Küçük Mutfaklar için 4 Harika Dekorasyon Fikri

Küçük Mutfaklar için 4 Harika Dekorasyon Fikri

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herkes, her şeyin istenildiği yerde düzenli ve ulaşılmasının kolay olduğu, geniş ve ferah bir mutfağa sahip olmak ister.Ancak bazen yerin yeterli olmaması sebebiyle küçük mutfaklar kullanılmak zorundadır.

Evdeki sevginin mutfakta başladığını söylerler. Dolayısıyla mutfak, evin en sevilen ve en önemsenen bölümüdür.Mutfağın küçük olması dağınık olması ile eş anlamlı değildir. Tam aksine, küçük mutfaklar daha düzenli olmalıdır.

Mutfağınız küçükse ve nasıl dekore edeceğiniz hakkında en ufak bir fikriniz yoksa size bu yazımızda uygulayabileceğiniz bir kaç öneri vereceğiz.

1. Planlama Küçük Mutfaklar İçin Kaçınılmazdır

İyi bir plan, küçük fakat ferah ve iyi organize edilmiş bir mutfağa sahip olmanın anahtarıdır.

Sahip olduğunuz alanı daraltmak ve klostrofobik etki yaratmaktan kaçınmak için rafların ve mobilyaların nasıl düzenleneceğini bilmek gerekir.

Yapmanız gereken ilk şey, sahip olduğunuz alana göre düzenlemektir. Bunu yapmanın üç yolu vardır:

Okumanızı öneririz: Temiz Bir Mutfak İçin 6 Hile

L şekli

l şeklinde küçük mutfaklar

Bir çok kişi mutfağın her iki tarafını da kullanmanın yerden tasarruf edeceğini düşünüyor ancak bu genellikle yanlıştır.

  • Eğer mutfağınız çok dar ise, onu “L” şeklinde düzenleyerek kolaylıkla dolaşabileceğiniz boş bir alan yaratabilirsiniz.
  • Her iki tarafı da kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa, mobilya yerine raf kullanmak en iyisidir. Böylece, görsel olarak aşırı yüklenmeden kaçınabilirsiniz.
  • Unutmayın, boş alanlar aydınlık ve ferah izlenimi verir.

Tek taraflı

Mutfağınızı oturma odası ya da yemek odası ile birlikte kullanıyorsanız yani Amerikan mutfağınız varsa bu fikir tam idealdir.

Bir oda paylaşıldığında, yapılacak en iyi şey, tüm duvardan yararlanmak ve duvara raflar yerleştirmektir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, bardaktan çatal bıçağa kadar her şeyi düzenlemenize olanak sağlayan dikey raflar kullanmaktır.

U şekli

u şeklinde küçük mutfaklar

U şekli, bir mutfak için en yaygın planlardan biridir. Her şeyin geometrik şekilde düzenlenmesine olanak sağlayan kare şeklindeki mutfaklar için idealdir.

U şeklindeki mutfakların en iyi yanı, çalışmak için ayrı, pişirmek için ayrı alana sahip olmanızdır.

2. Küçük Mutfakları Geniş Göstermek İçin Aydınlatma Kullanmak

Mutfağınızda büyük pencerelere sahip olacak kadar şanlıysanız, onları en iyi şekilde kullanın.

  • İnce kumaştan yapılmış beyaz perde takabilir, pastel ya da açık renkler kullanarak olduğundan daha  geniş gösterebilirsiniz.
  • Pencereniz yoksa ya da kötü konumlandırılmışsa, yapay ışık kullanmak rahat bir ortam yaratmanıza yardımcı olabilir.

İyi aydınlatmanın bir odanın daha geniş görünmesine yardımcı olacağını unutmayın.Tavandan sarkan uzun lambalar kullanmanızı ya da rafların altına bir kaç ışık yerleştirmenizi öneririz. Bu sayede ferah ve rahat bir his yakalayabilirsiniz.

3. Küçük Mutfaklar İçin Raf Kullanmanın Faydaları

depolama

Mutfakta düzen sağlamak için raf kullanmak kaçınılmazdır. Ayrıca rafın yapıldığı malzeme de daha fazla alana sahip olmak için belirleyici bir unsurdur.
  • Küçük alanlar için en çok tavsiye edilen malzeme ahşap ve çeliktir, ancak en iyi seçenek camdır.
  • Camı mobilyalarda, raflarda ve kavanozlarda kullanın. Unutmayın ki cam, sadece ışığın geçmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ışığı yansıtıyor. Böylece, daha fazla alan ve ışık varmış gibi görünmesini sağlıyor.
  • Öte yandan, farklı mutfak eşyaları depolamak için çeşitli bölmelere sahip hareket eden hareketli mobilyaların ve rafların kullanılması tavsiye edilir.

Herhangi bir köşeye koyabilir ve küçük bir mutfakta çoğunlukla sahip olamayacağınız ilave çalışma alanı yaratabilirsiniz!

4. Küçük Mutfaklar İçin Renkle Oynayarak Ferahlık Sağlayın

Küçük alanlarda renk çok önemlidir. Koyu renkler, alanı küçültür ve ışığı azaltır.

  • Küçük mutfağa sahipseniz nötr bir dokunuş ve aydınlık sağlayacağından beyaz duvar, mobilya, aksesuar ve raf kullanmanızı öneriyoruz.

Beyaz, görsel olarak fazla yüklenmeyi önler ve her şeyin daha ferah görünmesini sağlar. Bu rengi duvarlar için tercih edebilir, krem rengi ya da harika bir kontrast sağlamak için biraz daha koyu renklerle kombinleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.