Fırın Temizliğini Doğal Ürünler Kullanarak Yapın

10 Mart, 2019

Fırınınız, evinizdeki en kirli eşyalardan biridir çünkü içine koyduğunuz her yiyecek, iç kısmında bir yağ katmanı oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle fırın temizliği için en iyi yöntemin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Bu mutfak aracını mikroorganizmalar için mükemmel bir üreme alanı olmaktan korumanın tek yolunun fırınlarında bulunan fazla yağdan ve kalıntılardan kurtulmaktır.

Bugünlerde piyasada tonlarca fırın temizleme ürünü mevcuttur ancak bunlardan hiçbiri, sizin için en iyi çözüm değildir. Bu ürünler, zehirli kimyasallarla doludurlar ve çoğu zaman, diğer temizlik yöntemleri kadar etkili değillerdir.

Fırınınızı temizlemenin ve  içerisinde oluşmuş yağlardan arındırmanın bir yolu da, doğal ürünleri kullanmaktır.

Doğal ürünler harika temizlik alternatifleridir. Yağ ve diğer kalıntıları temizlemede son derece etkili olmalarının yanı sıra, çevre dostudur ve bu anlamda herhangi bir kirliliğe yol açmaz.

Bugünkü yazımızda, fırınınızı doğal yollarla en iyi şekilde temizlemek için birkaç alternatiften bahsedeceğiz.

Ayrıca bakınız: https://sagligabiradim.com/evinizi-temizlemek-icin-en-iyi-dogal-urunler/

Fırın temizliği için kullanabileceğiniz doğal ürünler

Tuz

Tuz

Tuzu mutfağınızda, yemeklerinize aroma katmanın dışında, birçok alanda kullanabilirsiniz.

Bu uygun fiyatlı ve kolayca ulaşılabilen ürün sayesinde fırınınızı doğal yoldan temizleyebilir ve dezenfekte edebilirsiniz.

Fırınınızı Tuz Yardımı ile Nasıl Temizlersiniz?

Bir kase içerisinde, yarım litre su ve 250 gram tuzu karıştırın. Sonra bu sıvıyı, fırınınızın duvarlarına yayın, özellikle yiyecek artıklarının ve yağlı yiyeceklerden sıçrayan kalıntıların olduğu bölümlere sıvıyı sürün.

15-20 dakika bekletin ve sonrasında, ıslak bir sünger yardımı ile durulayın.

Eğer bu yöntem ile fırınınızı temizlemeyi tercih ederseniz, ardında kötü bir koku bırakabilir. Bu kokudan kurtulmak için yarım litre beyaz şarap sirkesi ile 250 gram tuzu karıştırın.

Tuz eriyinceye dek karıştırmaya devam edin ve sonra bu karışımı bir sprey şişesine boşaltın. Sprey yardımı ile fırının duvarlarına sıkın ve birkaç dakika bekletin.

Son aşamada, ıslak bir sünger ile durulayın.

Limon ile mutfak temizliği

Limon

Limon, harika bir antibakteriyel ve antiseptik üründür. Fırın temizliği için de harikadır.Buna ilaveten ferah kokusu sayesinde, ardında kötü koku da bırakmaz. Ayrıca yağ çözmede oldukça etkilidir.

Fırınınızı Limon Yardımı ile Nasıl Temizlersiniz?

Eğer, fırınınızı temizlemenin basit bir yolunu arıyorsanız, sadece iki limonu ikiye kesin ve sularını sıkın.

Suyu bir kaba ve kabı da fırına koyun.

Sonrasında fırınınızı 250 dereceye, zamanı da 30 dakikaya ayarlayın. Süre dolduktan sonra, fırınınızı soğumaya bırakın. Akabinde kabı fırından alın ve fırınınızın duvarlarını bir bez ile silin.

Ayrıca bakınız:Evinizi Düzenli Tutmak İçin 5 Temizlik Alışkanlığı

Sirke

sirke

Sirke de, bir diğer doğal temizlik ürünü olarak bilinmektedir. Sirkenin temizleyici özelliklerini arttırmak için karbonatla karıştırarak fırınınızı temizleyebilirsiniz.

Fırınınızı Sirke Yardımı ile Nasıl Temizlersiniz?

Bol miktarda elma sirkesi ile bir miktar karbonatı karıştırın ve karışımı bir sprey şişesine boşaltın. Sonrasında bu karışımdan fırın duvarlarına sıkın ve fırınınızı 120 dereceye ve on dakikaya ayarlayın.

Akabinde soğumaya bırakın ve kalıntıları ıslak bir sünger yardımı ile temizleyin.

Karbonat

Karbonat ile fırın tmeizlemek

Karbonat, hem mutfakta hem de doğal tedavilerde tonlarca kullanım alanı olan doğal bir üründür. Ev temizliği konusunda da harikadır ve fırınınızın yepyeni görünmesini sağlayabilir.

Fırınınızı Karbonat Yardımı ile Nasıl Temizlersiniz?

Bir yemek kaşığı karbonatı bir fincan su ile karıştırın. Bu karışımı bir sprey şişesine boşaltın ve fırın duvarlarına sıkın. Gece boyunca bekletin ve ertesi gün bir sünger yardımı ile temizleyin.

Diğer temizleme alternatifi ise, bir fincan karbonat ile bir miktar suyu karıştırmaktır. Bu şekilde elde edeceğiniz macunu bir bez yardımı ile fırın duvarlarına yayın ve ortalama iki saat kadar bekletin.

Süre dolduktan sonra, sünger yardımı ile karışımı duvarlardan temizleyin.