Bebek Pudrasının Farklı Kullanımları: 8 Fikir

Bebek pudrasını farklı şekillerde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Mesela, parkelerin gıcırdamasını önlemek için pudra kullanabilirsiniz.
Bebek Pudrasının Farklı Kullanımları: 8 Fikir

Son Güncelleme: 21 Kasım, 2018

Bebek pudrasının farklı kullanımları, hayatınızı kolaylaştırabilir. Bu ürünü hangi alanlarda kullanabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun!

Bebek pudrası hem hoş kokusu hem de pişik önleyici etkisi nedeniyle yıllarca çok popüler bir ürün olmuştur. Ancak yakın dönemde bu ürünün nefes alma sorununa ve cilt kuruluğuna neden olabileceğinden küçük çocuklar için güvenli olamadığı fark edildi.

Bebek pudrası, dünya çapında pek çok yerde hâlâ satılsa da Amerika Pediyatri Akademisi bu ürünün çocuklar için kullanımını teşvik etmiyor.

Bunun yanında bebek pudrasının farklı kullanımları söz konusu. Paylaşacağımız kolay ipuçları sayesinde bebek pudrasını evinizde pek çok farklı şekilde kullanabilir ve hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Eğer artık bebeğiniz büyümüş ve kullanmadığınız bebek pudrası kalmışsa aşağıdaki alternatif kullanım alanlarını deneyebilirsiniz!

Bebek pudrasının farklı kullanımları

1- Yağ lekelerini çıkartmak

bebek pudrasının farklı kullanımları

Giysilerimiz veya mobilyalarımızda zor yağ lekeleri barsa, genellikle sert kimyasallara ihtiyaç duyarız.

Bu zararlı malzemeleri kullanmak yerine bir daha başınıza böyle bir şey geldiğinde, lekenin üzerine bir miktar bebek pudrası serpin ve silmeden önce bir kaç dakika bekleyin.

2- Sessiz ayakkabılar

Yeni bir ayakkabı giydiğinizde, her adımda ayakkabının gıcırdaması sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıdaki materyallerin ısınma sürecinde birbirlerine sürtünmesi bu rahatsız edici sese neden olur.

Bu sesten kurtulmak için de bebek pudrası kullanabilirsiniz. Ayakkabınızın içerisine biraz bebek pudrası serpin ve gerektikçe tekrarlayın.

3- Mutfak eldivenlerini kurtarın

bebek pudrasının farklı kullanımları ve bulaşık eldiveni

Mutfak eldivenleri, plastiğin erimesine neden olan küf yüzünden çok kolay hasar görür.

Eldivenlerinizin zarar görmesini ve içlerinde mikroorganizmaların büyümesini önlemek için eldivenlerle işiniz bittikten sonra içlerine az bir miktar bebek pudrası serpin. Eldivenin içinde kalan nemi almak için az bir miktar yeterli olacaktır.

4- Gıcırdayan parkeler

Bebek pudrasının yeni ayakkabıların çıkarttığı rahatsız edici sesten kurtulmakta kullanılabileceğini söylemiştik. Peki, aynı şekilde gıcırdayan parke zeminler için de bebek pudrası kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Eğer parkeleriniz gıcırdıyor ve bu ses sizi rahatsız ediyorsa, biraz bebek pudrası serpin ve kuru bir süpürge ile hafifçe süpürerek pudranın, parkede sürtünmeye ve sese neden olan oyuk ve açıklıkların arasına girmesine yardımcı olun.

5- Karıncaları savın

Bu ürünün içerdiği uçucu maddeler sayesinde, karıncaları evinizden uzak tutabilirsiniz! Ayrıca bebek pudrası, marketlerde karıncalarla baş etmek için alabileceğiniz ürünlerin hepsinden daha sağlıklıdır.

Camlarınızın etrafına ve evinizde karıncaların girdiği yerlere bebek pudrası serpin, ayrıca bahçeniz varsa etrafını da bebek pudrası ile çevrelemek isteyebilirsiniz.

6- Yağlı saçlar için şampuan

bebek pudrası ve şampuan

Yağ lekelerinden kurtulmada olduğu gibi ciltteki fazla yağdan kurtulmak için de bebek pudrası kullanabilirsiniz.

Eğer saç deriniz yağlıysa, duşa girmeden 15 dakika önce bir miktar bebek pudrası sürerek bu yağı kurutabilirsiniz.

Ayrıca hoş kokusu sayesinde bebek pudrasını, suya ihtiyaç duymadan evcil hayvanlarınızın bakımı için de kullanabilirsiniz.

7- Tıraş sonrası

Piyasadaki benzer etkiyi gösteren ürünlerle kıyaslandığında, makul fiyatlı bebek pudrası tıraş olduktan sonra cildi yatıştırmak için kullanılabilir. Jiletin neden olduğu iritasyonu geçirecek serinletici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Eğer hassas bir cildiniz varsa, alerjik reaksiyonları önlemek için de bebek pudrası kullanabilirsiniz.

8-Kokmayan kedi kumu

kedi kumu

Kedi kumu hem kedilerin dışkılarını hem de kokuyu emmek üzere tasarlanmış olsa da, bir kaç gün içerisinde kum kötü kokmaya başlayabilir.

Bunu önlemek için, kedinizin kumuna 4 yemek kaşığı bebek pudrası ekleyip karıştırın. Kumun kötü kokmasını önlediğini fark edeceksiniz!

Özet olarak, bu ürün bir zamanlar zannedildiğinin aksine bebeklerde kullanmak için çok uygun olmasa da evinizde pek çok alanda kullanabilirsiniz.

Eğer evde bir köşede biraz bebek pudranız varsa hemen bebek pudrasının farklı kullanımları ve bahsettiğimiz kolay ipuçlarını deneyebilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.