Mutfağınızdaki Kötü Kokulardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Eğer patlamış mısırı yaktıysanız ve koku tüm evinize yayıldıysa 3 limon ve karanfil kaynatarak kokudan kurtulabilirsiniz.
Mutfağınızdaki Kötü Kokulardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Her şeyden önce, mutfağınızdaki kötü kokulardan kurtulmak için bu kötü kokuların ana sebebini bulmanız gerekmektedir. En genel sebepler ise şunlardır:

  • Az havalandırma
  • İklim
  • Evin kaç yıllık olduğu
  • Bakteriler
  • Kir kalıntıları
  • Kalmış ve çürümüş gıdalar
  • Rutubet

Evinizi çok kötü gösteren ve katlanılmaz hale getiren kötü kokulardan kurtulmak için bir koku giderici satın alabilirsiniz ya da kötü kokulardan kurtulmak için bazı doğal ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Vanilya

Kötü kokulardan kurtulmak için ilk yardımcımız vanilya. Biraz vanilya ile suyu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı ahşap mobilyaların ve ampullerin üzerine ovarak uygulayın. Böylece, ışıkları açtığınızda vanilya kokusu salacaklardır.

Kahve

kahve çekirdeği

Bu ürün de iyi bir koku gidericidir. Bir fincana, az bir miktar kahve koyun (kullanılmış kahve de kullanabilirsiniz), mutfağınızda ve evinizde muhteşem bir koku olacak.

Turunçgiller

Limon ve portakal kabuklarını yaktığınızda aromalarını bütün evinize yayacaklardır.

Tuz

Tuz, kötü ve güçlü kokuları ortadan kaldırmak için mükemmel bir üründür. Temizlemek istediğiniz alana yarım fincan tuz dökün, soğuk su ile fırçalayın ve günlük temizliğinize devam edin.

Yumuşak Havlular

Çöpünüzün alt kısmına havlu koyarsanız, kötü kokuların yayılmasının önüne geçmiş olursunuz.

Peki Ya Mutfaktaki Kötü Kokular?

Beyaz Sirke

Balık kokusundan kurtulmak için ocağınızda biraz beyaz sirke ısıtmanız yeterli olacaktır.

Limon ve Karanfil

limon kesiği

Bir buçuk fincan suyu, içine 3 adet doğranmış limon ve karanfil ekleyerek kaynatın. Bu karışım, yanık patlamış mısır kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Limon Suyu

Su ile karıştırıldığında sarımsak ve soğanın kokusunu gidermek için kullanılabilir.

Kekik, Biberiye veya Defne

toz ve ot kekik

Sıcak bir zemin üzerine bıraktığınız andan itibaren bu bitkiler evinize çok güzel bir aroma bırakmaya başlarlar.

Tarçın

Eğer suda kaynatarak kullanırsanız, mutfağınızda oluşan kötü balık kokularını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Çamaşır Suyu

Yarım bardak çamaşır suyu ile soğuk suyu karıştırın ve lavabonuza uygulayın. 20 dakika tuttuktan sonra suyu açarak kötü kokulardan kurtulun.

Unutmayın

Gördüğünüz gibi, bu rahatsız edici kötü kokulardan kolayca ve hızlı bir şekilde kurtulmak için akılda tutulması gereken birçok ipucu vardır. Bu ipuçlarını uygulayarak evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.