Mutfak ve Banyodaki Kokuyu Engellemek İçin İpuçları

Düzenli olarak temizlik yapmanın yanı sıra, banyo ve mutfağı iyi havalandırmak kötü kokuların birikmesini önlemek için en önemli şeylerden biridir.
Mutfak ve Banyodaki Kokuyu Engellemek İçin İpuçları

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Mutfak ve banyodaki kötü kokuyu engellemek, özellikle hanımların bir numaralı önceliğidir. Ne var ki bunun için yalnızca evinizi düzenli olarak temizlemek yetmez.

Herkes mikropların olmadığı ve kötü kokmayan bir eve sahip olmak istiyor ancak bunu elde etmek söylemek kadar kolay değildir.

Örneğin, yemek pişirdiğinizde buhar ve yemek artıkları yüzeye yapışır ve bu durum da evde hoş olmayan kokuların bir başlangıcıdır.

Peki, banyodaki kötü kokuyu engellemek mümkün mü? Elbette! Mutfağınızın ve banyonuzun güzel kokmasını sağlayacak bazı ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Mutfak, evin en çok kullanılan alanlarından biridir. Her türlü buhar burada yoğunlaşır. Bunlardan bazıları hoşken diğerleri kötü kokulara neden olabilir.

Atıklar ve bazen de görünmez olan kir tabakaları, fiziksel ve duygusal sağlığınız için bir risk oluşturabilir.

Banyodaki ana düşman nemdir. Banyo kapısı kapalı olduğundan küçük bir havalandırma yeterli olmayabilir. Ayrıca banyoda ıslak havlular da bulunur.

Geleneksel oda kokularının çoğu çevreye zarar verir. Ancak evdeki kötü kokuyu engellemek ve gidermek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Gelin şimdi bunlara bir göz atalım:

Mutfakta ve banyoda kötü kokuyu engellemek için öneriler

evdeki kötü kokuyu engellemek

Yemek pişirmeden önce ve pişirdikten sonra mutfağı iyice havalandırmak ve tabii ki çöpü atmak gerekir. Daha sonra, güçlü kokuların tuzağına düşmediğinizden emin olmanız gerekir.

Bunu aspiratörü açarak yapabilirsiniz. Ayrıca bu pratik ve basit tavsiyelerin birini veya daha fazlasını uygulayabilirsiniz:

 • İnfüzyonlar: Mutfakta sirke, karbonat, portakal veya mandalina kabuğu gibi iyi müttefikler vardır. Bunların kabuklarını suya koymak ve istenen etkiyi elde etmek için birkaç dakika kaynatmak yeterlidir.
 • Limon: Limon kabuklarını suyla birlikte bir kaba koyabilir ve yaptığınız kızartmaların kokusunu gidermek için fırına veya mikrodalgaya koyabilirsiniz. Kokuyu emmek için yağa da limon koyabilirsiniz. Ayrıca, limon suyu mutfak yağını temizlemeye yardımcı olur.
 • Baharatlar: Karanfil, tarçın ve vanilya, odadaki havayı nemlendirmeye yardımcı olur. Rahatlatıcı ve tatlı bir etkiye sahip olan tarçın ve biraz su ile karıştırılmış vanilya özü ile mobilya ve zeminleri temizleyebilirsiniz.
 • Kahve: Kahve çekirdekleri kötü kokuları çıkarır. Kahve çekirdeklerini mutfak köşelerine yerleştirmek yeterli olacaktır. Kahve, evin her tarafına yayılan hoş bir aroma verecektir.
 • Bitkiler: Küçük bitki saksılarına ekilebilen kekik, biberiye, nane ve fesleğen gibi bitkilerin doğal aromaları vardır.
 • Ev tipi oda kokuları: Bir sprey şişesine baharat infüzyonları koyabilir ve bunları kolayca kullanabilirsiniz. Örneğin portakal veya limon gibi turunçgiller, tarçın ve beyaz sirke ile çok iyi bir karışım oluşturur.
 • Temizlik: Buzdolabınızı düzenli olarak temizlemeye çalışın. Yarım limon veya portakalı keserek buzdolabının içerisine koyabilir ve havayı yenileyebilirsiniz.

Banyodaki kötü kokulara elveda deyin

banyodaki kötü kokuyu engellemek

Banyonuzdaki kötü kokuyu engellemek için sık sık temizlik yapmalı ve bazı ev kokularını kullanmalısınız.
 • Nemi azaltın: Banyoda hoş bir kokuya sahip olmak bölgedeki nemin durumuna bağlıdır. Bu amaçla bir kabın içerisine az miktarda pirinç, tebeşir veya bitkisel kömür koyabilirsiniz.
 • Havlularınızı kurutun: Her kullanımdan sonra havlularınızı asmak önemlidir çünkü bunları nemli bir şekilde bırakırsanız havlular kötü kokmaya başlayacaktır. Havlularınızı haftada bir kez değiştirmeniz önerilmektedir. Yıkadıktan sonra sirke yardımıyla yumuşatabilirsiniz.
 • Doğal esanslar kullanarak odaya güzel kokular verin : Kurutulmuş çiçek yaprakları odaya güzel bir koku vermek için idealdir. Onları karıştırın ve bir kase veya küçük bir torbaya koyun. Kokularını biraz alkol veya gül özü ile arttırabilirsiniz.
 • Evin bu kısmı için portakal veya limon kabuğu özellikle iri taneli tuzla kullanıldığında daha etkili olur.
 • Karbonatın özelliklerinden faydalanın. Bu ürün kokuları nötrleştirmek için idealdir. Rutubetli perdelere, halılara, raflara ve hatta ayakkabılara püskürtmek için kullanabilirsiniz.
 • Sirke kullanın. Sirke, kokulardan kurtulmanın yanı sıra fayansları temizler ve parlatır. Bu da banyoda yaygın olan mantar ve küf üretimini durdurarak ortadan kaldırır.

Mutfakta ve banyoda hoş bir koku elde etmek o kadar da zor değildir. Önemli olan temizliğe dikkat etmek ve mevcut tüm kaynaklardan iyi bir şekilde yararlanmaktır. Tatminkar sonuçlar veren ucuz çözümleri deneyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bagińska, E. (2015). Piotr Oczko, Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii, albo historia pewnej obsesji, Wydawnictwo Collegium Columbinum, Kraków 2013, ss. 781 + X, ilustracje. Studia Podlaskie. https://doi.org/10.15290/sp.2014.22.15
 • Wójcik, P., & Tomaszewska, B. (2005). Biotechnologia w remediacji zanieczyszczeń organicznych. Prace Przeglądowe, Biotechnologia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.