Bulutlu Günler İçin Renkli Şemsiyeler

Bulutlu günlerde sizi koruyacak, ayağa kalkmanıza ve savaşmaya devam etmenize yardımcı olacak duygusal bir şemsiye açmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı şimdi size anlatacağız.
Bulutlu Günler İçin Renkli Şemsiyeler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bulutlu günler için renkli şemsiyeler. İşin aslı, bazen neden olduğunu bilmeyiz, ama gri bir günün ardından, daha da karanlık olan bir gün gelir. Ve ardından bir tane daha. Sonunda hepsi birbirine bağlanır ve aklınızdan çıkaramadığınız bir kötü sezon yaşarsınız.

Bu normaldir. İster inanın ister inanmayın, ama bu rahatsızlığı hisseden veya hiçbir şey doğru gitmiyormuş gibi düşünen bir tek siz değilsiniz, yalnız değilsiniz. Hepimiz kişisel çatışma ve acı yaşadığımız zor zamanlardan geçeriz. Güneş gökte ne kadar yüksek olursa olsun, sanki sizin üstünüze parlamıyormuş gibi gelir.

Bazen başınıza “kötü” bir şey gelmesi de gerekli değildir. Bu biraz yavaş, hafiften derin bir rahatsızlık halidir ve hem sizi mutsuz eder hem de umudunuzu kaybetmenize neden olur.

İşte bulutlu günler için ihtiyacınız olan şey kesinlikle renkli bir şemsiyedir. Bu şemsiye sizi toksik insanlardan, olumsuz düşüncelerden, korku ve endişeden koruyacak görünmez bir kalkandır. Bu renkli şemsiyeyi her gün daha da fazla açmanızı öneriyoruz ve bunu nasıl yapacağınızı bugünkü makalemizde sizlere anlatacağız. Hazır mısınız?

Şu da ilginizi çekebilir: Mutlu Bir İnsan Olmak için 8 Adım

Bulutlu günlerde duygusal şemsiyeleriniz

Duygusal şemsiyeler özgüveninizi koruyan geçilemez bariyerlerdir ve ayrıca o gri duygulara, o her şeyi karartan gri duygulara renk katarlar. Aklınızda tutmanız gereken şeylerden biri ise hepimizin bulutlu günler yaşamaya hakkı olduğudur.

İçinizdeki şeytanları kucaklamak ve korkularınızı fark etmek, şüphesiz terapi etkisi yaratır: kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur.

Ama dibe vurduktan sonra, kesinlikle yüzeye çıkmalısınız. Ve yenilenmiş güç ve daha yoğun bir umutla yolunuza devam edeceksiniz. Çünkü hatırlayın: umutsuz uyandığınız bir gün kaybedilmiş bir gündür.

Martin Seligman günümüzde ilginç bir pozitif psikoloji sunan tanınmış bir psikolog. Onun yaptığı profesyonel çalışmaları ve bunların yolunu izlemek gerçekten çok ilginç, çünkü bazı zamanlarda depresyonla ilgili olan herhangi bir şeyde ona referans veriliyordu.

Hatta kendisi yeni kavramlar üretmiştir, bunlardan biri öğrenilen çaresizliktir (learned helplessness). Ama Martin Seligman zamanla psikoloji alanında bir çok departmanın bu hastalığa veya negatif duygulara bağlı olan daha kompleks boyutlara yöneldiğini fark etmiş.

Bugüne kadar kimse “mutlu” olmanın ne demek olduğunu, mutluluk rüzgarının sizi sarması için renkli şemsiyenizi bir kenara koyabilmeyi ve karanlık fırtınalardan özgürleşmeyi öğretme lütfunda bulunmamıştır.

İşte o zamandan beri, “Otantik Mutluluk”, “Öğrenilmiş Optimizm” gibi kitapları sayesinde Seligman, konu insanın refahına gelince kullanılabilecek harika stratejiler sunmuştur. Bu kişisel gelişim ve mutluluk için gerekli olan hayati içsel enerjinin ta kendisidir.

Aşağıda sizelere, Seligman’a göre nasıl mutluluk inşa edebileceğinizin yollarını anlatacağız. Bunlar renkli şemsiyelerinizi açmanıza yardımcı olacak. Bu tekniğin adı, Seligman’ın kodlaması ile PERMA’dır ve her harf ile başlayan beş bölümden oluşur. Türkçe’mizde bunlar başka kelimelere karşılık geldiği için farklı harflerle anlatacağız.

P – Pozitif Duygular

Ne kadar pozitif duygunuz olursa, o kadar daha fazla mutlu olursunuz. Bu sanki biraz fazla belirgin bir kural, değil mi? Ama… peki buna nasıl ulaşacaksınız?

  • Düşüncelerinizi değiştirin ve yeni bir duygu yaratın.
  • Küçük şeyler ile başlayın… en önemli şeyleri seçin. Yataktan kalkarken “bugün iyi bir gün olacak” diye düşünmek kadar basit bir şey yeterli olacaktır.
  • Bir diğer öneri, mesela, “O kişinin beni etkilemesine izin vermeyeceğim” veya “bugün kendime bakacağım, kendimle ilgileneceğim ve öncelik ben olacağım” demek.

E – Etkileşim

Bu anahtarda, Martin Seligman şunu öneriyor: pozitif olarak gündelik aktivitelerle etkileşim halinde olmak. Bunu bir deneyin. Yaptığınız rutin ve biraz sıkıcı olsa da, sorumlulukları ve zorunlulukları başka bir ışık altında farklı bir perspektif ile görmeye çalışın. 

Bu yazımıza da bir göz atın: 5 Mutluluk Türü

İ – İlişki

Gündelik ilişkileriniz mutluluğunuzun en büyük kaynağı da olabilir, en büyük baş ağrınızın nedeni de olabilir. Renkli şemsiyenizi açın ve size problem, endişe, sıkıntı getiren insanlara karşı kendinizi koruyun. 

Kendinizi bunlardan uzak tutun ve sonra sizin hayatınızı renklendiren, zenginleştiren ve size mutluluk ve ışık getiren insanlarla iletişim kurun.

A – Anlam

Bu bölüm diğerlerine göre biraz daha karmaşık, ama kolayca anlaşılabilir. Bu anlam verdiğiniz, bir tür kullanışlılık hissi duyduğunuz şeylerle uğraşmak ile ilgilidir.

Kendinizi rahat ve bazı projeler konusunda umutlu hissederken, aynı zamanda işe yarar da hissetmek refahınızın her gün daha da genişlemesine ve canlanmasına yardımcı olacak. Sizi motive eden bir şey bulun, size umut getirsin, kendinizi iyi hissedin ve işe yarar olduğunuzu görün. Doğru projeyi seçmek sizin elinizde.

bulutlu günler

B – Başarı

Amaçlarınıza ulaşacağınızı, yetenekli ve beceri dolu olduğunuzu, çabalarınızın karşılık bulduğunuz hissetmek ve daha bunlar gibi başardığınız şeyler de size ayrıca mutluluk getirecek.

Burada, bu süreçte anahtar istikrarlı olmak. Umudunuzu veya içinizdeki tutkuyu kaybedemezsiniz. Her gün sizi bulutlu karanlık günlerden koruması için açtığınız renkli şemsiyelerinizin altında dans edin! Haydi!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Seligman, M. E. (2014). Aprenda optimismo: Haga de la vida una experiencia maravillosa. DEBOLS! LLO.
  • Hiroto, D. S., & Seligman, M. E. (1975). Generality of learned helplessness in man. Journal of personality and social psychology, 31(2), 311.
  • Modelo Perma de Martin Seligman: Psicología Positiva – 𝗜𝗘𝗣𝗣. Retrieved 24 May 2020, from https://www.iepp.es/modelo-perma/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.