Yanlış Şekilde Yemek Pişirmenin "Toksik" Sonuçları

Yanlış Şekilde Yemek Pişirmenin "Toksik" Sonuçları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

İddiaya gireriz ki evinizde yemek pişirmenin sağlığa hem yararlı hem de zararlı olabileceğini hiç düşünmemişsinizdir. Bu yazımızda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Teflon ve plastik materyallerde bir çok sağlık tehlikesi bulunmaktadır fakat yanlış şekilde yemek pişirmenin de kendince sorunları vardır.

Yazının kalanına ayrıntılı şekilde bir göz atın.

Günümüzdeki modern mutfaklarda yemek pişirmenin tehlikeleri

Sağlığımız ve ailemiz için zararlı şeyleri sıralarsak, teflon muhakkak bunlardan biri olurdu. Her ne olursa olsun, “yapışmaz” özelliği sayesinde yemek pişirmede veya kızartma yapmada halen çok popülerdir.

Teflon, 1938 yılında uluslararası bir şirket olan DuPont tarafından bulunmuştur. Bu ürün yemek yapmada hayat kurtaran bir buluş olarak görülse de çok zararlı materyal ve ürünlerden üretilmiştir.

Uzay gemisi, kablo kaplama, tıbbi protez, boya, cila, kontakt lens, uzay kıyafetleri, motorlar, su geçirmez kaplamalar ve benzeri alanlarda kullanılmaktadır.

pişirme

Teflonun tehlikeleri ana bileşeni olan PFOA‘dan gelmektedir (perfluorooctanoic asit, aynı zamanda C-8 olarak da bilinir), yok edilemez ve birikmiş bir maddedir.

1961 yılında, DuPont bu maddenin doğada çözünemediğini ve kanser, kısırlık, karaciğer problemleri, hipertiroid, cenin sakatlığı gibi rahatsızlıklara sebep olduğunu biliyordu. Yine de bu pek umurlarında olmadı ve fabrika artıklarını atmosfere ve suya boşaltmaya devam ettiler.

öyle ki PFOA göllerde, ırmaklarda, okyanuslarda, içme suyunda, bitkilerde ve hatta dünya nüfusunun %95’inin kanında tespit edilmiştir.

Teflon kullanmak sağlığınız için zararlıdır çünkü yüzey aşınır ve stabil değildir, bu da yediğimiz yemeklere yapıştığı anlamına gelmektedir.

Bu madde 160 derecede ısıtıldığında, küçük bir hayvanı, örneğin bir kuşu öldürecek derecede toksiktir. Fakat PFOA maddesi aynı zamanda patates cipsi, hamburger, patlamış mısır vb. ambalajlarında da bulunmuştur. Trigliserit ve kolesterol seviyelerini yükselttiği de görülmüştür.

hamburger

Yemek pişirmede kullanılması zararlı olan diğer bir element ise plastiktir. Günümüzde bu ürün milyonlarca mutfakta kullanılmaktadır, fakat üretim aşamasında büyük oranlarda kirlenmeye maruz kalmaktadır ve geri dönüşümü zordur ve doğada çözünmez.

Plastik vücutta hormon bozukluğuna yol açabilecek bileşenler içermektedir. Bu da bu maddelerin, özellikle esnek plastik yemek kapları, şişe ve hazır gıda paketlerinin vücuda girerek vücut fonksiyonlarını engellediği, değişikliklere sebep olduğu (öncelikle çocuklar ve anne karnındaki bebeklerde) anlamına gelmektedir.

Bu maddeyle temas eden yiyecekler zararlıdır, mikrodalgada ısıtıldığında ise daha kötü hale gelmektedir. Bu her gün dışarıdan yemek sipariş eden veya hazır gıdalar tüketen binlerce evde meydana gelmektedir. Yemeklerini, ısıtma sırasında yaydığı dalgalar da sağlığa zararlı olan bu elektrikli aletle ısıtırlar.

“Toksik” yemekler

Burada fast food yemeklerinden bahsetmeyeceğiz, zira bu zaten açıkça bellidir. Bunun yerine, yememizin sağlıklı ve “zararsız” olduğu söylenen fakat gerçekte hiç de öyle olmayan gıdalara bir göz atacağız (DİKKAT: bunlar kötü değil, sadece yapılış şekilleri kötüdür).

yemek pişirmenin toksik tarafları

Yanlış şekilde yemek pişirmenin en önemli sonucu, farkında bile olmadan yiyeceklerdeki toksik madde seviyesinin artırılmasıdır. Aşağıda bu tür gıdaların birkaçı sıralanmıştır:

Kötü şekilde pişirilmiş kırmızı veya beyaz fasulye

İkisinin de 100 derece üzerinde pişirilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, pişirmeden önce gece suda bekletilmesi gerekmektedir . Eğer bu yapılmazsa, toksik bileşenini (phytohemaglutinin) kaybetmez, bu da karın ağrısına sebebiyet verir.

Elma çekirdekleri

Az miktarda, amigdalin adı verilen glukoz ve siyanid birleşimini içerir. Eğer çok fazla tüketilirse toksik etkiye sebep olurlar.

Sindirim sistemi bunları özümse de tüketmekten kaçınmak en iyisidir. Aynı şey şeftali çekirdeği için de geçerlidir.

Acı Badem

Tatları güzel değildir ve muhtemelen yemeyi bitiremezseniz. Bu bizim “dostumuz” amigdalin ve diğer bir toksik madde olan emulsin yüzündendir. 20 adet acı badem tehlikeli sonuçlara sebep olur.

Yeşil Patatesler

Filizlenmiş patateste bulunan bileşene solanin adı verilir. Bu, bitki tarafından kendisini böcek ve mantara karşı korumak için üretilir.

Büyük miktarda zehirlenmeye sebep olabilir. Eğer filizlenmiş patates alırsanız, en iyisi bu filizleri ve etrafını keserek çıkarmaktır. Eğer yeşil kabuğu varsa, bu kabuğu soymadan pişirmeyin.

Tatlı patates

Bunlar asla çiğ olarak tüketilmemelidir, zira merkezi sinir sistemini etkileyerek delirmeye veya havaleye sebep olurlar.

Tatlı patatesleri kaynatarak sorunlara sebep olan dioscorin maddesini yok etmek gerekmektedir.

Domates

Meyve ve yaprakları yeşilken, sağlığa faydası yoktur çünkü içlerinde tatlı patatesle aynı etkiyi gösteren tomatidine bulunmaktadır. Bazıları bunun kolesterol ve tümörleri azalttığını belirtmektedir.

Domates olgunlaşınca yenilmelidir ve kesinlikle yapraklarını yememelisiniz.

Küçük Hindistan Cevizi

Aşırı kullanımı toksik etki gösterir, çünkü myristicin içerir, bu da bazı kişilerde havaleye sebep olmaktadır. Bazı ciddi durumlarda mide yıkanması gerekmektedir.

Yenebilir Mantarlar

Mantarlar gastronomide zarafeti temsil eder, fakat bazı kişilerde rahatsızlığa sebep olur. Bazı yenebilir mantarlar hydrazine içerir ve bu da mantar çiğ yendiğinde toksik etki gösterir.

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Ve Az Yağlı Yemek Pişirmek İçin 6 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Ve Az Yağlı Yemek Pişirmek İçin 6 İpucu

Diyetinizden yağı tamamen çıkarmak önerilmese de ne kadar yağ yiyeceğimiz ve en önemlisi de hangisini yemeyi seçeceğimiz çok önemlidir.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.