Evinizde Feng Shui Uyumunu Yakalamanın Kuralları

Sadece birkaç Feng Shui değişikliğiyle, evinizde enerjinin daha iyi akmasını sağlayabilir ve evinizi çok daha keyifli ve rahat bir hale getirebilirsiniz. Bir deneyin!
Evinizde Feng Shui Uyumunu Yakalamanın Kuralları

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

Muhtemelen daha önce, Feng Shui ile evinizdeki dengeyi nasıl sağlayacağınıza dair bir şeyler duymuşsunuzdur. Bazı Feng Shui ilkelerini modern apartman dairelerinde ya da eski evlerde uygulamak biraz zor olabilir.

Ancak, önemli ölçüde fark sağlayacak değişiklikler yapmak için başka yöntemler uygulayabilirsiniz. Feng Shui’nin birkaç basit ve pratik değişikliğiyle evinizi nasıl daha uyumlu, hoş ve samimi hale getirebileceğinizi öğrenin.

Feng Shui nedir?

Feng Shui, bir mekanda yaşayan kişinin uyum ve dengesini geliştirmek için atalardan gelen, ev ve ofisi organize etmek için kullanılan eski bir Çin yerleşim uygulamasıdır. Feng Shui’yi uygulayabilmek için, aşağıdakileri hayata geçirin:

  • Eşya düzenlemeleri
  • Aydınlatma
  • Havalandırma
  • Duvar rengi
  • Ayna ve dekoratif malzemeler
  • Binanın yeri gibi değiştirmesi zor diğer faktörler

Aşağıda, evinizdeki rahatlığı kolaylıkla sağlayabilmeniz ve sağlığınıza olan faydaları keşfedebilmeniz için Feng Shui’nin olmazsa olmazlarından bahsedeceğiz.

Şu da ilginizi çekebilir: Minimalist Evler için 5 Fikir

Feng Shui için gerekenler

Dış kapı

Evinizin giriş kapısı çok önemlidir, çünkü her gün evinize girerken bu kapıyı kullanmanızın yanı sıra misafirlerinizi de karşılarsınız. Geniş, sağlam ve açık renkli olması gereken bu kapı, evin ilk odasına engelsiz bir şekilde açılmalıdır.

dış kapı

Işık enerjidir

Daha samimi ve hoş bir atmosfer için, evinizde ya doğal ya da elektrikle sağlanmış bir ışık kaynağı olmalıdır. Eğer yapabiliyorsanız, her zaman büyük camları ve doğal gün ışığını tercih edin.

Eğer bu mümkün değilse, lamba, mum ve diğer aydınlatma araçlarını kullanabilirsiniz. Öte yandan, küçük de olsa yatak odanızda hiçbir aydınlatma kullanmamanız gerekir çünkü aydınlatma uykunuzu etkiler.

Bu yazımıza da bir göz atın: İyi Eşya Dizaynı için 6 Moda Hilesi

Feng shui için banyo ortamı

Banyolar her zaman ayrı bir yerde olmalıdır. Başka bir deyişle, koridordan, mutfaktan veya oturma odasından görünmemelidirler. Oda kapılarından dikkatlice bakın. Ana odalardan birinden göründüğü takdirde, banyoyu gizlemek için perde ya da paravan kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bir diğer Feng Shui detayı ise, tuvalet kapağının daima kapalı olması gerektiğidir. Bu sadece estetik nedenlerden ötürü değil, maddi kayıplara bile neden olabilecek bir enerji akışı yüzündendir.

banyo

Bereket mutfağı

Mutfağınız evinizin çok önemli bir parçasıdır çünkü ailenin servetini ve bolluğunu simgelemektedir. Yiyeceği su ve ateş vasıtasıyla dönüştürmek, sağlıklı olabilmek için gerekli simya sürecidir. Bu nedenle, bu iki karşı güç arasında uygun mesafeyi sağlamak için ocak lavaboya uzak ya da ayrı olmalıdır. 

Bunun yanı sıra, ocakta yemek yapan kişinin sırtının mutfak kapısına dönük olmasından kaçının. Son olarak, ahşap eşyaları, taze meyveleri ve çiçekleri bir araya getirerek mutfağınıza canlılık ve renk katabilirsiniz.

Düzenli bir uyku

Yatak odanız, samimiyet ve dinlenme amaçlı kullanılır ve bu odayı başka amaçlarla kullanmamanız gerekir. Başka herhangi bir amaçla kullanmanız tavsiye edilmiyor çünkü bu odanın dengesini bozabilir.

Şimdi, Feng Shui’ye göre sağlıklı bir yatak odasında olması gerekenlerden bahsedeceğiz:

  • Doğal kumaş ve malzemeleri tercih edin, renk olarak da her zaman daha yumuşak veya pastel renkleri kullanın. Kırmızı gibi daha canlı renkler kullanabilirsiniz ancak bu rengin kullanımı sınırlı olmalıdır.
  • Yatak odasındaki bir başka önemli husus yatağın yerleştirilme şeklidir. Yatağın başı kuzeyi ya da doğuyu göstermelidir.
  • Yatağı gösteren aynalardan uzak durun.
  • Her şeyi yatağınızın altına koymak uygun görünse de, bunu yapmak gece uykunuzu daha zor hale getirebilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.