Limon ve Diğer Doğal Ürünlerle Temizlik

· 13 Mart, 2015

Bugün ulaşabildiğimiz çeşit çeşit temizlik ürününe o zamanlar ulaşma imkanları olmayan anneannenizin, babaannenizin evlerini nasıl temizlediğini hiç merak ettiniz mi? Cevabı çok basit: ev yapımı veya doğal ürünlerle. Bu, ürünlerin daha az etkili olduğu anlamına gelmiyor, hatta durum tam tersi. Bu makalede, evinizde kullanmak için doğal temizlik ürünlerini nasıl hazırlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çok Kullanımlı Organik Temizlik Malzemesi

Çok amaçlı bir sabun. Diğer bir deyişle, bu sabunu; halılardan yerlere, mutfak tezgahından banyoya farklı yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Gereken malzemeler:

  • Temizlemesi için %30 alkol
  • %20 sirke
  • %50 saf su
  • 20 damla limon özü yağı

Bu ölçüler kullandığınız kaba göre değişir. En iyi tarafı da, bu üründen bir sürü hazırlayıp daha sonra da kullanmak üzere bir şişede ya da kavanozda saklayabilmeniz. Su dolu bir kovaya az miktarda sabun koyup yüzeyleri normalde nasıl temizliyorsanız o şekilde temizleyebilirsiniz.

hygiene

Fayans ve Porselen için Ev Yapımı Temizlik Ürünü

Bu doğal temizlik ürünü de çok amaçlı ancak hepsinden önemlisi banyoda en büyük yardımcınız olacak. Fayansları ve banyo teçhizatlarını (küvet, lavabo vb.) temizlemek için kullanılıyor. Ayrıca porselen dekorasyon ürünlerini ve gümüş eşyaları parlatmanıza da yardımcı olabilir.

Limon suyu ile suyu karıştırın. Bir sünger veya bezi hazırladığınız karışıma batırıp temizlemek istediğiniz yüzeyleri silin. Lekeler eskiyse biraz bekletin veya daha kuvvetli ovun. Ilık suyla durulayın.

Banyoyu limon ve suyla mikroplardan arındırdıktan sonra sirkeyle de temizleyebilirsiniz. Sirkeyi döküp bir gece bekletin. Ertesi gün suyla durulayın.

Fırın için Yağ Sökücü

Fırındaki yağları temizlemek kadar zor bir şey yoktur, özellikle de bunu çok sık yapmıyorsanız çünkü yağlar katman katman birikeceğinden tamamen temizlemesi uzun zaman alacaktır. Aşırı zehirli ürünler olan (petrol türevleri, potasyum hidroksit, metilen klorür vs. içeren) geleneksel fırın temizleyici ürünleri kullanmayı bırakıp cilt, göz ve solunum yolu sorunlarını önlemek için daha doğal alternatif bir ürünü tercih edin.

İlk olarak, bir bezi alıp dayanabildiğiniz kadar sıcak suya batırıp fırını silin. Daha sonra karbonat ve suyla yoğun kıvamlı bir karışım hazırlayıp yüzeye uygulayın. Bir gece bekletin. Ertesi gün yapmanız gereken tek şey, biraz suyla durulamak.

cleaning

Doğal Bulaşık Deterjanı

Evinde bulaşık makinesi olanlar için mükemmel bir tarif. Bardak, tabak, çatal, bıçak ve kaşıklarınızın temizlenip mis gibi limon kokmasını sağlıyor. Ayrıca marketlerde satılan ürünlerden çok daha ekonomik. Gereken malzemeler:

  • 3 limon
  • 200 gram kalın tuz
  • 100 ml beyaz sirke
  • 200 ml su
  • 30 ml parlatıcı (isteğe bağlı)

Soyulmamış limonları yıkayın, doğrayın ve tuzu ekleyerek blendırdan geçirin. Sonra sirke, su ve dilerseniz bulaşık makinesi parlatıcısını ekleyin ve blendırda yüksek hızda karıştırın. Bu karışımı tavaya döküp orta ateşte tahta bir kaşıkla ara ara karıştırarak 15 dakika pişirin. Tavaya yapışmamasına dikkat edin. Karışımı bir kaba dökün ve soğumasını bekleyin. Daha sonra en üstte bir tabaka oluşacağından soğuyunca biraz karıştırın. Ağzını sıkıca kapatarak buzdolabında saklayın. Her yıkamada iki yemek kaşığı olacak şekilde bulaşık deterjanı olarak kullanabilirsiniz.

lemons-4

Beyazlatıcılı Organik Deterjan

Bu deterjan ve beyazlatıcının hazırlanışı oldukça kolay. Bunun için baca veya sobadaki artıkları kullanabilirsiniz. Unutmayın yalnızca odun ve kağıt külleri işe yarıyor. Odun ne kadar sertse, beyazlatıcının kalitesi o kadar iyi olacaktır. Çok hassas bir cilde sahipseniz eldiven ve gözlük kullanmayı unutmayın. Deterjanı hazırlarken cilt ile temasından kaçının.

Küllerden kömür parçalarını ayıklayın. Kül ne kadar çok yanmışsa ve ne kadar beyaz olursa, hazırlayacağınız deterjan o kadar iyi olacaktır. 5 ölçek su ve 1 ölçek külü bir kaba koyun. Üzerini bir bezle örtüp ara sıra karıştırarak 1 veya 2 gün bekletin. Bir bez veya kadın çamaşırıyla süzün.

ashes

Kaygan bir sıvı elde edeceksiniz, bu da güçlü bir deterjan hazırladığınız anlamına gelir. İçine bir patates veya yumurta attığınızda yukarı çıkıyorsa, hazır demektir. Ancak batıyorsa daha fazla kül eklemelisiniz. Bu karışımı kullanacağınız zaman sulandırabilir, sıvı deterjan olarak kullanabilirsiniz. Deterjanı, ağzı sıkıca kapatılmış şişelerde saklayın.

Bu deterjan çamaşırları yıkamak ve bez, süzgeç gibi mikroplardan arındırılması gereken her şeyi temizlemek için uygundur. Birçok kişi bu karışımı; sebzeleri, kökleri ve baklagilleri temizlemek ve mutfak ve banyo tezgahlarını dezenfekte etmek için kullanır.

Ev Yapımı Doğal Oda Kokusu

Evinizdeki kötü kokuları gidermek ve sağlığınıza zarar verebilecek sprey veya diğer kimyasal ürünlerden uzak durmak için bu oda kokusunu tereddüt etmeden kullanabilirsiniz. Bir cam şişeye ve metal bir kapağa ihtiyacınız olacak. Şişenin dörtte birini karbonatla doldurup 8 damla limon özü yağı ekleyin. Kapağını kapatın ve bu iki malzemeyi iyice birbirine karıştırın. Bir çivi ile kapağın üzerine bir delik açın. Hazırladığınız kokuyu istediğiniz yere koyun ve koku etkisini yitirince bu işlemi tekrarlayın.

cleaning-2