Narenciye Kabukları ile Neler Yapabilirsiniz?

Narenciye Kabukları ile Neler Yapabilirsiniz?

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2018

Narenciye kabukları, aslında meyvenin en sağlıklı kısmıdır. Kanseri, kalp ve damar hastalıklarını, ödemi ve yağ birikimini önleme, hastalıklara karşı vücut direncini arttırma gibi pek çok özelliğe sahiptir.

Bu yüzden bugünkü yazımızda limon, portakal, mandalina, misket limonu ve greyfurt gibi narenciye kabukları ve bunların nasıl kullanılabileceğinden bahsetmek istiyoruz.

Kabuğunda birikmiş zirai ilaç veya diğer zehirli maddelerin olmadığından emin olabilmeniz için bu meyvelerin kendi bahçenizde yetiştirilmiş veya organik olması gerekiyor.

narenciye kabukları ve kullanımı

Narenciye kabukları nasıl muhafaza edilir?

İlk olarak meyveyi güzelce yıkayın, kabuklarını soyun ve içerisindeki acı olabilecek beyaz yerleri ayıklayın.

Bu şekilde daha hoş bir kokusu olacağından, ilk kullanım şekli, rendeleyip çiğ olarak kullanmaktır. Ancak muhafaza edip ara ara kullanmak istiyorsanız buzluğa koyabilirsiniz.

Diğer bir seçenek: kabukların kendi kendine kurumasını bekleyip veya güneşte ya da fırında (düşük ısıda birkaç saat) kurutup kahve çekirdeği öğütücüsünde parçalayabilirsiniz.

Şifa Amaçlı Kullanımı

 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmesinin yanı sıra kanseri, özellikle de cilt ve göğüs kanserini doğal yollarla önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan Flavonoid içeriği ile güçlü bir antioksidandır.
 • Zengin C vitamini içeriği bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Vücudunuzun içini ve dışını temizleyerek arındırır. Ayrıca ödem oluşumunu engeller.
 • Rahatlatma ve hafif derecede sakinleştirme özelliklerine sahiptir. Turunçgiller ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminizi güçlendirir, özellikle yağ sindirimine yardımcı olur.
 • Besin değeri yüksek gıdaların emilimini arttırır, örneğin demirin. Bu yüzden anemi tedavisinde faydalı olabilir.

Mutfakta Kullanımı

 • Çiğ ya da kurutulmuş narenciye kabukları, yemeklerinize canlandırıcı ve mis kokulu bir dokunuş katmanın yanı sıra, sağlığınıza birçok katkıda bulunur ve sindirimi kolaylaştırır
 • Kek, tatlı ve kurabiyelerde: hamura karıştırın ya da süs olarak kullanın.
 • Salata sosu veya herhangi bir sosta tatlandırmak için kullanın.
 • Eti, balığı, çorbayı ve yahnileri tatlandırmak için baharat olarak kullanın (kurutulmuş halde ya da toz olarak).
 • Buz küplerine yaratıcı bir dokunuş katmak için: taze narenciye kabuklarını buz kalıbındaki suya ekleyin.
 • Kabukları bütün ya da parçalar halinde, şerbet hazırlıyormuş gibi şekerle kaynatarak şekerle kaplayabilirsiniz. Daha sonra kabukları bu şekere batırıp fırına verebilirsiniz.
şeker kaplama
 • Şerbet hazırlamak için: kabukları sıvının yarısı emilene kadar bal veya şekerle kaynatın. Hazırladığınız şerbeti buzdolabında saklayın. Bu şerbeti yemeklerinizde kullanarak çocuklarınızın ve kendinizin vücut direncini arttırabilir, virüs ve bakterilerden kaynaklanan hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kozmetik Ürünü Olarak Kullanımı

narenciye kabukları

Narenciye kabukları, içeriğindeki vitamin ve mineraller ile cildinizi temizlemeye ve görünümünü düzeltmeye yardımcı olur. Ayrıca cildi nemlendirerek sarkmasını önler ve hücrelerin yenilenmesini sağlayıp kollajen üretimini desteklediğinden, kırışıklıkların oluşumunu önler.

 • Doğal eksfoliant (ölü deri temizleyici): Cildinizi temizlemek ve canlandırmak için şeker veya deniz tuzunu, limon kabuğu ve (kuru bir cilde sahipseniz) zeytinyağı ya da bademyağı ve  (yağlı bir cilde sahipseniz) aloe vera jelinden biriyle karıştırarak, basit ve etkili bir eksfoliant hazırlayabilirsiniz.
 • Deodorant: narenciye kabuklarını blendırdan geçirdiğinizde elde ettiğiniz meyve suyunu, çok etkili ve hiçbir zararlı madde içermeyen doğal bir deodorant olarak kullanabilirsiniz. Bu meyve suyunu buzdolabında birkaç gün saklayabilir ya da dondurup azar azar kullanabilirsiniz.
 • Sabun: Sitemizde verdiğimiz doğal lavanta sabunu tarifinde lavanta yerine narenciye kabukları kullanırsanız, arındırıcı ve oldukça hoş kokulu bir sabun elde edebilirsiniz.

Resimler, veronicasheppard, ecstaticist ve ecstaticist izinleriyle kullanılmıştır.  This might interest you...

Üç Günlük Detoks Tarifleri Tam Size Göre!
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Üç Günlük Detoks Tarifleri Tam Size Göre!

Aşağıda verilen üç günlük detoks diyetleri, vücudunuzu besler ve işlevleri açısından onu geliştirir. En iyi özellikleri ise çok lezzetli olmalarıdı... • Couto M, Aparecida L, Guidolin S. Quantificação de vitamina C e capacidade antioxidante de variedades cítricas. Ciência e Tecnologia de Alimentos. 2010; 30(1): 15-19.
 • Galindo Barragán R. Estabilidad de la vitamina C y la hesperidina de los coproductos del zumo y puré de naranja liofilizados. Valencia: Universidad Politécnica, 2019. http://hdl.handle.net/10251/129066
 • Soto L, Ojeda de Rodriguez G, Rojas, et al. Caracterización química del aceite esencial de toronja (Citrus paradisi L.). Rev. Fac. Agron. de la Universidad del Zulia. 2013, 30: 266-283.
 • Tenorio Domínguez M. Flavonoides extraídos de la cascara de naranja tangelo (Citrus reticulata x Citrus paradisi) y su aplicación como antioxidante natural en el aceite vegetal sacha inchi (Plukenetia volubilis). Scientia Agropecuaria. 2016; 7(4): 419-431.