Narenciye Kabukları ile Neler Yapılır

· 9 Mart, 2015

Narenciye meyvelerinin sağlığa en çok faydalı olan yeri neresidir biliyor musunuz? Kanseri, kalp ve damar hastalıklarını, ödemi ve yağ birikimini önleyen, hastalıklara karşı vücut direncini arttıran ve daha birçok faydası bulunan kabuklarıdır.

Bu yüzden sizlere; mutfaktaki kullanımından ve sağlığınıza ve güzelliğinize olan faydalarından yararlanabilmeniz için limon, portakal, mandalina, misket limonu ve greyfurt kabuklarının nasıl kullanılabileceğini açıklayacağız.

Kabuğunda birikmiş zirai ilaç veya diğer zehirli maddelerin olmadığından emin olabilmeniz için, bu meyvelerin kendi bahçenizde yetiştirilmiş veya organik olması gerekiyor.

citrus

Nasıl Muhafaza Edilir?

İlk olarak meyveyi güzelce yıkayın, kabuklarını soyun ve içerisindeki acı olabilecek beyaz yerleri ayıklayın.

Bu şekilde daha hoş bir kokusu olacağından, ilk kullanım şekli, rendeleyip çiğ olarak kullanmaktır. Ancak muhafaza edip ara ara kullanmak istiyorsanız buzluğa koyabilirsiniz. Diğer bir seçenek: kabukların kendi kendine kurumasını bekleyip veya güneşte ya da fırında (düşük ısıda birkaç saat) kurutup kahve çekirdeği öğütücüsünde parçalayabilirsiniz.

Şifa Amaçlı Kullanımı

 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmesinin yanı sıra kanseri, özellikle de cilt ve göğüs kanserini doğal yollarla önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan Flavonoid içeriği ile güçlü bir antioksidandır.
 • Zengin C vitamini içeriği bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Vücudunuzun içini ve dışını temizleyerek arındırır. Ayrıca ödem oluşumunu engeller.
 • Rahatlatma ve hafif derecede sakinleştirme özelliklerine sahiptir. Turunçgiller ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminizi güçlendirir, özellikle yağ sindirimine yardımcı olur.
 • Besin değeri yüksek gıdaların emilimini arttırır, örneğin demirin. Bu yüzden anemi tedavisinde faydalı olabilir.

Mutfakta Kullanımı

 • Çiğ ya da kurutulmuş narenciye kabukları, yemeklerinize canlandırıcı ve mis kokulu bir dokunuş katmanın yanı sıra, sağlığınıza birçok katkıda bulunur ve sindirimi kolaylaştırır
 • Kek, tatlı ve kurabiyelerde: hamura karıştırın ya da süs olarak kullanın.
 • Salata sosu veya herhangi bir sosta tatlandırmak için kullanın.
 • Eti, balığı, çorbayı ve yahnileri tatlandırmak için baharat olarak kullanın (kurutulmuş halde ya da toz olarak).
 • Buz küplerine yaratıcı bir dokunuş katmak için: taze narenciye kabuklarını buz kalıbındaki suya ekleyin.
 • Kabukları bütün ya da parçalar halinde, şerbet hazırlıyormuş gibi şekerle kaynatarak şekerle kaplayabilirsiniz. Daha sonra kabukları bu şekere batırıp fırına verebilirsiniz.

sugar-coated-citrus

 • Şerbet hazırlamak için: kabukları sıvının yarısı emilene kadar bal veya şekerle kaynatın. Hazırladığınız şerbeti buzdolabında saklayın. Bu şerbeti yemeklerinizde kullanarak çocuklarınızın ve kendi vücudunuzun direncini arttırabilir, virüs ve bakterilerden kaynaklanan hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kozmetik Ürünü Olarak Kullanımı

orange-peel

Narenciye; içeriğindeki vitamin ve mineraller ile cildinizi temizlemeye ve görünümünü düzeltmeye yardımcı olur, cildi nemlendirerek sarkmasını önler ve hücrelerin yenilenmesini sağladığından ve kollajen üretimini desteklediğinden, kırışıklıkların oluşumunu önler.

 • Doğal eksfoliant (ölü deri temizleyici): Cildinizi temizlemek ve canlandırmak için; şeker veya deniz tuzunu, limon kabuğu veya limon tozu ve zeytinyağı, bademyağı, (kuru bir cilde sahipseniz) ve aloe jelinden (yağlı bir cilde sahipseniz) biriyle karıştırarak, basit ve etkili bir eksfoliant hazırlayabilirsiniz.
 • Deodorant: narenciye kabuklarını blendırdan geçirdiğinizde elde ettiğiniz meyve suyunu, çok etkili ve hiçbir zararlı madde içermeyen doğal bir deodorant olarak kullanabilirsiniz. Bu meyve suyunu buzdolabında birkaç gün saklayabilir ya da dondurup azar azar kullanabilirsiniz.
 • Sabun: bu makalemizde sizlere doğal lavanta sabunu tarifi vereceğiz. Lavanta yerine narenciye kabuğu kullanırsanız, arındırıcı ve oldukça hoş kokulu bir sabun elde edebilirsiniz.
Resimler, veronicasheppard, ecstaticist ve ecstaticist izinleriyle kullanılmıştır.