Yumurtanın Sarısı ile Beyazı: Hangi Kısmı Daha Faydalı?

Yumurtanın beyazında hiç yağ bulunmamaktadır, sarısı da proteince zengindir. Bu sebepten, aslında iki kısmı da yeterince sağlıklıdır ve birlikte tüketilmesi daha faydalıdır.
Yumurtanın Sarısı ile Beyazı: Hangi Kısmı Daha Faydalı?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Yumurta tutkunu musunuz? Eğer öyleyse yumurtanın sarısının mı yoksa beyazının mı daha faydalı olduğunu çokça düşündünüz! Bu yazımızda sizi, yumurtanın beyazının da sarısının da kendine has özelliklerini keşfetmeye davet ediyoruz.

Yumurtayı genellikle günlük öğünlerimizden en az birinde tüketiyoruz, besin değerleri yüksek ve zengin olmasından ötürü de tüketilmeyi hakediyor.

Kolesterol değeri çok yüksek gibi söylentilerden endişelenmeyin, bu söylentilere sebep olan içerik çoğunlukla doymamış yağ asitleridir ki bu da sizin kalp ve dolaşım sisteminiz için oldukça faydalıdır. O zaman yumurtanın sarısı ile beyazı ne gibi faydalara sahipmiş, ayrı ayrı incelemeye ne dersiniz?

Yumurta Beyazının Faydaları

yumurtanın sarısı ile beyazı

Yumurtanın sarısı
 • Yumurta beyazında kesinlikle hiç yağ yok ve çok az kaloriye sahip, bu nedenle çok sağlıklı. Risk yumurtayı yağda pişirdiğimiz zaman başlıyor, yumurtayı pişirirken kullandığımız yağ genellikle sağlığımıza zararlı besin maddeleri içeriyor.
 • B vitamini bakımından zengin.
 • Yumurtanın beyazı sarısından daha az kaloriye sahip.
 • Kilo vermek için uygun bir besin olarak görülüyor. Birçok kişi çokça protein ve vitamin sağladığından ve doyurucu olduğundan dolayı kahvaltıda sadece yumurtanın beyazını yiyor. Fakat, kahvaltıda “yalnızca” yumurtanın beyazını yemenizi önermiyoruz. Bir kase yulaf ezmesi veya taze sıkılmış meyve suyu gibi besinlerle desteklerseniz daha sağlıklı olacaktır.
 • Yumurtanın beyazı güzelliğinize de faydalı: cildi yumuşatmak için mükemmel bir kaynaktır; ayrıca tahriş olmuş bölgeleri de tedavi edebilir.
 • Yumurtanın beyazı içinde biraz peptit (iki veya daha fazla amino asidi bağlayan bağ) de barındırır, bu da kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olur.

Bu yazımıza da bir göz atın: Yumurta Akının Cilde İnanılmaz Faydaları

Yumurta Sarısının Faydaları

yumurtanın sarısı
 • Yumurtanın sarısında beyazında olduğundan daha fazla protein vardır.
 • Yumurtanın sarısı yağ değerleri bakımından zengindir. 1 adet yumurtada 4 gram yağ bulunmaktadır, sadece 1.5 gramı doymuş yağ veya faydasız yağlardandır. Geri kalanı doymamış yağdır ve bu doymamış yağlar vücudumuz için çok faydalıdır. Kolesterol seviyesi çok düşüktür ve bu sebepten sağlıklı insanlar için zararsızdır. Eğer yüksek kolesterolünüz varsa, tüketimini azaltabilirsiniz fakat tamamen yemeyi bırakmayın çünkü protein içeriği çok faydalıdır.
 • Yumurtanın sarısı vitamin ve mineral kaynağıdır. Demir, fosfor, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Şu vitaminleri içinde barındırır: A, E, D, B9 (folik asit), B12, B6, B2 ve B1. Unutmayın ki D vitamini bakımından zengin çok az besin var, yumurtanın sarısı da onlardan biri.
 • Yumurtanın sarısıyla ilgili gözden kaçırmamamız gereken diğer bir gerçek: kolin adında bir madde içerir. Bunun neden yararlı olduğunu biliyor musunuz? Beyin sağlığına ve hafızaya çok iyi gelir, Alzheimer veya demans gibi hastalıklarla savaşır. Etkileyici değil mi?
 • Yumurtanın sarısı aynı zamanda lesitin bakımından zengindir. Bu elementin iyi yanı, kolesterol ile birleşmesi ve onun vücut tarafından tamamen emilmesini önlemesidir. Lesitin aynı zamanda kemik iliğine, beyne, karaciğere, kalbe ve sinir sistemine, belleğimize de çok iyi gelir ve konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olur. Şimdi kim yumurtanın sarısını yemenin sağlıksız olduğunu söyleyebilir? Tabii ki hiç kimse!
 • Bir çok insan protein alabilmek için çiğ yumurta sarısı yiyor veya onu çiğ biçimde smoothielerle karıştırıyor. Yanlış! Yumurtanın sarısını çiğ yemek salmonella gibi hastalıklara yol açabilir. Yumurtanın sarısını pişmiş yemek her zaman daha iyidir çünkü sağlık değerleri aynı kalacak ve böylelikle problemleri uzak tutacaksınız.

Yumurtanın sarısı ile beyazı ayrılmalı mı?

Sonuç olarak: Yumurtanın beyazı mı yoksa sarısı mı daha faydalı? İkisi de! Yumurtanın beyazında hiç yağ yoktur. Yumurtanın sarısı ise az miktarda doymuş yağ içermesine rağmen protein bakımından çok zengindir.

Bizce yumurtanın sarısı ile beyazı birlikte tüketilmelidir. Böylelikle çeşitli ve dengeli bir diyet uygulayarak sağlığınıza zaten dikkat etmiş olursunuz. Üstelik yumurtanın her iki kısmı da çok lezzetlidir!

İlginizi çekebilir ...
Harika Görünmek İçin Yumurta Beyazı Nasıl Kullanılır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Harika Görünmek İçin Yumurta Beyazı Nasıl Kullanılır?

Yumurta beyazı, güzellik rutininize çok yardımcı olabilecek anti-enflamatuvar, astrenjan ve dekonjestan özelliklere sahiptir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Caubet JC, Wang J. Current understanding of egg allergy. Pediatr Clin North Am. 2011 Apr;58(2):427-43, xi.
 • Gole VC, Chousalkar KK, Roberts JR, Sexton M, May D, Tan J, Kiermeier A. Effect of egg washing and correlation between eggshell characteristics and egg penetration by various Salmonella Typhimurium strains. PLoS One. 2014 Mar 12;9(3):e90987.
 • Kalogeropoulos AP, Papanastasiou CA. Egg consumption: to eat or not to eat? J Thorac Dis. 2019 Jun;11(6):2185-2187.
 • Kucab M, Boateng T, Brett N, Schwartz A, de Zepetnek JT, Bellissimo N. Effects of Eggs and Egg Components on Cognitive Performance, Glycemic Response, and Subjective Appetite in Children Aged 9–14 Years (P14-017-19). Curr Dev Nutr. 2019 Jun 13;3(Suppl 1):nzz052.P14-017-19.
 • Matsuoka R, Shirouchi B, Umegatani M, Fukuda M, Muto A, Masuda Y, Kunou M, Sato M. Dietary egg-white protein increases body protein mass and reduces body fat mass through an acceleration of hepatic β-oxidation in rats. Br J Nutr. 2017 Sep;118(6):423-430.
 • Réhault-Godbert S, Guyot N, Nys Y. The Golden Egg: Nutritional Value, Bioactivities, and Emerging Benefits for Human Health. Nutrients. 2019 Mar 22;11(3):684.
 • Rosenson RS, Song WL. Egg yolk, source of bad cholesterol and good lipids? Am J Clin Nutr. 2019 Sep 1;110(3):548-549.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.