Ayakkabı Kokusunu Gidermek için 7 Yol

1 Aralık, 2015
Konu kötü kokulara gelince kokuyu temizlemenin yanı sıra bunun kökenini bulmak da çok önemlidir.

Ayakkabınızın içindeki o kötü kokudan nasıl kurtulabilirsiniz? Bazen ayakkabının iç kısmındaki katman teri ve mikropları daha büyük bir yoğunlukla tuttuğundan onlardan kurtulmak biraz daha zor. Ama endişelenmeyin, ayakkabınızın içindeki kokudan ve terden kurtulmanız için birkaç basit çözüm var. Aşağıda keşfedin!

1. Sodyum bikarbonat

sodyumbikarbonat

Dört dörtlük. Sağlık bloglarımızda daha önce pek çok kez sodyum bikarbonatın ev temizliği alanındaki kullanımlarından ve yararlarından bahsetmiştik. Doğal kimyasal bir element olan sodyum bikarbonat hem lekeleri absorbe eder hem de nemi ve kokuyu hapseder. Bundan dolayıdır ki ayakkabılarınızdan kötü kokuları atmaya yarayan en iyi çözümlerden biridir.

Peki nasıl kullanacaksınız? Çok kolay; ayakkabılarınızın iç tabanlarına birer yemek kaşığı sodyum bikarbonat koymanız yeterli. İyice dağıtıp gece boyunca bekletin. Sabah kalktığınızda ayakkabılarınız yenilenmiş gibi olacak.

2. Talk pudrası

ayakkabı

Talk pudrası da sodyum bikarbonat gibi bir etkiye sahip. Nemi hapsederek kötü kokuyu yok ediyor. Bu durumda iki seçeneğiniz var. Ayakkabılarınızın içine ya biraz talk pudrası ya da bebek pudrası koyup gece boyunca bekleteceksiniz ve  sabahleyin de temizleyeceksiniz.

İkinci seçenek de oldukça kolay ve pratik. Talk pudrasını ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınıza sürebilirsiniz, böylece pudra ayaklarınızın terlemesini azaltacaktır. Bu da kullanışlı ve etkilidir.

3. Bakterileri yok etmek

lavanta

Bu öneri ilginç olduğu kadar da etkilidir. Evde her daim bir miktar lavanta ve adaçayı bulundurmak iyidir. Bu iki bitki de kokuları gidermeyi çok iyi becerirler. Tek yapmanız gereken şey birkaç yaprak adaçayını ve birkaç lavanta filizini ayakkabılarınızın içine koymaktır. Ardından ayakkabılarınızı balkona çıkartın ki temiz hava da bakterilerin yok olmasına yardımcı olsun. Sabahleyin ayakkabılarınızı yenilenmiş ve hazır bulacaksınız.

4. Portakal, Limon, Greyfurtlimon

Bir başka kolay çözüm daha. Sakın limon, portakal ya da greyfurt kabuklarını çöpe atmayın. Bu kabuklar ayakkabılarınızı içindeki kötü kokuları gidermekte muazzam başarılıdırlar. Bu durumda, her zaman olduğu gibi tavsiyemiz kabukları ayakkabılarınızın içine koyup bir gece bekletmenizdir. Bu kesin bir çözüm.

5. Çay ağacı yağı

çay ağacı yağı

Dezenfektan özelliği olan yağların arasında şüphesiz ki çayağacı yağı en iyilerden biri. Bu yağı doğal ürünlerin satıldığı dükkanlarda veya eczanelerde bulabilirsiniz. Pahalı olmayan bir üründür ve hem ayakkabılardaki kötü kokuları yok etmeye yarar hem de ellerimizi dezenfekte etmemize yarayan bir el jeli görevi de görür. Yapılması gereken tek şey haftada iki defa olmak üzere ayakkabılarınızın iç tabanlarında birkaç damla damlatmaktır. Böylece ayakkabılarınızdaki bakteriler ve kötü kokular yok olur. Çok kolay!

6. Kötü kokunun kökenini bulun

yüksek topuk

Hepimiz biliyoruz ki ayakkabılarımızın kötü kokmasının sebebi ayaklarımızın terlemesidir. Ama mutlaka farketmişinizdir; bazen bazı ayakkabılar diğerlerinden daha kötü kokmaktadır. Çünkü o ayakkabıların iç tabanları diğerlerininkinden daha fazla teri tutar ve bakterilerinin üremesine sebebiyet verir.

Eğer ayakkabılarınızdaki kokuların kolayca yok olmadığını görüyorsanız o halde ayakkabıların iç tabanlarını düzenli bir şekilde değiştirmelisiniz. Eğer değiştiremiyorsanız, o zaman ayakkabı kokusunu ve bakterileri yok etmek için bazı çözümleri uygulamalısınız. Unutmayın ki kötü koku uzun vadede ayak problemleri yaratabilir, bu yüzden de ayak hijyenini korumak çok önemlidir.

7. Ayakkabılarda hijyeni korumak

ayak

  • Hergün kapalı ayakkabılar giymemeye özen gösterin. Ayak sağlığınız için kötüdür ve kötü kokuya sebep olur.
  • Eve girdiğinizde ayakkabılarınızı değiştirin ve diğer ayakkabılarınızı da havalandırın.
  • Ayakkabılarınızın iyi ya da orta kalitede olması mühim değil, bütün ayakkabılar koku tutar. Bu yüzden onları sürekli temiz tutmalıyız. Her gün ayakkabılarınızın dış yüzeylerini fırçalayarak temizleyin, ve içleri için de deterjanlı nemli bir bez kullanabilirsiniz. Nemi ve lekeleri yok etmek için iyice silin.
  • Eğer ayaklarınızın çok terlemesinden muzdaripseniz yukarıdaki şu öneriyi uygulamanız çok iyi olacaktır: talk pudrası ya da bebek pudrası kullanın. Ayaklarınızn gün boyu ferah durmasına ve kokmamasına yardımcı olacak çok basit ve etkili bir çözümdür.
Bunlar da ilginizi çekebilir