Johnson & Johnson’ın Talk Pudrası Kanser ile İlişkili Olduğu İçin 417 Milyon Dolar Ödemek Zorunda

· 20 Mart, 2018
California, Los Angeles'taki bir jüri, şirketin ürünüyle ilişkili kanser riskinin farkında olduğunu, fakat bu bilgiyi tüketicilerden gizlediğini söyledi.

417 milyon dolar?! Johnson & Johnson şirketinin 63 yaşındaki bir kadına ödemesi gereken tutar bu. Eva Echeverría, özel bölgelerinde talk pudrası kullanmasının yumurtalık kanserine sebep olduğunu iddia etti.

Kadın, Johnson’s Bebek Pudrası’nın talk pudrasını kullanmaya başladığında sadece 11 yaşında olduğunu açıkladı.

Ancak, 10 yıl önce, 2007’de, bir tümör çıkarıldı ve yumurtalık kanseri teşhisi konuldu. Ne yazık ki, son aşamasındaydı.

Bu nedenle, jüri, büyük şirketin zararı karşılayacak tazminat için 70 milyon dolar ve cezai tazminat olarak 347 milyon dolar ödemesi gerektiğini görüştü.

Davacı avukatı Mark Robinson, karar için minnettar olduğunu söyledi. Johnson & Johnson’ın davayı yıllarca sakladığını söyledi.

Gizli riskler

Eva Echeverría, savunmasında, 1982 yılında araştırmacı Daniel W. Cramer tarafından yönetilen bir çalışmaya dikkat çekti.

Bu çalışma, cinsel organlarda talk pudrası kullanmanın, kadınlarda yumurtalık kanseri riskini %92 oranında artırdığını açıklamaktadır.

Bu durumda Johnson & Johnson, tüketicileri olası sonuçları konusunda uyarmak için ürün üzerine bir etiket koymaya zorlandı.

Fakat, şirket bunu dikkate almadı.

Dahası, bu, New Jersey merkezli Johnson & Johnson’ın aldığı bu nitelikteki ilk talep değil. Los Angeles Times’a göre, tek başına Kaliforniya kayıtlarında bekleyen 300 dava var.

Tabiki bu, tüm ülkedeki 4500’den fazla davayı kıyaslayınca çok düşük kalıyor. Maalesef, vajinal kokuyu gidermek için talk pudrası kullanmanın, yumurtalık kanserine sebep olduğunu iddia eden binlerce dilekçe mevcut.

Şirket, Missouri’deki önceki beş davadan dördünden 300 milyon dolar kaybetmiş durumda. Bununla birlikte, Johnson & Johnson, ürününün kalitesini ve güvenliğini temyiz etmeyi ve göstermeyi planlıyor.

Soru ise: talk pudrası kullanımı gerçekten güvenli mi?

Bu ürünün yumurtalık kanseri riski ile ilişkili olması sürpriz değil. İddialardan bağımsız olarak, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, “olası kanser nedeni” olarak özel bölgelerde talk pudrası kullanımını listeler.

Ovacome, İngiliz yumurtalık kanseri yardım derneği, talk pudrası kullanımının hastalığa yakalanma riskini artırdığını söylemek için yeterli kanıt olmadığını söyledi.

Eğer öyle olsaydı, kanser istatistikleri 3 kadından 1’i oranında artacaktı.

Talk pudrayı ön plana çıkaran şey nedir?

elde pudra

Görünüşe göre, içerdiği maddelerdir. Magnezyum silikat olarak da bilinen talk pudrası, asbest içeren bir mineraldir.

Bu yalnızca ağır solunum problemlerine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda 1971’den beri araştırılan kanserojen etkilere de neden olmaktadır. Bu nedenle, düzenlemeler mısır nişastasıyla değiştirilmesini gerektirmektedir.

Bu, 70’lerden beri bebeklerde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, araştırmanın yeterince kapsamlı olmadığına dair şüpheler var; çünkü bu araştırma insanların hatırladıkları ürün miktarına dayanmaktadır ve bu da kesin değildir.

Talk pudrası ve yumurtalık kanseri arasında hiçbir ilişki olmadığını söyleyen bir çok çalışma var.

Sigara ile ilgili çalışmalara çok benzemektedir: daha fazla sigara içtiğinizde, akciğer kanserine yakalanma riskiniz o kadar yüksek olur. Bununla birlikte araştırmacılar, talk pudrası için bu durumun geçerli olup olmadığını hala bilmiyorlar.

Her iki durumda da, dikkatli olmanızı öneririz! Vajinal duş, yumurtalık kanseri riskini iki katına çıkarabilir.

Nasıl ondan kaçınırsınız?

bebe pudrası

Talk pudrası kozmetik ürün incelemelerine girmiştir. Bu nedenle, Gıda ve İlaç Düzenleyicileri tarafından kapsamlı bir inceleme yapılmamaktadır.

Piyasada sağlığımız için iyi olmayan bir sürü güzellik ürünü vardır. Her durumda, daha az toksin içeren doğal ürünler kullanmak her zaman en iyisidir.