Sık Sık Yumurta Yemenin Faydaları Nelerdir?

Sık Sık Yumurta Yemenin Faydaları Nelerdir?
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2019

Yumurta, besin değeri en yüksek olan yiyeceklerdendir. Protein, sağlıklı yağlar, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Pişirilmesi kolaydır ve tüm dünyada severek yenilir. Bu makalede, sık sık yumurta yemenin faydalarından bahsedeceğiz ve aslında yumurtayı düşündüğünüzden daha sık yiyebileceğinizi göreceksiniz.

Yumurta Neler İçerir?

 • Yumurta küçük; ama oldukça besleyici bir yiyecektir. Yani besin değeri oldukça yüksektir.
 • Yüksek kaliteli protein bakımından oldukça zengindir. Vücut için gerekli miktarda tüm temel amino asitleri içerir.
 • B vitaminleri, (B1, B3, B12, folik asit, ve biyotin) ve A, E, ve D vitamini içerir.
 • Selenyum, çinko, fosfor ve demir gibi mineraller içerir.
 • Proteinin büyük bir miktarı yumurtanın beyazında olsa da, bu maddelerin çoğu yumurtanın sarısında bulunur.

Ayrıca bakınız: Bir Yumurtanın Taze Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

yumurtalı tortilla

Sık Sık Yumurta Yemenin Sağlığa Faydaları

 • İçerdiği maddelerden, özellikle de proteinden dolayı; sporcular, hamileler ve çocuklar için çok faydalıdır.
 • İçeriğindeki B vitamini; enerji verir, sinir sistemini dengeler ve beyin işlevlerini olumlu yönde etkiler.
 • İçeriğindeki D vitamini, kalsiyumun emilimine katkıda bulunur. Kemik erimesi ve diğer kemik hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Demir ve diğer mineralleri içerdiği için, kansızlığa çok iyi gelir.
 • Besin değerinin yüksek olmasının yanı sıra genellikle sindirim sorunlarına yol açmadığı için, iyileşme dönemlerinde çok önemli bir yiyecektir.
 • Selenyum ve çinko içeriği sayesinde, hücre yaşlanmasını önlemeye yardımcı çok güçlü bir antioksidandır.
 • Yumurtanın içinde lutein de bulunduğu için, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi yaşlanmaya bağlı görme sorunlarını önlemeye yardımcı olur.
 • Çiğ yumurtayı; zeytinyağı veya bademyağı, yulaf ezmesi veya bira mayası gibi malzemelerle karıştırarak cildiniz ve saçlarınız için oldukça nemlendirici maskeler hazırlayabilirsiniz. Bu maskeleri özellikle kuru ciltler, yıpranmış ve kırık saçlar için öneriyoruz.

Ne Kadar Yumurta Yiyebilirsiniz?

Birkaç yıl öncesine kadar, kolesterol ve trigliserit değerlerini büyük ölçüde yükseltebileceği için, haftada üç yumurta dan fazlasını yemememiz gerektiği söylenmekteydi.

Ancak bu değerlerin; diğer yiyeceklerle birlikte trans yağ tüketimi ve uzun süreli stresten dolayı yükseldiği kanıtlanınca, bu tez geçerliliğini yitirdi. Sağlık durumunuza göre hemen hemen her gün yumurta yiyebilirsiniz.

Ancak yanında sebze de tüketmeniz gerektiğini unutmayın ve yumurta hayvansal protein olduğu için, aynı öğünde et veya balık tüketmeye gerek olmadığının bilincinde olun.

Ayrıca, kilo vermek veya trigliserit değerlerinizi düşürmek istiyorsanız; hazır gıdadan, soslardan, tatlılardan vb. uzak durmalısınız. Tavuk yumurtası yerine bıldırcın yumurtası da yiyebilirsiniz.

Nasıl Pişirilmeli?

Yumurta farklı şekillerde pişirilebilir:

 • Sahanda: Biraz sarımsak ve deniz tuzuyla, tercihen zeytin yağında.
 • Haşlanmış: En iyi haşlama yöntemi; en az bir dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kısıp ılıyana kadar bekletmek veya tekrar pişirip kaynamaya başlamadan önce altını kapamaktır. Fazla kaynatılırsa, sülfür; yumurtanın daha çok kokmasına ve sarısının grileşmesine neden olur.
 • Rafadan: Yumurtayı biraz pişirdikten hemen sonra soğuk suyun altına tutup daha fazla pişmesini önleyin. Böylece yumurta yarı pişmiş olur ve ekmekle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.
 • Omlet: Tavada yumurtaları kırıp tahta kaşıkla karıştırın. Sarımsak, karides, mantar veya peynirle hazırlandığında oldukça lezzetli olur.
 • İspanyol omleti: İspanyol omleti, yumurtayı tavada kızartarak hazırlanır. Patates, karışık sebze, mantar, bezelye vb. ile pişirebilirsiniz.

Ayrıca mayonez, hamur, pandispanya, krema vb. birçok ürünün de yumurta içerdiğini unutmamalısınız. Sık sık yumurta yemek faydalıdır; ancak her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmamanız gerektiğini lütfen unutmayın. İlginizi çekebilir ...

Yumurtanın Sağlığımıza Faydaları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yumurtanın Sağlığımıza Faydaları

Günde bir ya da iki adet yumurta, kalp damar ve beyin sağlığımız için gerekli kolin adlı maddeyi vücudumuza kazandırmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.