Şefkat Göstermek Birinin Ruhuna Dokunmaktır

Birine şefkat göstermek; doğru sözcükleri seçerek konuşmak, sevdiklerinizin ruhlarına saygı ve sevgi ile dokunmak, diğerlerini kendi parçanız gibi görmek demektir.
Şefkat Göstermek Birinin Ruhuna Dokunmaktır

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2019

Zick Rubin aşk teması ve bunun ilişkiler üzerindeki etkisi üzerine araştırma yapan ilk psikologtur. Bu yazar ayrıca aşk ve şefkat göstermek arasındaki ince farklara da değinir.

İnsanın hayatını beraber geçirdiği kişilere yakınlık ve şefkat duyması çok doğaldır. Partneriniz veya çocuğunuz için duyduğunuz sevgi çok daha yakındır ve farklı bir şefkat gerektirir. Bu tür şefkat aranızdaki bağı güçlendirir.

Şefkat göstermenin psikolojisi, kalpten gelen bir sanat formu

Duygusal psikoloji uzmanları bizlere şefkatin daha yakın, anlamlı ve uzun süreli bağlar yaratmak için kullandığımız basit sosyal bir strateji olduğunu söylüyor.

Bu kimsenin şüphe duymayacağı bir öneridir; çünkü  dostluk, aile üyeleri, eşler arasındaki ilişkilerde sert davranmanın ve soğuk olmanın güvensizlik yaratacağını ve sonuçta mutsuzluk getireceğini biliyoruz.

Ayrıca okumanızı öneririz: Mükemmel İlişki

Sosyal beyniniz belli başlı nöro transmiterlerle çalışır ve bunlar sizi diğer insanlara bağlar. Oksitosin, örneğin, hem bir hormon hem de bir nörotransmiterdir. Şefkat göstermek, sevgi, ilgi ihtiyacı gibi duyguları üreten biyokimyasal bileşendir.

Oksitosin bir bebeğin büyümesinde çok önemli yere sahiptir. Ayrıca, sevgi insanın davranışları içinde hayati bir güçtür. Hayvanlar arasında da yaygındır. Hayvanlar da sevginin dilini bilirler ve bu duyguyu geliştirebilirler.

sevgiyi şefkati anlatan resim


Şefkat duyulmayan bir hayat boş bir bardak gibidir

  • Duygusal ifadeden mahrum bir hayat kişisel ilişkilerin onay almadığı anlamına gelir.
  • Ayrıca şefkat, ilgi veya dokunma hissi ile büyütülen çocukların beyinlerinde olgunlaşma sürecinin daha farklı olduğunu akılda tutmak önemlidir.
  • Korku, duygusal stres ve düşük öz güven; travma ve sevgisizlikle büyümüş kişilerin çocukluklarında yaşadığı genel duygulardır.
  • Aynı zamanda yetişkinler de aynı sıkıntıları yaşayabilir. Eğer eşiniz size ilgi, saygı, sevgi ve şefkatle yaklaşmıyorsa, bunun farkında olsanız da olmasanız da, duygusal olarak taciz ediliyor olabilirsiniz.

Çiftler arasında mesafe, agresyon, kinaye, görmezlikten gelme ve hatta göz temasından kaçınma gibi davranışlar; içinden çıkması zor acılara ve sorunlara sebep olabilir.

birbirine sarılmış iki kişi resim


Şefkat göstermek insanlar arasında akan bir tür enerji formudur

Ne zaman çevrenizdeki kişilerden şefkat, saygı, ilgi ve sevgi görseniz, bunun herkesin faydalanabileceği bir tür duygusal enerji yarattığını şüphesiz ki şimdiye kadar fark etmişsinizdir.

Bu tür pozitif enerjiler yaratmak sizi zenginleştirir. H em de hiç bir şeye mal olmaz ve çok da değerlidir. Bu yüzden her zaman aşağıdaki şeyleri uygulamalısınız:

  • İnsanlar sizinle konuşurken gözlerine bakın ve özen gösterin.
  • Empati ile dinleyin ve onaylayıcı kelimeler kullanın: “Anlıyorum, biliyorum, neler yaşadığının farkındayım, haklısın, kendimi senin yerine koyabiliyorum,” gibi.
  • Pozitif duyguları teşvik etmek için basit jestler yapın: Gülümseyin, dokunun, gülün.
  • Bağırmaktan, alınmaktan kaçındığınız zaman ciddi ve samimi bir ses tonu kullanın.

Son olarak, bu sağlıklı davranışları uygulamaya koyduğunu zaman, onları başkalarından talep edemeyeceğinizi düşünmeyin. Saygıyı hak ediyorsunuz ve ayrıca gerçek sevgiyi içeren bu şefkat dolu davranışlardan ve jestlerden siz de yararlanabilmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.