Kalça Kaslarını Sıkılaştırmak İçin 6 Yöntem

Kalça Kaslarını Sıkılaştırmak İçin 6 Yöntem
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kalçalarınız görüntünüzü olağanüstü şekilde etkileyebilir. Kalça kaslarınızı sıkılaştırmak daha iyi hissetmenizi ve görünmenizi sağlar ve çeşitli kıyafetleri rahatça giyebilmenize olanak tanır.

Üstelik sağlık açısından da, sıkı ve toplu kalçalara sahip olmak bel bölgesinde meydana gelebilecek birçok sakatlanmanın engellenmesine de yardımcı olabilir.

Birçok kadının çekici ve hacimli kalçalara sahip olma arzusu bir efsane değildir, ancak yetersiz zaman ve yoğun iş temposu, kalça kaslarınızın sıkılığını kaybetmesine yol açabilir. Neyse ki bunu başarmanız için ameliyat dışında bir seçenek daha vardır. Bu işin sırrı sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve çeşitli egzersizler yapmaktır.

Kalça kaslarınızı sıkılaştırıp, sağlıklı ve zarif bir hale getirmek için bazı ipuçlarını öğrenmek ister misiniz? Bunları yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Kalça kaslarınızı sıkılaştırmak için çeşitli egzersizler

Normal çömelme hareketi

squat yapan kadın

Topukların üzerinde yapılan çömelme hareketi vücudunuzun alt kısmı için en temel egzersizlerden biridir. Kalçalarınızı çalıştırmasının haricinde diz arkası, baldır ve uyluk bölgesinin çevresinde bulunan diğer kasları da çalıştırmanıza yardımcı olur.

Bu egzersizi yapmak için, ağırlığınızı topuklarınızın arkasına vererek eğilip kalkmalısınız. Kalçanızı aşağıya indirin ve dizlerinizi ayak parmaklarınızın arkasında kalmasına dikkat ederek dik bir açıyla bükün.

Güçlü sıçrayış

Bu, kalça kaslarınızı kısa sürece sıkılaştırmaya yardımcı olabilecek güçlendirici bir egzersizdir. Göğsünüz önde ve bacaklarınız omuz hizasında açık olacak şekilde ayakta durun. Ağırlığınızı topuklarınızın üzerine verin ve yukarıda çömelme pozisyonu için tarif edilen şekilde çömelin. Bu pozisyondan kendinizi yukarı doğru iterek zıplayın ve ardından tekrar aynı pozisyona gelin.

İp atlamak

Aralarında otuzar saniye dinlenerek bir ve iki dakikalık setler halinde, ardından da iki ve beş dakikalık setler halinde ip atlamanızı tavsiye ederiz. Teorik olarak kolay olsa da, ip atlamak yüksek miktarda fiziksel çaba gerektirir ve mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Merdiven tırmanmak

merdiven çıkan kadın

Merdiven çıkmak güzel bir ev egzersizi olarak düşünülebilir, çünkü her gün bolca basamak tırmanabilirsiniz. Ancak, merdiven çıkarken bir rutini takip etmenizi öneririz.

Ayrıca, her gün çıktığınız basamak sayısını aşamalı olarak da arttırabilirsiniz. Merdiven çıkarken ağırlığınızı parmak uçlarınıza vermenizi ve dizlerinizi de çok fazla bükmemeye çalışmanızı tavsiye ederiz.

Basamakları ne kadar hızlı tırmanırsanız, kalçalarınız da o kadar sıkı olur. Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey ise, bu egzersizin fiziksel durumunuzun daha iyi olmasına ve biraz daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olduğudur.

Step

Açıkçası, kalça kaslarınızı sıkılaştırmak için spor salonuna gitmenize gerek yoktur. Merdivenin ilk basamağında ayakta durun ve ağırlığınızı “parmak uçlarına” vererek, ayaklarınız yan şekilde zıplamaya başlayın. Bu işin ana düşüncesi asimetrik biçimde yapılmasıdır.

Örneğin, önce bir ayağınızı atıp çekin, ardından da diğerini. Bu egzersiz merdiven çıkmakla aynı fonksiyona sahiptir, ancak daha az yorucu bir ritmle yapılır.

Egzersizlere destek

Kalçalarınız için çeşitli egzersizler yapmanın haricinde beslenme düzeninize de dikkat etmeli, yağlı yiyecekleri azaltmalı ve tabii ki yemeniz gerekenden daha fazlasını yememelisiniz.

Bu nedenle, sıkı kalçalara sahip olmanıza yardım edecek uygun bir diyet yapmak için aşağıda saydığımız bir dizi yiyeceği yemenizi tavsiye ediyoruz.

Güçlü kalçalar için tavsiye edilen yiyecekler

  • Süt, peynir ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri.
  • Yumurta. Kolesterolün yükselmesini engellemek için yumurtanın sadece beyazını ve bir tane de sarısını yemenizi tavsiye ederiz.
  • Derisiz tavuk, balık, dana eti, hindi göğsü ve ton balığı gibi yağsız etler.
  • Mercimek, nohut, fasulye, soya gibi baklagiller.
  • Tam buğday makarna, buğday ekmeği ve yulaf unu gibi karbonhidratlar.
  • Kurutulmuş meyveler ya da bazı çekirdekler. Ceviz, fıstık ve badem sağlıklı yağlar içerir ve kalçalarınızı güçlendirmenize yardımcı olur.

Ayrıca, kalçalarınızın susuz kalmaması için yeterli miktarda da su içmeniz gerekir. Bu egzersizleri denemeye ne dersiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.