Banyonuzu Dekore Ederken Yaptığınız 5 Hata

Evin en küçük alanı olması, banyonun kolay dekore edilebilecek bir yer olduğu anlamına gelmez. Aksine, gelecekte sorunlardan kaçınmak için her ayrıntıyı dikkatlice planlamanız gerekir.
Banyonuzu Dekore Ederken Yaptığınız 5 Hata

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Ev dekorasyonu birçok detay içerir ve her ayrıntıya dikkat etmenizi gerektirir. Bu, evin tüm odaları, hatta banyo için de geçerlidir.Bu yazımızda, banyonuzu dekore ederken yaptığınız hataları düzeltmek için size ipuçları vereceğiz.

Dekorasyon dergilerinde veya banyo malzemeleri satan firmaların broşürlerinde, güzel ve çok şık tasarımlar görürüz.

Birçok insan, bu trendleri takip etmek istediği hâlde banyoyu dekore ederken hatalar yapar. Bunları düzeltmesi zor ve pahalı olabilmektedir.

Bu tür baş ağrılarını önlemek için size aşağıdaki ipuçlarını sunuyoruz. Banyonuzu dekore ederken bu 5 hatadan kaçınarak çoğu problemi önleyebilirsiniz.

Banyonuzu dekore ederken yaptığınız 5 hata

1. Banyo boşken planlamamak

banyonuzu dekore ederken yapmanız gerekenler

Bir banyoyu dekore ederken düşünülmesi gereken ilk şey budur.

İhtiyacınız olan şeyleri, hangi mobilyaları koymak istediğinizi ve her şeyden önce ölçüleri göz önünde bulundurmalısınız. Mobilyalarla dolu bir banyo kullanışlı olmayacaktır.

Her parçanın yerleştirilmesi temeldir. Tuvalet kapının arkasında olduğundan kapının tamamen açılmadığını görmek çok yaygındır: bu büyük bir hatadır.

Ayrıca iş bir eviniz olmadıkça aşırı büyük bir banyo planlamayın.

Bu sorunu çözmek için  düşünmeniz gereken bir fikir sunuyoruz: sürgülü kapılar. Eğer alan sınırlı ise bunlar oldukça kullanışlıdır. Bir ustaya danışmaktan çekinmeyin.

2. Kaygan fayanslar koymak

Ev kazalarının çoğu banyoda olur. Çoğu, duştan ve ıslak zeminden kaynaklanmaktadır. Bu problemden nasıl kaçınılır? Alınması gereken iki temel önlem vardır.

Önlemlerin ilki kaymaz fayans yerleştirmektir. Bu hem sizin için, hem de özellikle evdeki minikler için güvenli bir yüzey sağlayacaktır. Çocuklar genellikle bu tür kazalar yaşadığından gerekli önlemleri almak en iyisidir.

Ayrıca banyo paspası kullanmayı da düşünmelisiniz. Fakat doğru tipi seçtiğinizden emin olun. Çünkü bazıları, nem sebebiyle kayabilir ve ciddi kazalara neden olabilir.

Ayrıca paspasın kötü kokmaması için gerekli önlemleri de almalısınız.

3. Yeterli havalandırma olmaması

banyonuzu dekore ederken yaptığınız hatalar

Havalandırma, banyo için temel bir özelliktir. Bu, banyonuzu dekore ederken yaptığınız hatalardan biri olabilir ve bunu kendiniz tamir etmeniz çok zordur.

Bir banyoda sürekli hava akışı için havalandırma olması gerekir. Çoğu kişi ek olarak, daha fazla havalandırma sağlamak için aspiratör yerleştirir.

Aydınlatma ise bir başka önemli faktördür. Yeterli olmalıdır ama aşırı olmamalıdır. Bu anlamda, koyu renkler odanın ışığını emmeye eğilimlidir.

Ayrıca koyu renkler bir kirlilik hissi yaratır çünkü toz daha görünür hale gelir ve alan daha dar görünür. İpucu: ışıkları aynanın yanına ve duşun içine yerleştirin.

4. Çok fazla dekorasyon

İlginç bir şekilde, iyi dekore etmek aynı zamanda aşırı olmamak anlamına gelir. Eğer mobilya ve süs eşyalarında aşırıya kaçarsanız,  banyonuzun görüntüsü üzerinde olumsuz bir etki yaratabilirsiniz.

Aksine, sadece bir çift bir şey koymayı tercih etmek ve dengeyi sağlamak önerilir. Orta boy veya büyük aynalar yerleştirmek iyi bir hiledir.

Bunlar, banyo küçük olsa bile, alanın daha geniş görünmesini sağlama avantajına sahiptir. Ek olarak, eğer alan büyük ve ayna küçük ise mekan daha büyük ve boş görünecektir.

Ayrıca fayans kullanırsanız da şunların farkında olun: nem ve buharın sebep olduğu bozulmayı önlemek ve dekorasyon açısından mükemmel bir yol olsa da, fazlası çirkin görünecektir.

Bunun yerine, fayans yerleştirmek için bir duvar seçin ve diğer duvarları görsel bir uyum oluşturmak için yumuşak renkler ile boyayın.

5. Her şeyi göz önünde bulundurmamak

İyi düzenlenmiş bir banyoda hem temizlik hem de kişisel hijyen ürünleri yer almalıdır. Genellikle lavabonun altına yerleştirilecek depolama mobilyaları mükemmel bir seçimdir.

Ancak, başka seçenekler de vardır. Bazıları duvara yerleştirilir, diğerleri köşeye yerleştirilen ahşap veya hasırdan yapılır, bazıları çekmecelidir. Seçenekler çoktur: bunları araştırın ve mevcut alana göre değerlendirin.

Önceki noktalara dikkat ederseniz, banyonuzu dekore ederken yaptığınız hatalar artık sizin için bir endişe kaynağı olmayacaktır.

Her şeyin ihtiyaçlara, alana ve paraya bağlı olduğunu unutmayın. Son olarak, banyonuzu kişiselleştirmeye çalışmanız önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hallo Granja, Paola. (2013). Estética Funcional y Espiritual Para el Hogar. Diseño Interior, Fundamentos Básicos. Disponible en: https://extensionuniversitariaute.files.wordpress.com/2013/09/decoracic3b3n-de-interiores.pdf
  • Andrés Pretel, F., Navarro Bravo, B., Párraga Martínez, I., de la Torre García, M. A., del Campo del Campo, J. M., & López-Torres Hidalgo, J. (2010). Adherencia a las recomendaciones para evitar caídas en personas mayores de 64 años Albacete, 2009. Revista Española de Salud Pública, 84(4), 433–441.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.