Ayakkabı Kokusunu Gidermek için 7 Yol

Konu kötü kokulara gelince kokuyu temizlemenin yanı sıra bunun kökenini bulmak da çok önemlidir.
Ayakkabı Kokusunu Gidermek için 7 Yol

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2018

Ayakkabınızın içindeki o kötü kokudan nasıl kurtulabilirsiniz? Bazen ayakkabının iç kısmındaki katman, teri ve mikropları daha büyük bir yoğunlukla tuttuğundan onlardan kurtulmak biraz daha zordur. Ama endişelenmeyin, ayakkabı kokusu ve terden kurtulmanız için birkaç basit çözüm bulunmaktadır. Aşağıda keşfedin!

1. Sodyum Bikarbonat

sodyum bikarbonat

Sağlık bloglarımızda daha önce pek çok kez sodyum bikarbonatın ev temizliği alanındaki kullanımlarından ve yararlarından bahsetmiştik. Doğal kimyasal bir element olan sodyum bikarbonat hem lekeleri absorbe eder hem de nemi ve kokuyu hapseder. Bundan dolayıdır ki ayakkabı kokusu için en iyi çözümlerden biridir.

Peki nasıl kullanacaksınız? Çok kolay; ayakkabılarınızın iç tabanlarına birer yemek kaşığı sodyum bikarbonat koymanız yeterli. İyice dağıtıp gece boyunca bekletin. Sabah kalktığınızda ayakkabılarınız yenilenmiş gibi olacak.

2. Talk Pudrası

ayakkabı kokusu

Talk pudrası da sodyum bikarbonat gibi bir etkiye sahiptir. Nemi hapsederek kötü kokuyu yok eder. Bu durumda iki seçeneğiniz var. Ayakkabılarınızın içine biraz talk pudrası ya da bebek pudrası koyup gece boyunca beklettikten sonra sabahleyin de temizleyeceksiniz.

İkinci seçenek de oldukça kolay ve pratik. Talk pudrasını ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınıza sürebilirsiniz, böylece pudra ayaklarınızın terlemesini azaltacaktır. Bu da kullanışlı ve etkili bir yöntemdir.

3. Bakterileri Yok Etmek

lavanta demet

Bu öneri ilginç olduğu kadar da etkilidir. Evde her daim bir miktar lavanta ve adaçayı bulundurmak iyidir. Bu iki bitki de ayakkabı kokusu ile mücadelede çok etkilidir.

Tek yapmanız gereken şey birkaç yaprak adaçayını ve birkaç lavanta filizini ayakkabılarınızın içine koymaktır. Ardından ayakkabılarınızı balkona çıkartın ki temiz hava da bakterilerin yok olmasına yardımcı olsun. Sabahleyin ayakkabılarınızı yenilenmiş ve hazır bulacaksınız.

4. Portakal, Limon, Greyfurt

limon resmi

Bir başka kolay çözüm daha. Sakın limon, portakal ya da greyfurt kabuklarını çöpe atmayın. Bu kabuklar ayakkabılarınızın içindeki kötü kokuları gidermekte muazzam başarılıdırlar. Bu durumda, her zaman olduğu gibi tavsiyemiz kabukları ayakkabılarınızın içine koyup bir gece bekletmenizdir. Bu kesin bir çözümdür.

5. Çay Ağacı Yağı

çay ağacı yağı

Dezenfektan özelliği olan yağların arasında şüphesiz ki çay ağacı yağı en iyilerden biridir. Bu yağı doğal ürünlerin satıldığı dükkanlarda veya eczanelerde bulabilirsiniz. Pahalı olmayan bir üründür ve hem ayakkabılardaki kötü kokuları yok etmeye yarar hem de ellerimizi dezenfekte etmemize yarayan bir el jeli görevi de görür.

Yapılması gereken tek şey haftada iki defa olmak üzere ayakkabılarınızın iç tabanlarına birkaç damla damlatmaktır. Böylece ayakkabılarınızdaki bakteriler ve kötü kokular yok olur. İşte bu kadar kolay!

6. Ayakkabı Kokusu ve Kökeni

yüksek topuk

Hepimiz biliyoruz ki ayakkabılarımızın kötü kokmasının sebebi ayaklarımızın terlemesidir. Ama mutlaka fark etmişinizdir; bazen bazı ayakkabılar diğerlerinden daha kötü kokmaktadır. Çünkü o ayakkabıların iç tabanları diğerlerininkinden daha fazla teri tutar ve bakterilerinin üremesine sebebiyet verir.

Eğer ayakkabılarınızdaki kokuların kolayca yok olmadığını görüyorsanız, ayakkabılarınızın iç tabanlarını düzenli bir şekilde değiştirmelisiniz. Eğer değiştiremiyorsanız, o zaman ayakkabı kokusunu ve bakterileri yok etmek için bazı çözümleri uygulamalısınız. Unutmayın ki kötü koku uzun vadede ayak problemleri yaratabilir, bu yüzden de ayak hijyenini korumak çok önemlidir.

7. Ayakkabılarda Hijyeni Korumak

ayak ucu
  • Hergün kapalı ayakkabılar giymemeye özen gösterin. Ayak sağlığınız için kötüdür ve kötü kokuya sebep olur.
  • Eve girdiğinizde ayakkabılarınızı değiştirin ve diğer ayakkabılarınızı da havalandırın.
  • Ayakkabılarınızın iyi ya da orta kalitede olması mühim değil, bütün ayakkabılar koku tutar. Bu yüzden onları sürekli temiz tutmalıyız. Her gün ayakkabılarınızın dış yüzeylerini fırçalayarak temizleyin ve içleri için de deterjanlı nemli bir bez kullanın. Nemi ve lekeleri yok etmek için iyice silin.
  • Eğer ayaklarınızın çok terlemesinden muzdaripseniz yukarıdaki şu öneriyi uygulamanız çok iyi olacaktır: talk pudrası ya da bebek pudrası kullanın. Ayaklarınızın gün boyu ferah kalmasına yardımcı olmak ve kokmamasını sağlamak için çok basit ve etkili bir çözümdür.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.