Asla Banyoda Muhafaza Etmemeniz Gereken 8 Şey

Pek çok eşyayı muhafaza etmek için banyonun en ideal yer olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu alışkanlık eşyalarınızın banyodaki bakterilerle temas etmesine yol açabilir.
Asla Banyoda Muhafaza Etmemeniz Gereken 8 Şey

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Banyoda muhafaza etmemeniz gereken şeyler olduğunu biliyor muydunuz? Bu alışkanlık eşyalarınızın zararlı bakterilerle temasa geçmesine yol açabilir.

Banyo, hepimizin her sabah illaki uğradığı bir yerdir. Çok titiz olduğunuzu ve bu nedenle banyonuzun da çok temiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

Her ne kadar banyonuzu temiz tutsanız da, evin bu bölgesinin pek çok zararlı bakteri ve toksini barındırdığını göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Daha pratik olduğunu düşündüğünüz için çocukluğunuzdan beri diş fırçasını banyoda bırakmak gibi bir alışkanlığınız olabilir ancak bu sağlığınız açısından hiç de iyi bir fikir değildir.

Aşağıda, insanların banyoda bırakma eğiliminde oldukları ancak sağlığınız için banyoda muhafaza etmemeniz gereken 8 eşyadan bahsedeceğiz.

Asla banyoda muhafaza etmemeniz gereken eşyalar

1. Diş fırçası

İnsanların banyoda bırakmayı en çok alışkanlık haline getirdikleri şey diş fırçasıdır.

Diş fırçasına ulaşmak için başka bir odaya gitmeme fikri herkese kolay geliyor ancak banyo kendinize özel değilse, yani başkaları tarafından da kullanılıyorsa bu riskli bir durumdur.

banyoda muhafaza etmemeniz gereken kişisel eşyalar

Connecticut’taki Quinnipiac Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, nerede tutulduğuna bakılmaksızın, banyoda bulunan diş fırçalarının %60’ında dışkıyla ilgili maddeler saptadılar.

Bu, çok titiz olsanız da banyonuzda bazı bakterilerin çoğalmasına engel olamadığınız anlamına gelir.

Banyonun çok nemli bir alan olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla diş fırçanız bir sonraki kullanıma kadar tamamen kurumayacaktır.

Bu nedenle, diş fırçasını odanıza ya da evin kuru olan başka bir bölümüne koymanızı öneriyoruz.

Diş fırçanızın kirlenmesini önlemek için bir kap alabilirsiniz. Bu kapların bazıları diş fırçanızın tamamını kaplarken bazıları da sadece baş kısmını kaplar.

2. İlaçlar

ilaçlar

Banyodaki ısı ve nem ilaçların etkisini azaltır. Bazı durumlarda ilaçlar son kullanma tarihinden önce etkilerini kaybedebilir.

İlaçlarınızı saklarken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz:

  • Temiz ve kuru yerler seçin. Odanızdaki herhangi bir çekmece bunun için ideal olacaktır. Ancak mutfakta da banyo ile aynı problemler vardır bu nedenle ilaçlarınızı mutfakta saklamanızı da tavsiye etmiyoruz.
  • İlacı orijinal ambalajında saklayın. Bu, ilaçların etkisini kaybetmemesi açısından önemlidir. Ayrıca ilaçların son kullanma tarihlerini de kontrol etmelisiniz böylece meydana gelebilecek olumsuz etkileri önlemiş olursunuz.
  • Son olarak, ilaçları, çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamalısınız.

3. Tıraş bıçakları

Nem yüzünden tıraş bıçakları kullanmadan bile paslanabilir.Tıraş bıçaklarını sadece ambalajı açılmamış halde iken banyoda muhafaza edebilirsiniz.

Bu durum, kolayca paslanabilen makaslar ve diğer metal ürünler için de geçerlidir.

4. Makyaj malzemeleri

Makyaj malzemelerinizi banyoda tutmak pek iyi olmayacaktır.Büyük olasılıkla son kullanma tarihlerinden önce malzemeler bozulacaktır.

Isı ve nem, farlarınızı, allıklarınızı, rujlarınızı ve fondötenlerinizi yavaş yavaş bozar. Ayrıca bakteriler kolayca makyaj malzemelerinizin içine girebilir.

Makyaj malzemelerinizi yatak odasında kuru bir yerde tutmak en iyisidir. Bir diğer önemli nokta ise ojeleri buzdolabında saklamaktır böylece kurumalarını ve katılaşmalarını engellemiş olursunuz.

5. Parfüm

Uzun süre banyoda bırakmanız durumunda, en sevdiğiniz parfümünüzün kokusu değişebilir. Yüksek sıcaklık ve buhar, parfümde değişime neden olabilir.

Tavsiyemiz, parfümlerin odanızın sıcaklığının nispeten sabit olduğu bir çekmecede tutulmasıdır.

6. Prezervatif

Banyonuzda gizli bir yer var ve prezervatifleri tutmak için çok ideal bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu büyük bir hata. Prezervatifleri saklamak için en ideal yer bir komidindir.

Isıya ve neme maruz kalmak prezervatife zamanla zarar vererek etkisini azaltabilir.

7. Takılar

Tıpkı tıraş bıçakları gibi güzel takılarınız ve en sevdiğiniz aksesuarlarınız ortamdaki nemden olumsuz  etkilenebilir.

Taklit ve metal kaplamalı takıların rengi solmaya başlar. Gümüş aksesuarlar ise daha çabuk kararır.

Takı ve aksesuarlarınız için küçük bir kutunuzun olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu özel kutuların genellikle süet astarları vardır ve takılarınızı iyi bir şekilde muhafaza eder.

Kutunun amacı, takıları tozdan uzak tutarak iyi bir durumda olmalarını sağlamaktır.

8. Taraklar ve Fırçalar

banyoda muhafaza etmemeniz gereken eşyalar

Açıkta bırakılan taraklar ve fırçalar da mikropları toplamaya oldukça müsaittir. Bunları bir kutuda saklamak da çözüm değildir. Aynı şekilde, nemli bir çekmece de iyi bir fikir olmayacaktır.

Havadaki nem bakterilerin büyümesine yardımcı olur ve fırçalarda kalıp oluşumuna neden olabilir. Bunları odanızda muhafaza etmek en iyi fikirdir.

Gördüğünüz gibi bazı eşyaları banyoda muhafaza etmek kesinlikle iyi bir fikir değildir. Bu yazıda bahsedilmeyen bir eşya ile ilgili kuşkularınız varsa, mikropların gelişimine dair bir sorun oluşturup oluşturmayacağını düşünmenizi ve bu tür kişisel eşyaları banyoda saklamamanızı öneriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • American Society for Microbiology. June 2, 2015. Toothbrush contamination in communal bathrooms.
  • Guerra, Daniel. “Uso de antisépticos y desinfectantes.” Revista del Hospital Materno Infantil Ramón Sardá 24.4 (2005): 201-203.
  • Guinan, Maryellen E., Maryanne McGuckin-Guinan, and Alice Sevareid. “Who washes hands after using the bathroom?.” American Journal of Infection Control 25.5 (1997): 424-425.
  • Rusin, P., P. Orosz‐Coughlin, and C. Gerba. “Reduction of faecal coliform, coliform and heterotrophic plate count bacteria in the household kitchen and bathroom by disinfection with hypochlorite cleaners.” Journal of Applied Microbiology 85.5 (1998): 819-828.
  • Santiago, J. “Control de los Gérmenes.” Prevent the Spread of Germs 32.3 (2011): 11.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.