Evinizi Temizlemek için En İyi Doğal Ürünler

· 16 Mayıs, 2015

Evinizde kullandığınız temizlik ürünleri için genelde ne kadar para harcıyorsunuz? Kimyasallardan oluşan bu ürünler her zaman düşündüğümüz kadar etkili değildir. Bazen ninelerimizin bize öğrettiği o basit ve doğal teknikleri hatırlamakta ve kullanmakta yarar vardır. Bu tür doğal ürünler ellerinize zarar vermez ve temin etmesi de kolaydır. Bunlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ister misiniz?

Eviniz için Doğal ve Organik Ürünler

Herkes iyi kokan, ellere zarar vermeyen ve aynı zamanda mikropları ve bakterileri evden uzak tutan ürünleri kullanmayı sever. Buradaki karmaşık kısım bu ürünlerin aynı zamanda çevreye oldukça zararlı olan pek çok kimyasal madde içermesidir. Bunların pek çoğu zehirlidir ve çoğu yavaş yavaş ellerinize zarar verir. O zaman etkili olmalarının yanı sıra size ve çevreye zarar vermeyen doğal ürünler kullanmaya ne dersiniz?

Elma Sirkesinin Kullanımları

elma-sirkesi-2

 • Cam temizleyicisi: Bir beze bandırılmış bir miktar sirkeyle bardaklarınızdan ve fincanlarınızdan yağları sökebilir ve onları parlatabilirsiniz. Ardından sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır.
 • Mikrodalga fırınları temizlemek için bire birdir. Sirke içeren ufak bir bardağı mikrodalga fırının içerisine yerleştirin ve fırını yaklaşık 4 dakika kadar çalıştırın. Sirkeden çıkan buhar fırının içerisindeki kirleri yok eder.
 • Elma sirkesi evinizdeki metalik aksesuarları temizlemek için de idealdir.
 • Duştaki kireçlenmeden kurtulmak istemez misiniz? Bunun için iyi bir teknik duşu elma sirkesiyle fırçalamak ve yaklaşık 30 dakika etkisini göstermesine izin vermektir. Ardından bunu yine bir fırçayla ve sıcak suyla yıkayın ve sonrasında bir bezle silin. Duşunuz yepyeni gibi olacaktır.
 • Elma sirkesi ayrıca kıyafetlerinizden makyaj lekelerini çıkarmak için de mükemmel bir kaynaktır. Su ve sirke karışımına bandırılmış bir bezle kıyafetlerinizi hafifçe silmeniz bu sorunu çözer.

Karbonat

kabartma-tozu-3

 • Boru temizleyicisi: Hepimizin bildiği gibi, kullandığımız ürünlerin çoğu zehirlidir. Bunların yerine kullanabileceğiniz çok iyi bir seçenek karbonattır. Bunun kullanımı oldukça kolaydır. Bunu borunun içine boşaltın ve ardından bir bardak da sirke dökün. Bunun 15 dakika beklemesine izin verin ve ardından sıcak suyla durulayın.
 • Kumaş yumuşatıcısı: Buna şaşırdınız mı? Mevcut yumuşatıcılar, deterjanın ve kirecin etkisini dengelemek için kıyafetlerin üzerinde bir yağ tabakası oluşturarak işlev görürler. Karbonatla kirecin kıyafetlerinize yapışmasını doğrudan önleyebilirsiniz ve kıyafetleriniz mükemmel bir görünüme sahip olur.
 • Koku emici: Bu madde ayakkabıların, evinizdeki hayvanların kullandığı nesnelerin, vs. kokusunu nötralize etmek açısından mükemmeldir. Örneğin bir halıyı temizlemek istediğinizde üzerine bir miktar karbonat dökün ve geceleyin beklemesine izin verin. Ertesi gün halınızı elektrikli süpürgeyle temizleyin ve onun ne kadar temiz olduğunu ve kokuların nasıl kaybolduğunu görün. Karbonatın evinizde sıkça kullanacağınız en iyi doğal ürünlerden biri olacağından eminiz.

Limonun Gücü

şeker-ve-limon

 • Limon evinizin pek çok alanında kullanabileceğiniz mükemmel bir kaynaktır: kokusu güzeldir, yağ sökücü ve beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca, limon suyu bakteri öldürücü ve antiseptik özelliklere de sahiptir ve bu nedenle temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan bir bileşendir. Limon temizlik konusunda bilgi sahibi insanlar tarafından faydalı özellikleri iyi bilinen bir üründür.
 • Limon beyaz kıyafetlerinizin rengini geri kazanması açısından mükemmel bir üründür. Ne mi yapmanız gerek? Çamaşırları yıkarken yarım fincan limon suyunu çalkalama aşamasında makineye boşatın. İnanılmaz sonuçlara tanık olacaksınız.
 • Bulaşıkları elde veya bulaşık makinesinde yıkarken bunlara birkaç damla limon eklerseniz yağların daha kolay yok edildiğini görürsünüz.
 • Yarım bir limonu buzdolabına koyun ve kötü kokuların nasıl yok olduğunu görün.
 • Limon aynı zamanda mutfaktaki (ahşapta, bezlerde, camlarda, vs.) herhangi bir lekeden kurtulmak için de bire birdir. Az bir miktar suya birkaç damla limon suyu eklerseniz mükemmel bir temizlik maddesi elde edersiniz.