Varisli Damarları Önlemek İçin Bu 6 İpucunu Okuyun

28 Ocak, 2021
Varisli damarları önlemenin ve kan dolaşımınızı iyileştirmenin en iyi yollarından biri, bacaklarınızı her gün birkaç dakika havaya dikmektir. Deneyin!

Varisli damarları önlemek yalnızca estetik kaygılarla değil genel olarak kan dolaşımınızı iyileştirmek için de ihmal etmemeniz gereken bir şeydir.

Varisli damarlar, kan dolaşımının zayıf olması nedeniyle genellikle vücudun alt kısmında görülen genişlemiş damarlardır.

Bunlar, kanın normal bir şekilde kalbe dönmesinde bir engel olduğunu göstermektedir. Bu, enflamatuvar bir dengesizlik yüzünden veya kanın geçmesine izin veren kapakçıkların zayıflamasından dolayı yaşanır.

Damarların kırmızı renkte veya çürümüş gibi görünmesi nedeniyle, bu her zaman estetik bir sorun olarak düşünülmüştür.

Üstelik, sağlık açısından da sorun oluşturabilir. Zayıf dolaşım ağrıya ve diğer rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Neyse ki bazı alışkanlıkları uygulamak varis riskini azaltabilir. Özellikle de, erken yaşta bir rutine başlıyorsanız bu geçerlidir.

Bu yazımızda, varisli damarları önlemek için 6 temel ipucunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Ayrıca bakınız: Sirke ve Yeşil Domates Tarifi İle Birlikte Varisli Damarlarla Savaşın

Doğal ipuçları ile varisli damarları önlemek

1. Kilonuzu kontrol edin

varisli damarları önlemek için kilo kontrolü

Varislerin ortaya çıkması, aşırı kilolu veya obez olmanın temel sonuçlarından biridir.

Fazla kilo, kanın damarlarda normal bir şekilde hareket etmesini engeller. Bu durum, kılcal damarlarda enflamasyona neden olur.

Öneriler

 • Diyetinizdeki kalori ve yağ tüketimini kontrol edin.
 • Diyetinizi meyve, sebze ve tahıllar üzerine kurun.
 • Her gün en az 30 dakika, düzenli egzersiz yapın.
 • Eğer obezseniz, bir doktora başvurun.

2. Rahat ayakkabılar giyin

Geniş, yumuşak tabanlı rahat ayakkabılar giymek, vücudun alt kısmındaki dolaşım engelini önlemede etkileyici olabilir.

Çok yüksek topuklu ayakkabılar, damar yoluyla kan dolaşımını düzenleyen kapakçıkları zayıflatır ve bu da sıvı tutulumu ve enflamasyon için elverişli bir ortam oluşturur.

Öneriler

 • Yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Topuk yüksekliği 5 cm’den fazla olmamalıdır.
 • Çoğu zaman kalın tabanlı, havalandırması iyi, alçak topuklu ayakkabılar giyin.

3. Su tüketiminizi artırın

su içen kadın

Günlük yeterli su içmeyen insanlar, yeterli miktarda su tüketenlere kıyasla, kan dolaşımı kaynaklı sorunlardan daha fazla muzdariptirler.

Bu sıvı, vücut fonksiyonları için hayati önem taşır ve kanın mükemmel durumda kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, kanın vücudun her yerinden kalbe geri dönüşünü kolaylaştırır.

Ayrıca bakınız:Varisten Kaçınmanıza Yardımcı Olacak 10 Tavsiye

Öneriler

 • Günde 6-8 bardak su içtiğinizden emin olun.
 • Bu kadar içmek konusunda probleminiz varsa, su yerine meyve aromalı suları, çayları veya meyve sularını tüketin.

4. Dar giysiler giymekten kaçının

İnanması güç olsa da, aşırı dar kıyafetler giymek, varislerin ve örümcek damarlarının görünümünü artırabilir.

Çok dar kot pantolon, etek ve diğer kıyafetleri giymek, bacaklardaki dolaşımı etkiler. Zamanla bu durum, estetik problemleri de beraberinde getirir.

Öneriler

 • Yumuşak ve havalandırma özelliği olan gevşek kumaşlardan yapılmış kıyafetleri giyin.
 • Pantolon veya benzeri giysiler alırken vücudunuz için doğru bedeni seçin.

5. Varisli damarları önlemek için bacaklarınızı havada tutun

varisli damarları önlemek için egzersiz

Bacakları havada tutmak kadar basit bir şey, bu iltihaplı damarların oluşmasını önlemek açısından kan dolaşımını iyileştirebilir.

Bu egzersiz, kanın kalbin üst kısmına doğru dönüşünü kolaylaştırır. Zamanla, bu da yorucu durumlardan sonra rahatlama sağlar.

Öneriler

 • Mümkün olduğunda bacaklarınızı 2-3 dakika kadar havaya dikin.
 • Bunu iş günü sonunda yapın.
 • Günün çoğunu aynı yerde geçiriyorsanız, bu tavsiyemizi uygulamak çok faydalı olacaktır.

6. Aşırı tuz tüketiminden kaçının

Tuz, mutfakta en çok kullanılan maddelerden biridir. Bu birçok gıdada bulunur. Maalesef, beslenmenizden tamamen uzaklaştırmak çok zordur.

Çoğu kimsenin bilmediği şey ise aşırı tuzun kullanıldığında birçok sağlık problemine neden olmasıdır. Bu sorunlardan biri de varisli damarlardır.

Bu, sıvı tutulumu sebebiyle enflamasyon seviyelerinde bir değişiklik meydana getirir. Bu nedenle, varisler ve selülit ortaya çıkar.

Öneriler

 • Tuz tüketiminizi sınırlayın. Diğer sağlıklı baharatları kullanmaya çalışın.
 • Aldığınız ürünlerdeki tuz içeriğini öğrenmek için etiketleri okuyun.
 • Az miktarda deniz tuzu veya Himalaya tuzunu bir çeşni olarak kullanmayı tercih edin.

Bu damarların görünümüyle ilgili endişe duyuyor musunuz? Verilen önerileri izleyin ve bunları koruyucu bir yöntem olarak günlük rutininizin bir parçası haline getirin.

 • Kolluri, R. (2016). Interventions for Varicose Veins: Beyond Ablation. Current Treatment Options in Cardiovascular Medicine. https://doi.org/10.1007/s11936-016-0467-5
 • Heit, J. A. (2007). The epidemiology of venous thromboembolism in the community: Implications for prevention and management. In The Vein Book. https://doi.org/10.1016/B978-012369515-4/50039-9
 • Pittaluga, P., & Chastanet, S. (2012). Lymphatic complications after varicose veins surgery: Risk factors and how to avoid them. Phlebology. https://doi.org/10.1258/phleb.2012.012S12
 • UNIVERSIDAD CENTRAL DEL ECUADOR. Influencia de la obesidad en la severidad clínica de la insuficiencia venosa crónica en el Servicio de Cirugía Vascular del Hospital Eugenio. http://www.dspace.uce.edu.ec/bitstream/25000/4732/1/T-UCE-0006-144.pdf
 • Manual MSD. Várices venosas. https://www.msdmanuals.com/es/professional/trastornos-cardiovasculares/enfermedades-de-las-venas-perif%C3%A9ricas/v%C3%A1rices-venosas
 • MedlinePlus. Cuidados personales – varices y otros problemas de las venas. https://medlineplus.gov/spanish/ency/patientinstructions/000615.htm
 • SALUD DE LAS PIERNAS E INSUFICIENCIA VENOSA CRÓNICA. https://www.consejogeneralenfermeria.org/docs_revista/Dossier_Salud_de_las_Piernas_e_IVC_Cinfa.pdf
 • Organización Mundial de la Salud. Reducir el consumo de sal. https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduction