Evinizi Temizlemek için En İyi Doğal Ürünler

25 Ocak, 2019
 

Evinizi temizlemek için genelde ne kadar para harcıyorsunuz?

Kimyasallardan oluşan bu ürünler her zaman düşündüğümüz kadar etkili değildir. Bazen ninelerimizin bize öğrettiği o basit ve doğal teknikleri hatırlamakta ve kullanmakta yarar vardır. Bu tür doğal ürünler ellerinize zarar vermez ve temin etmesi de kolaydır.

Bunlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ister misiniz?

Evinizi Temizlemek İçin Doğal ve Organik Ürünler

Herkes iyi kokan, ellere zarar vermeyen ve aynı zamanda mikropları ve bakterileri evden uzak tutan ürünleri kullanmayı sever. Buradaki karmaşık kısım, bu ürünlerin aynı zamanda çevreye oldukça zararlı olan pek çok kimyasal madde içermesidir. Bunların pek çoğu zehirlidir ve çoğu yavaş yavaş ellerinize zarar verir.

O zaman etkili olmalarının yanı sıra size ve çevreye zarar vermeyen doğal ürünler kullanmaya ne dersiniz?

Elma Sirkesinin Kullanımları

elma sirkesi

Cam temizleyicisi

Bir beze bandırılmış bir miktar sirkeyle bardaklarınızdan ve fincanlarınızdan yağları sökebilir ve onları parlatabilirsiniz. Ardından sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır.

Mikrodalga temizleyicisi

 

Mikrodalga fırınları temizlemek için bire birdir. Sirke içeren ufak bir bardağı mikrodalga fırının içerisine yerleştirin ve fırını yaklaşık 4 dakika kadar çalıştırın. Sirkeden çıkan buhar fırının içerisindeki kirleri yok eder.

Elma sirkesi evinizdeki metalik aksesuarları temizlemek için de idealdir.

Duşakabin temizliği 

Bunun için iyi bir teknik duşu elma sirkesiyle fırçalamak ve yaklaşık 30 dakika etkisini göstermesine izin vermektir. Ardından bunu yine bir fırçayla ve sıcak suyla yıkayın ve sonrasında bir bezle silin. Duşunuz yepyeni gibi olacaktır.

Makyaj temizliği

Elma sirkesi ayrıca kıyafetlerinizden makyaj lekelerini çıkarmak için de mükemmel bir kaynaktır. Su ve sirke karışımına bandırılmış bir bezle kıyafetlerinizi hafifçe silmeniz bu sorunu çözer.

Karbonat

karbonat

Boru temizleyicisi

Hepimizin bildiği gibi, kullandığımız ürünlerin çoğu zehirlidir. Bunların yerine kullanabileceğiniz çok iyi bir seçenek karbonattır.

Kullanımı oldukça kolaydır.

 • Karbonatı borunun içine boşaltın ve ardından bir bardak da sirke dökün.
 • Bunun 15 dakika bekletin.
 • Ardından sıcak suyla durulayın.

Kumaş yumuşatıcısı

 

Buna şaşırdınız mı? Mevcut yumuşatıcılar, deterjanın ve kirecin etkisini dengelemek için kıyafetlerin üzerinde bir yağ tabakası oluşturarak işlev görürler.

Karbonatla kirecin kıyafetlerinize yapışmasını doğrudan önleyebilirsiniz ve kıyafetleriniz mükemmel bir görünüme sahip olur.

Koku emici

Bu madde ayakkabıların, evinizdeki hayvanların kullandığı nesnelerin vs. kokusunu nötralize etmek açısından mükemmeldir.

 • Örneğin bir halıyı temizlemek istediğinizde üzerine bir miktar karbonat dökün ve gece bekletin.
 • Ertesi gün halınızı elektrikli süpürgeyle temizleyin.
 • Ne kadar temiz olduğunu ve kokuların nasıl kaybolduğunu görünce şaşıracaksınız.

Karbonatın evinizi temizlemek için sürekli başvurduğunuz en iyi doğal ürünlerden biri olacağından eminiz.

Ayrıca bakınız: Karbonatla Ev Temizlemenin 12 Yolu

Limonun Gücü

şeker ve limon

 • Limon evinizin pek çok alanında kullanabileceğiniz mükemmel bir kaynaktır: kokusu güzeldir, yağ sökücü ve beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca, limon suyu bakteri öldürücü ve antiseptik özelliklere de sahiptir ve bu nedenle temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan bir bileşendir.
 • Limon temizlik konusunda bilgi sahibi insanlar tarafından faydalı özellikleri iyi bilinen bir üründür.
 
 • Limon beyaz kıyafetlerinizin rengini geri kazanması açısından mükemmel bir üründür. Ne mi yapmanız gerek? Çamaşırları yıkarken yarım fincan limon suyunu çalkalama aşamasında makineye boşatın. İnanılmaz sonuçlara tanık olacaksınız.

Ayrıca bakınız: Limon ve Diğer Doğal Ürünlerle Temizlik

 • Bulaşıkları elde veya bulaşık makinesinde yıkarken bunlara birkaç damla limon eklerseniz yağların daha kolay yok edildiğini görürsünüz.
 • Yarım bir limonu buzdolabına koyun ve kötü kokuların nasıl yok olduğunu görün.
 • Limon aynı zamanda mutfaktaki (ahşapta, bezlerde, camlarda, vs.) herhangi bir lekeden kurtulmak için de bire birdir. Az bir miktar suya birkaç damla limon suyu eklerseniz mükemmel bir temizlik maddesi elde edersiniz.