Ayakkabılardaki Kötü Kokuyu Gidermek İçin 8 Yol

Bu 8 kolay yolla ayakkabılarınızdaki kötü kokuyu giderebilirsiniz. Ancak bakteri oluşumunu engellemek için ayakkabı tabanlarını sık sık değiştirmeniz gerekir.
Ayakkabılardaki Kötü Kokuyu Gidermek İçin 8 Yol

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kötü ayakkabı kokusu, dünya çapında milyonlarca insanın dert yandığı yaygın bir problemdir. Peki, ayakkabılardaki kötü kokuyu gidermek için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Okumaya devam edin!

Yoğun hayat tempoları yüzünden bir çok insan ayaklarına her geçen gün daha az önem göstermektedir. Bu yüzden ayaklarının koktuğunun da farkında değildirler. Ayaklar oldukça sık terler ve bu şekilde bakterilerin oluşması için gerekli olan nemli ortam oluşur.

Bunun sonucunda, bu bölgede kötü kokudan ve hijyen eksikliğinden dolayı enfeksiyonlar oluşmaya başlar. Neyse ki, deodorant görevi gören birçok antibakteriyel malzeme bulunmaktadır.

Bu yazımızda, ayakkabılardaki kötü kokuyu gidermek için kullanabileceğiniz tamamı doğal 8 yoldan bahsedeceğiz. Dahası, aynı görevi gören ürünlere para vermenize de gerek yok! Not almayı unutmayın!

1. Ayakkabılardaki kötü kokuyu gidermek için sodyum bikarbonat

sodyum bikarbonat
bakterilerin oluşmasını sağlayan aşırı nemi emer.

Bu yazıya da göz atın: Ayakkabı Kokusunu Gidermek için 7 Yol

Nasıl kullanılır?

 • Ayakkabınızın içine bir miktar sodyum bikarbonat koyun ve bir gece bekletin.
 • Aynı işlemi 3 gece boyunca tekrar edin. Kokunun tamamen gittiğini fark edeceksiniz.

2. Kedi kumu

Ayakkabılardaki kötü kokuyu gidermek için kedi kumu kullanmak çok bilinen bir yol değildir. Ancak oldukça etkili bir yoldur; çünkü kedi kumu ayakkabıdaki nemi alır ve kötü kokuyu giderir.

Nasıl kullanılır?

 • Bir çift çorabı biraz kedi kumu ile doldurun ve ayakkabınızın içine koyun.
 • İçinde kedi kumu olan çorapları bir gece ayakkabının içinde bekletin ve gerekli görürseniz, aynı işlemi birkaç defa tekrar edin.

3. Bebek pudrası

bebek pudrası

Bebek pudrası ayakkabının içindeki nemi alır ve mikroorganizmaların oluşmasına zemin hazırlayan ortamı yok eder. Dahası, tatlı ve hoş aroması kötü kokuyu ve aşırı teri önler.

Nasıl kullanılır?

 • Bol miktarda bebek pudrasını ayakkabıyı giymeden önce ayakkabının tabanına uygulayın.
 • İsterseniz ayakkabının içine de dökebilirsiniz.

4. Limon kabuğu

Limon kabuğunun ayakkabı kokusunu önleyen antimikrobik ve aromatik özellikleri vardır.

Nasıl kullanılır?

 • Limon, misket limonu ve portakal kabuklarını kesin ve birkaç saat ayakkabının içinde bekletin.
 • Saatler geçtikten sonra kabukları çıkarın ve koku gitmiş diye bakın.

5. Lavanta

ayakkabı kokusu için lavanta

Lavanta, rahatlatıcı ve ferahlatıcı özellikleriyle oldukça popüler bir çiçektir. Kötü kokuyu gidermek için kullanıldıklarından bir çok evde bulabilirsiniz. Güçlü aroması sayesinde ayakkabılardaki kötü kokuyu gidermek için de kullanılabilir.

Nasıl kullanılır?

 • Biraz lavantayı kötü kokan ayakkabının içine yerleştirin.
 • Bir gece boyunca beklettikten sonra, aynı işlemi bir hafta boyunca belirli aralıklarla tekrar edin.

6. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağının antimikrobik ve mantar önleyici özellikleri kötü kokuyu ve ayak enfeksiyonuna sebep olan bakterileri yok eder. Ayakkabına koyduğunuz zaman pH seviyesini dengeler, hoş ve temiz bir aroma bırakır.

Nasıl kullanılır?

 • Ayakkabınızın içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve emmesini bekleyin. Daha sonra ayakkabınızı giyebilirsiniz.
 • Eğer yağın kokusu çok yoğunsa, yağı biraz sodyum bikarbonatla karıştırıp bir gece bekletebilirsiniz.

7. Elma sirkesi

elma sirkesi elmalar

Elma sirkesinin içinde bulunan malik ve asetik asitler, kötü kokuya sebep olan mikroorganizmaların oluştuğu ortamı değiştirir ve yok eder. Kötü kokan ayakkabınıza elma sirkesi uyguladığınızda, kötü kokunun yayılmasının ve bakterilerin üremesinin yavaşladığını göreceksiniz.

Nasıl kullanılır?

 • İki tane büyük pamuğu sirkeye batırın ve ayakkabınızın içine koyun.
 • İki saat boyunca ayakkabının içinde bekletin ve kokunun gidip gitmediğine bakın.

8. Ayakkabı tabanını değiştirmek

Ayakkabınızın kötü kokmasının sebeplerinden biri de, ayakkabı tabanınızın çok eski olması ve bakterilerilerle dolu olması olabilir. Aşırı ter, toz ve tüm diğer kirler ayakkabı tabanına hapsolur ve kötü kokunun başlıca sebebi olabilir.

Ne yapmalı?

 • Ayakkabılarınızın tabanlarını düzenli olarak yıkayın ve eskidiğini fark ettiğiniz an değiştirin.

Kısacası, hoşunuza giden bir yolu seçin ve ayakkabınızdaki kötü kokuyu gidermek için bu yolu deneyin. Kötü tepkimelere yol açabileceği için, yukarıdaki yöntemleri karıştırarak aynı anda uygulamaktan çekinin.

İlginizi çekebilir ...
Ayak Kokusunu Ortadan Kaldırmanın 11 Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayak Kokusunu Ortadan Kaldırmanın 11 Yolu

Ayak kokusunu ortadan kaldırmak istiyorsanız, bu duruma neden olan bakterilerle savaşmak için birkaç farklı reçete de deneyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Buronzo, A. (2011). Las increíbles propiedades del bicarbonato de sodio. Obelisco1(4), 118.
 • Cavanagh, H. M. A., & Wilkinson, J. M. (2002). Biological activities of lavender essential oil. Phytotherapy Research.
 • Cox, S. D., Mann, C. M., Markham, J. L., Bell, H. C., Gustafson, J. E., Warmington, J. R., & Wyllie, S. G. (2000). The mode of antimicrobial action of the essential oil of Melaleuca alternifolia (Tea tree oil). Journal of Applied Microbiology88(1), 170–175.
 • Dhanavade, M. J., Jalkute, C. B., Ghosh, J. S., & Sonawane, K. D. (2011). Study Antimicrobial Activity of Lemon (Citrus lemon L.) Peel Extract. British Journal of Pharmacology and Toxicology2(3), 119–122.
 • Schelz, Z., Molnar, J., & Hohmann, J. (2006). Antimicrobial and antiplasmid activities of essential oils. Fitoterapia77(4), 279–285.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.