İyi Eşya Dizaynı İçin 6 Moda Hilesi

Evler içlerinde yaşayan kişilerin birer yansımasıdır. Bu yüzden evlerimizi dekore etme şeklimiz kendi zevkimizin ve yaşantımızın bir sunumudur.
İyi Eşya Dizaynı İçin 6 Moda Hilesi

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Mükemmel ev diye bir şey yoktur, ama bizim ihtiyaçlarımıza ve kişiliğimize göre ideal şekilde dekore edilmiş evler vardır. Evlerimizdeki her alan, iç tasarımda yaratıcılığı keşfetmek için potansiyeli olan birer evredir.

Önemli olan, hem evlerimizi rahatlatıp hem de misafirlerimizi şaşırtmak için dekore etmektir.

Bunu başarmak için büyük bir servete yatırım yapmak gerekli değildir: her alan için doğru unsurları nasıl seçeceğimizi bilmek yeterlidir.

Bu makalede, evinizi mevcut trendlerle uyumlu bir şekilde dekore etmek için bir ipucu listesi paylaşacağız.

1. Eşyalara metalik boya ile yeni bir hayat verin

Evinizde bazı şeylerden sıkıldınız mı? Onları atmayın çünkü çok fazla para harcamadan dekoratif objeler yapmak için kullanabilirsiniz.

Bir dekorasyon trendi metalik renkli nesneler kullanmaktır.

Aerosol altın veya gümüş boya satın almanızı ve yenilenmesini istediğiniz nesnelere püskürterek göz alıcı bir görünüm kazandırmanızı öneririz.

Bunun için kullanabileceğiniz nesneler şunları içerir:

 • Çiçek saksıları ve vazolar
 • Kullanılmayan oyuncaklar
 • Fotoğraf çerçeveleri
 • Sandalye bacakları
 • Cam veya plastik şişeler
 • Buzdolabı mıknatısları
 • Vazo dekorasyonları için ağaç dalları

2. Aynalarla dekorasyon

ayna

Her ne kadar bu eğilim yüzyıllardır kullanılmış olsa da, hala odaları süslemenin ve daha fazla alan hissini elde etmenin en etkili yollarından biridir.

Onları doğal ışığın olduğu yerlerde konumlandırmaya çalışın, böylece ışığı arttırır ve alanı  büyük gösterir.

 • Basit bir hile, evinizin girişinde birkaç küçük ayna yerleştirmektir.
 • Evinize daha klasik bir görünüm vermek için minimalist, geometrik çerçevelerle büyük aynalar da kullanabilirsiniz.

3. Bitkileri kullanın

Bitkiler, bize renklerini ve arıtılmış havayı sunan asil dostlardır. Yeşil bir dokunuşun evinizi yeniden canlandırdığı alanlar hakkında düşünün.

 • Mevcut bir iç tasarım trendi, mekanı, engel haline gelen büyük bitki saksısıyla doldurmaktan kaçınmak için küçük bahçeler yaratmaktır.
 • Evinizin dekorasyonunun kalanına uyan renkler ve şekillerle küçük vazolar kullanın.

Basit ve güzel bir diğer ipucu ise, bazı bitkileri özel bir dokunuş gerektiren köşelere veya boşluklara asmaktır. Renkli taşlar veya kum ekleyerek alanı da kişiselleştirebilirsiniz.

4. “3 kuralı”nı uygulayın

çatal bıçak kaşık

Fotoğraflar, vazolar, aynalar, mobilyalar veya diğer süslemeler olsun, onları çiftler halinde değil üçlü halinde yerleştirmek en iyisidir.

Bunun nedeni, beynin, nesnelerin dekorasyon olarak değil küçük bir koleksiyon olarak var olduğu izlenimini vererek dikkatini çeken küçük bir sayı olduğunu düşünmesidir.

 • Nesneleri tek sayılarla konumlandırmak, insan gözü tarafından görünmeden geçemeyecekleri anlamına gelir, çünkü beyinlerimiz için hoş olan asimetri yanılsamasını yaratır.

5. Perde ekleyin

Perdeler, bazı evlerde, odaya giren ışığı gölgelemek veya duvarlara renk tonu vermek için yararlı oldukları önemli bir ayrıntıdır.

Oluşturmak istediğiniz etkiye bağlı olarak, aşağıdaki hususları dikkate almalısınız:

 • Doğal ışık almak istiyorsanız, şeffaf malzemeler ve organze gibi ince kumaşlar seçin. Bu tarz bir kumaş güneş ışığını sorunsuz bir şekilde geçirecektir.
 • Işığı kapatmanız gerekiyorsa, koyu renklerin yanı sıra keten veya pamuk gibi kalın, ağır kumaşları seçin. Bu şekilde güneş ışığı o kadar güçlü olmaz.

Ayrıca perdelerin kumaşının rengini ve tasarımını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

 • Düz güçlü, çarpıcı renk tonları olanlar odalar için idealdir. Duvarlar ve mobilyalarla eşleştiği sürece canlı veya pastel tonları seçebilirsiniz.
 • Baskılar, mekana çok fazla karakter veren daha modern bir trenddir. Fotoğrafların veya resimlerin aşırı kullanılmasını ve süssüz tasarımların seçilmesini önermiyoruz.

6. Duvarları veya dolapları renkli yapışkan bantla dekore edin

renkli bant

Çok renk ve doku eklemek istiyorsanız, eklektik bir atmosfer yaratmak için  bu çok basit ve eğlenceli bir tekniktir.

Yapmanız gereken tek şey, duvarları nötr bir renge boyamak ve daha sonra renkli yapışkan bantla çizgiler veya başka desenler eklemek.

Aynısını gardırop ya da dolapla ve hatta kapılarla bile yapabilirsin: Sadece biraz cesur olmalısınız ve bantların renklerini yaratıcı bir şekilde karıştırmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.