Johnson & Johnson, Talk Pudrası Kanser Riski Taşıdığı İçin 417 Milyon Dolar Ödemek Zorunda

California, Los Angeles'taki bir jüri, şirketin ürünüyle ilişkili kanser riskinin farkında olduğunu, fakat bu bilgiyi tüketicilerden gizlediğini belirtti.
Johnson & Johnson, Talk Pudrası Kanser Riski Taşıdığı İçin 417 Milyon Dolar Ödemek Zorunda

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

417 milyon dolar?! Johnson & Johnson şirketinin 63 yaşındaki bir kadına ödemesi gereken tutar bu. Eva Echeverría, özel bölgelerinde talk pudrası kullanmasının yumurtalık kanserine sebep olduğunu iddia etti.

Echeverria, Johnson’s Bebek Pudrası’nı kullanmaya başladığında sadece 11 yaşında olduğunu açıkladı.

Ancak 10 yıl önce, 2007’de kadının vücudunda bir tümör tespit edildi ve yumurtalık kanseri teşhisi konuldu. Ne yazık ki, hastalığın son aşamasındaydı.

Bu nedenle, jüri bu büyük şirketin zararı karşılayacak tazminat olarak 70 milyon dolar ve cezai tazminat olarak da 347 milyon dolar ödemesi gerektiğine hükmetti.

Davacı avukatı Mark Robinson, karar için minnettar olduğunu söyledi. Johnson & Johnson’ın davayı yıllarca sakladığını belirtti.

Gizli riskler

Eva Echeverría, savunmasında, 1982 yılında araştırmacı Daniel W. Cramer tarafından yönetilen bir çalışmaya dikkat çekti.

Bu çalışma, cinsel organlarda talk pudrası kullanmanın, kadınlarda yumurtalık kanseri riskini %92 oranında artırdığını açıklamaktadır.

Bu durumda Johnson & Johnson, tüketicileri olası sonuçları konusunda uyarmak için ürün üzerine bir etiket koymaya zorlandı.

Fakat şirket bunu dikkate almadı.

Dahası, bu New Jersey merkezli Johnson & Johnson’ın bu yönde aldığı ilk talep değil. Los Angeles Times’a göre, tek başına Kaliforniya kayıtlarında bekleyen 300 dava var.

Tabi ki bu, tüm ülkedeki 4500’den fazla davayı kıyaslayınca çok düşük kalıyor. Maalesef, vajinal kokuyu gidermek için talk pudrası kullanmanın, yumurtalık kanserine sebep olduğunu iddia eden binlerce dilekçe mevcut.

Şirket, Missouri’deki önceki beş davadan dördünden 300 milyon dolar kaybetmiş durumda. Bununla birlikte, Johnson & Johnson, ürününün kalitesini ve güvenliğini kanıtlamayı planlıyor.

Soru ise: talk pudrası kullanımı gerçekten güvenli mi?

Bu ürünün yumurtalık kanseri riski ile ilişkili olması sürpriz değil.

İddialardan bağımsız olarak, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, “olası kanser nedeni” olarak özel bölgelerde talk pudrası kullanımını listelemektedir.

Ovacome, İngiliz yumurtalık kanseri yardım derneği, talk pudrası kullanımının hastalığa yakalanma riskini artırdığını söylemek için yeterli kanıt olmadığını söyledi.

Eğer durum böyle olsaydı, kanser istatistikleri 3 kadından 1’i oranında artacaktı.

Johnson & Johnson talk pudrasını ön plana çıkaran şey nedir?

johnson & johnson talk pudrası

Görünüşe göre esas sorun bu pudranın içerdiği maddelerdir. Magnezyum silikat olarak da bilinen talk pudrası, asbest içeren bir mineraldir.

Bu yalnızca ağır solunum problemlerine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda 1971’den beri araştırılan kanserojen etkilere de neden olmaktadır. Bu nedenle, yasal düzenlemeler mısır nişastasıyla değiştirilmesini gerektirmektedir.

Bu, 70’lerden beri bebeklerde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, araştırmanın yeterince kapsamlı olmadığına dair şüpheler var çünkü bu araştırma insanların hatırladıkları ürün miktarına dayanmaktadır ve bu da kesin değildir.

Talk pudrası ve yumurtalık kanseri arasında hiçbir ilişki olmadığını söyleyen bir çok çalışma da var.

Sigara ile ilgili çalışmalara çok benzemektedir: daha fazla sigara içtiğinizde, akciğer kanserine yakalanma riskiniz o kadar yüksek olur.

Bununla birlikte araştırmacılar, talk pudrası için bu durumun geçerli olup olmadığını hâlâ kesin olarak bilmiyorlar.

Her iki durumda da, dikkatli olmanızı öneririz! Vajinal duş, yumurtalık kanseri riskini iki katına çıkarabilir.

Ne yapmalısınız?

johnson & johnson bebek pudrası

Talk pudrası kozmetik ürün incelemelerine girmiştir. Bu nedenle, Gıda ve İlaç Düzenleyicileri tarafından kapsamlı bir inceleme yapılmamaktadır.

Piyasada sağlığımız için iyi olmayan bir sürü güzellik ürünü vardır. Her halükarda, daha az toksin içeren doğal ürünler kullanmak her zaman en iyisidir.  İlginizi çekebilir ...

Bebek Pudrasının Farklı Kullanımları: 8 Fikir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bebek Pudrasının Farklı Kullanımları: 8 Fikir

Bebek pudrasının farklı kullanımları, hayatınızı kolaylaştırabilir. Bu ürünü hangi alanlarda kullanabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun!


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.