Bebek Pudrasının 8 Sıradışı Kullanımı

Parke zeminlerin gıcırdamasını önlemek için, parkelerin arasına biraz talk pudrası serpebilirsiniz.

Bebek pudrası hem hoş kokusu hem de pişik önleyici etkisi nedeniyle yıllarca çok popüler bir ürün olmuştur.Ancak yakın dönemde bu ürünün nefes alma sorunu yaratabileceği ve ciltlerinin kurumasına neden olabileceğinden dolayı küçük çocuklar için tamamen güvenli olamayacağı fark edildi.

Bebek pudrası, dünya çapında pek çok yerde hala satılsa da Amerika Pediyatri Akademisi bu ürünün kullanımını teşvik etmiyor. Ancak eğer isterseniz bebek pudrasını hayatınızı kolaylaştırmak için evinizde pek çok farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer artık bebeğiniz büyüdü ve elinizde geriye bir kutu pudra kaldıysa veya hediye gelen bir bebek pudrasını çocuğunuzda kullanmak istemiyorsanız aşağıdaki alternatif kullanım alanlarını deneyebilirsiniz!

Sıradışı bebek pudrası kullanım alanları

1- Yağ lekelerini çıkartmak

2-halı-temizlik

Giysilerimiz veya mobilyalarımız çıkartması zor bir tür yağa maruz kalıp lekelendiğinde, lekeyi çıkartmak için çoğu zaman sert kimyasallara ihtiyaç duyarız.

Bu zararlı olma riski taşıyan malzemeleri kullanmak yerine bir daha başınıza böyle bir şey geldiğinde, lekenin üzerine bir miktar bebek pudrası serpin ve silmeden önce bir kaç dakika bekleyin.

Buna da bakın: Evde Kendi Leke Çıkarıcınızı Yapın

2- Sessiz ayakkabılar

Yeni bir ayakkabı giydiğinizde, her adımda ayakkabının gıcırdaması sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıdaki materyallerin ısınma sürecinde birbirlerine sürtünmesi bu rahatsız edici sese neden olur.

Bu sesten kurtulmak için de bebek pudrası kullanabilirsiniz. Ayakkabınızın içerisine biraz bebek pudrası serpin ve gerektikçe tekrarlayın.

3- Mutfak eldivenlerini kurtarın

3-şarap-bardağı

Mutfak eldivenleri, plastiğin erimesine neden olan küf yüzünden çok kolay hasar görürler.

Eldivenlerinizin zarar görmesini ve içlerinde mikroorganizmaların büyümesini önlemek için, eldivenlerle işiniz bittikten sonra içlerine az bir miktar bebek pudrası serpin. Eldivenin içinde kalan nemi almak için az bir miktar yeterli olacaktır.

4- Gıcırdayan parkeler

Bebek pudrasının yeni ayakkabıların çıkarttığı rahatsız edici sesten kurtulmakta kullanılabileceğini söylemiştik. Peki, aynı şekilde gıcırdayan parke zeminler için de bebek pudrası kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Eğer parkeleriniz gıcırdıyor ve bu ses sizi rahatsız ediyorsa, o bölgeye biraz bebek pudrası serpin ve kuru bir süpürge ile hafifçe süpürerek pudranın, parkede sürtünmeye ve sese neden olan oyuk ve açıklıkların arasına girmesine yardımcı olun.

5- Karıncasavar

Bu ürünün içerdiği uçucu maddeler sayesinde, karıncalar üzerinden geçip evinize giremez! Ayrıca bebek pudrası, marketlerde karıncalarla baş etmek için alabileceğiniz ürünlerin hepsinden daha sağlıklıdır.

Camlarınızın etrafına ve evinize karınca giren yerlere bebek pudrası serpin, ayrıca bahçeniz varsa etrafını da bebek pudrası ile çevrelemek isteyebilirsiniz.

6- Yağlı saçlar için şampuan

4-şampuan

Yağ lekelerinden kurtulmada olduğu gibi, fazla vücut yağından kurtulmak için de talk pudrası kullanabilirsiniz.

Eğer kafa deriniz yağlıysa, duşa girmeden 15 dakika önce kafa derinize bir miktar bebek pudrası sürerek bu yağı kurutabilirsiniz.

Ayrıca hoş kokusu sayesinde bebek pudrasını, suya ihtiyaç duymadan evcil hayvanlarınızın bakımı için de kullanabilirsiniz.

7- Tıraş sonrası

Piyasadaki benzer etkiyi gösteren ürünlerle kıyaslandığında, makul fiyatlı bebek pudrası tıraş olduktan sonra cildi yatıştırmak için kullanılabilir. Jiletin neden olduğu iritasyonu geçirecek serinletici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Eğer hassas bir cildiniz varsa, alerjik reaksiyonları önlemek için de bebek pudrası kullanabilirsiniz.

Bu yazımıza da bakın: Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir

8-Kokmayan kedi kumu

5-kedi-kumu

Kedi kumu hem kedilerin dışkılarını hem de kokuyu emmek üzere tasarlanmış olsa da, bir kaç gün içerisinde kum kötü kokmaya başlayabilir.

Bunu önlemek için, kedinizin kumuna 4 yemek kaşığı bebek pudrası ekleyip karıştırın. Kumun kötü kokmasını önlediğini fark edeceksiniz!

Özet olarak, bu ürün bir zamanlar zannedildiğinin aksine bebeklerde kullanmak için çok uygun olmasa da, evinizde pek çok alanda kullanabilirsiniz.

Eğer evde bir köşede biraz bebek pudranız varsa bu kullanım alanlarını deneyebilirsiniz!