Muscle Patterns and Spine Load during Various Forms of the Push-Up. Medicine and Science in Sports and Exercise. https://pdfs.semanticscholar.org/f358/bf7cca44de0a1e6072929f2962023027f3ef.pdf
  • Strength training: Get stronger, leaner, healthier. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/strength-training/art-20046670

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.