Kuru Meyveler Yorgunlukla Savaşır

Menopozdan sonra kadınlar kemik yoğunluğunu kaybetmeye başlar ve bununla beraber çeşitli riskler oluşur. Kuru meyveler hem enerji sağlayabilir hem de kemikleri güçlendirir. 
Kuru Meyveler Yorgunlukla Savaşır

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Kuru meyveler diyetinizden asla eksik etmemeniz gereken sağlıklı ve lezzetli bir seçenektir . Kurutma sürecinde içeriklerindeki su gitmiş olsa da, bol mineral ve protein sağlar ve güne başlarken enerji vermek konusunda harikadırlar.

Kuru meyveler kahvaltı için harika bir seçimdir, kabızlığı önler ve içeriklerindeki yüksek oranda kalsiyum ve çinko sayesinde kemikleri güçlendirirler.

Elbette, sağlığınız için büyük dost olan bu gıdaları da kararında tüketmek gerekir.

Bugünün makalesinde kuru meyveler ve sağladıkları faydalardan bahsedeceğiz.

Kuru meyveler size kilo aldırır mı?

kuru kayısı

Bu muhtemelen sorduğunuz ilk soru olmuştur. Çünkü bir çok insan içerdiği şeker yüzünden kuru meyve tüketmekten kaçınıyor.

Taze meyvelere oranla biraz daha fazla şeker içerse de, bir meyveyi kuruttuğunuz zaman içeriğindeki minerallerin ve vitaminlerin yoğunluğu artar.

Dolayısıyla, kuru meyveler günlük beslenmenizde mutlaka bulunması gereken sağlıklı birer kaynaktır.

Kuru meyvelerin faydalarını anlamak için aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz:

 • Kurutulmuş yiyecekler fazla sayıda besleyici öge içerir ve taze yiyeceklere oranla 4 kat daha fazla enerji taşırlar. 
 • Kuru meyveler çok daha kolay sindirilir ve ayrıca da çok tatmin edicidir. Bu yüzden tok hissetmek için çok daha az kuru meyve tüketebilirsiniz.
 • Bir çok insan kuru meyveleri diyetlerinde bulundurur: iyi sindirime yardımcı olur ve günde 100 gram kuru meyve sizi tok tutabilir, enerji verir ve öğünler arasında atıştırmalardan uzak tutar. 
 • Kuru meyvelerden yararlanmanın bir sırrı da doğru miktarda yemektir. Bu da günde 100 gramdır. Bu miktar size kemikleriniz ve vücudunuz için ihtiyacınız olan temel besleyici ögeleri verir ve ayrıca kronik yorgunlukla savaşır.

Kuru meyvelerin kemiklere yararı

kuru meyveler ve yemişler

Bir yazımızda kuru inciryemenin kemik erimesine iyi geldiğini söylemiştik. Bu akılda tutulması gereken önemli bir ayrıntıdır, özellikle de kadınlar için. Çünkü biz kadınlar yaşlandıkça kemik yoğunluğunda azalma yaşarız.

Kuru incir diyetinize ekleyeceğiniz sağlıklı bir takviyedir. Bunun yanı sıra erik, hurma, kayısı ve böğürtleni de ekleyelim. Hepsi birbirinden lezzetlidir!

Bunlara ek olarak, kahvaltınıza katabileceğiniz harika seçeneklerdir ve bir çok tarife çok güzel yakışır.

Şimdi kuru meyvelerin vücudunuz için faydalarını öğrenmek ister misiniz?

 • Kuru meyveler doğal bir demir, kalsiyum, magnezyum ve çinko kaynağıdır, bunlar kemik erimesiyle savaşmakta olağanüstü bir hazinedir.
 • İçeriklerindeki E ve C vitaminleri ve antioksidanlar sayesinde dejeneratif hastalıkları önler.
 • Sindirimi geliştirir, bağırsaklara bakım yapar, vücutta toksinlerin ve diğer zararlı maddelerin birikmesini önler.
 • Kuru meyveler doğal bir potasyum ve B kompleks vitaminlerinin kaynağıdır, ayrıca kemik bakımı ve sağlığı için idealdir.
 • Sodyum içermez ve mikrobesleyiciler açısından zengindirler, kan basıncını azaltmaya yardımcı olurlar.Kuru meyveler yüksek oranda omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı yağlar içerir.
 • Anksiyete ile savaşmak ve iştahı bastırmak için birebirdir.
 • İçeriğindeki yüksek besleyici ögeler sayesinde bir çok sporcu diyetlerine kuru meyve ekler çünkü bu onlara daha fazla enerji sağlar ve fiziksel performansı arttırır.
 • Kuru meyveler menopoza giren, kendini eskisine göre daha yorgun ve depresyonda hisseden kadınlar için birebirdir. Buna ek olarak, kemiklerinizde kalsiyum eksikliği yaşadığınız zaman günde 100 gram incir yemeniz çok önemlidir – bunlar özellikle kalsiyum açısından çok zengindir.

Yiyebileceğiniz en iyi kuru meyveler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kuru meyvelerin tüketiminde doğru miktar 100 gramdır, bu miktar ortalama bir avuç kadardır. Seçiminizi ağız tadınız ve ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz.

Kuru meyveler öğünler arasında harika bir atıştırmalıktır ve öğünlerinize de orijinal bir dokunuş katarlar.

Ne olursa olsun, kuru meyve sağlığınızı geliştirmek için doğal bir kaynaktır ve kesinlikle doğru oranda tüketilmeye değer. Gelin şimdi yiyebileceğiniz en iyi kuru meyvelere bakalım.

1. Kuru incir

kuru incir

Kuru incir kemikleri güçlendirir ve müthiş bir bağırsak gevşeticidir. Kuru incir tüketmek için en iyi zaman sabah kahvaltısıdır.

Yanında biraz badem yiyebilirsiniz. Çok lezzetlidirler ve büyük oranda enerji, kalsiyum ve magnezyum sağlarlar.

2. Kuru erik

kuru meyveler ve faydaları

Kuru erik lif açısından çok zengindir ve kabızlıkla savaşmak için harikadır. Erik ayrıca yüksek oranda demir ve B kompleks vitaminlerini içerir.

3. Hurma

hurma

Hurma demir, magnezyum gibi mineralleri masanıza getirir, ayrıca da A ve B kompleks vitaminlerini içerir.Konsantrasyon seviyelerini ve odağı arttırmak için harikadır. 

Buna ek olarak, hurma bolca magnezyum ve kalsiyum içerir, bu da geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Peki ne zaman hurma yemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Akşam yatağa girmeden yarım saat önce 5 adet hurma yemeye çalışın.

4. Kuru kızılcık

Kuru kızılcık kolesterol seviyelerini düzeltmek ve sağlığınızı iyileştirmek için en iyi seçenektir. Aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içerir.

Kuru kızılcık yemenin en iyi yolu nedir? Lezzetli bir kap yulaf ezmesi veya sade yoğurtla karıştırılmış olarak. Çok lezzetlidir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.