Sağlam İlişkiler İçin Gereken 7 Şey

Bir ilişkide karşınızdakini erdemleri ve kusurlarıyla kabul etmek temel ilkedir. Kimseyi değiştirmeye çalışmayın. Değişim bir ilişkide ancak iki taraf için de yapıcı ise kabul edilebilir.
Sağlam İlişkiler İçin Gereken 7 Şey

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2019

Sevgi ilişkiler için temel gereksinimdir. Eğer çiftlerden birisi duygularından şüphe etmeye başlarsa, o ilişki muhtemelen bir noktada ayrılma ile sonuçlanır.

Ancak sevginin yanı sıra bir ilişkinin güçlü, dengeli ve mutlu bir şekilde ilerlemesi için önemli olan başka şeyler de vardır. Sevme sanatı, beraber sağlıklı bir şekilde yaşamak ve birlikte bir yaşam inşa etmek için belli başlı özelliklerle birlikte gelir.

Bu özelliklerin neler olduğunu bilmek, onları anlamak ve uygulamak sevgiyi güçlendirmenin ve ilişkinin süreceğinden emin olmanın en iyi yollarından birisidir.

Hepimizin de bildiği gibi, sevgi ve ilişki hakkında konuşurken her zaman neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda farklı farklı fikirler gündeme gelir. Bugün sizinle, sevgiye ek olarak, bütün çiftlerin sağlam ilişkiler için ihtiyacı olan 7 temel özelliği paylaşacağız.

İlginizi çekebilir: Mutsuz Bir İlişkinin 7 İşareti

Başarılı İlişkiler İnşa Etmek

1. Güven

ilişkiler

Bir çiftin paylaşabileceği en büyük hazinelerden birisi güvendir. Bu ana element kendinizde ve karşınızdakinde mutluluğu bulmanız için adeta bir anahtar görevi görmektedir.

Eğer iki taraf da birbirine karşı güven duyuyorsa, yan yana olmasanız bile hiçbir şekilde şüphe duymaya gerek kalmadan çok huzurlu bir şekilde ilişkiyi sürdürebilirsiniz.

Eğer endişelenmeyi bırakamıyor ve sürekli diğer tarafın sizi aldatacağını düşünüyorsanız, ilişkide gerginlik yaratırsınız. Bu da ilişkideki iki tarafın da mutluluğunun önüne geçer.

2. Kabullenme

Birini kabullenmek bir şeydir, onu değiştirmeye çalışmak ise bambaşka bir şey… Dikkatli olun! Çoğu zaman insanlar partnerlerinin kusurlarını kabul ettiklerini söylerler fakat öyle ya da böyle bir şekilde onların değişmesini beklerler.

Partnerinizi güzellikleri ve kusurları ile kabul etmeyi öğrenmeniz çok önemlidir. Hiç kimse mükemmel değildir. Bazen değişmesini beklediğiniz özellikler, partnerinizin karakterinin yapı taşları olabilir.

Tabii ki karşılıklı yapıcı bir değişim yaşanabilir. Fakat bu sadece karşınızdakini değişmeye zorlamadığınızda veya gerçekten yapmak istemediğiniz bir şeye zorlanmadığınızda güzeldir.

3. İletişim

iletişim

Bir ilişkideki başarının en önemli direklerinden biri iyi bir iletişim kurmaktır. İhtiyacınız olanı her zaman açıkça konuşmanız; kendinizi, hislerinizi, hayallerinizi anlatmanız gerekir. İlişki ilerlerdikçe sizi endişelendiren şeylerden de bahsedebilmelisiniz. İletişim aynı zamanda cinsel hayatta da gereklidir, iki taraf da bu konu ile ilgili rahat olmalıdır.

4. Bağlılık

“İyi günde ve kötü günde”.  Hayatınızı bir insanla paylaştığınızda bağlılık işte bu şekilde görünür. İlişkide veya ilişkinin dışında ne kadar iyi ve kötü şey olsa da fark etmez, bunları birlikte aşacağınızı birbirinize garanti etmeniz gerekmektedir.

5. Saygı

Uzun süreli ilişkilerin neredeyse hepsi bu önemli erdem sayesinde güçlenir. Saygı, birlikte sağlıklı bir hayata sahip olduğunuzdan emin olmanızı sağlar. Saygı olmadan sevgi de büyüyemez ve negatif duygular ilişkinizi domine etmeye başlar.

İlişkide herhangi bir taraf sinirli veya rahatsız olduğunda durumu nasıl kontrol edeceğinizi bilmek önemlidir. En hasar verici sözcüklerin söylendiği zamanlar genellikle bu zamanlardır, o yüzden dikkatli olun! Her zaman sakin kalmalısınız.

6. Affetmeyi bilmek

affetmek

Hiçbir ilişki mükemmel değildir. Bir anda iki taraf da önemli sınavlarla karşı karşıya kalabilir, herhangi biri büyük hatalar yapabilir. Peki siz affedebiliyor musunuz?

Herkes kolaylıkla affedebilen bir yapıya sahip değildir ve içtenlikle, kalpten gelerek affetmek çok zordur. Bu, ilişkilerde çok önemlidir çünkü karşılıklı gelişimin ve tecrübelerin bir parçasıdır.

Bazı hareketleri affetmek çok zordur. Bu durumlarda en iyisi akışına bırakmaktır, en azından bir süreliğine. Yaralarınızın tamamen iyileşmesine izin vermelisiniz.

Affediyormuş gibi davranmak, yalnız kalma korkusundan dolayı duygularınızı bastırmanız iyi bir fikir değildir. Bazen gerekli olduğu durumlarda hoşçakal demeyi öğrenmelisiniz. Sizin kendi sağlığınız her şeyden önce gelir.

7. Sadakat

Sadakat, güvenle güçlü bir şekilde bağlantılıdır fakat sadakati vurgulamak çok önemlidir çünkü bu güvenin oluşmasına yardımcı olur. Sadakatsizlik acıtır ve ilişki içerisinde kaos oluşturur. Bu yüzden bir taraf sadakatsiz davranmaya karar vermeden önce bu ilişki sonlandırılmalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.