Yemek Pişirmenin “Toksik” Yanları

· 25 Şubat, 2015

İddiaya gireriz ki evin bu bölümünün sağlığa hem yararlı hem de zararlı olabileceğini hiç düşünmemişsinizdir. Teflon ve plastik materyallerde bir çok tehlike bulunmaktadır, fakat aynı zamanda kötü şekilde yemek pişirmenin de kendince sorunları vardır. Yazının kalanına ayrıntılı şekilde bir göz atın.

Günümüzdeki modern mutfakların tehlikeleri

Sağlığımız ve ailemiz için zararlı şeyleri sıralarsak, teflon muhakkak bunlardan biri olurdu. Her ne olursa olsun, “yapışmaz” özelliği sayesinde yemek pişirmede veya kızartma yapmada halen çok popülerdir. Teflon, 1938 yılında uluslararası bir şirket olan DuPont tarafından bulunmuştur. Bazıları bunu yemek yapmada hayat kurtaran bir buluş olarak görür, fakat gerçek şudur ki, çok zararlı materyal ve ürünlerden üretilmiştir.  Uzay gemisi, kablo kaplama, tıbbi protez, boya, cila, kontakt lens, uzay kıyafetleri, motorlar, su geçirmez kaplamalar ve benzeri alanlarda kullanılmaktadır.

pisirme

Teflonun tehlikeleri ana bileşeni olan PFOA‘dan gelmektedir (perfluorooctanoic asit, aynı zamanda C-8 olarak da bilinir), yok edilemez ve birikmiş bir maddedir. 1961 yılında, DuPont bu maddenin doğada çözünemediğini ve kanser, kısırlık, karaciğer problemleri, hipertiroid, cenin sakatlığı gibi rahatsızlıklara sebep olduğunu biliyordu. Yine de, bu pek umurlarında olmadı ve fabrika artıklarını atmosfere ve suya boşaltmaya devam ettiler. PFOA göllerde, ırmaklarda, okyanuslarda, içme suyunda, bitkilerde ve hatta dünya nüfusunun %95’inin kanında bulunmuştur.

Teflon kullanmak sağlığınız için zararlıdır çünkü yüzey aşınır ve stabil değildir, bu da yediğimiz yemeklere yapıştığı anlamına gelmektedir. Bu madde 160 derecede ısıtıldığında, küçük bir hayvanı, örneğin bir kuşu öldürecek derecede toksiktir. Fakat PFOA aynı zamanda patates cipsi, hamburger, patlamış mısır vb. ambalajlarında da bulunmuştur. Trigliserit ve kolesterol seviyelerini yükselttiği de görülmüştür.

hamburger

Yemek pişirmede kullanılması zararlı olan diğer bir element ise plastiktir. Günümüzde bu ürün milyonlarca mutfakta kullanılmaktadır, fakat üretim aşamasında büyük oranlarda kirlenmeye maruz kalmaktadır ve geri dönüşümü zordur veya doğada çözünmez.

Plastik vücutta hormon bozukluğuna yol açabilecek bileşenler içermektedir. Bu da bu maddelerin, özellikle esnek plastik yemek kapları, şişe ve hazır gıda paketlerinin vücuda girerek vücut fonksiyonlarını engellediği, değişikliklere sebep olduğu (öncelikle çocuklar ve fetuslarda) anlamına gelmektedir. Bu maddeyle temas eden yiyecekler zararlıdır, mikrodalgada ısıtıldığında ise daha kötü hale gelmektedir. Bu her gün dışarıdan yemek sipariş eden veya hazır gıdalar tüketen binlerce evde meydana gelmektedir. Yemeklerini, ısıtma sırasında yaydığı dalgalar da sağlığa zararlı olan bu elektrikli aletle ısıtırlar.

“Toksik” yemekler

Burada fast food yemeklerinden bahsetmeyeceğiz, zira bu zaten açıkça bellidir. Bunun yerine, yememizin sağlıklı ve “zararsız” olduğu söylenen fakat gerçekte hiç de öyle olmayan gıdalara bir göz atacağız (DİKKAT: bunlar kötü değil, sadece yapılış şekilleri kötüdür).

pisirme2

Bir çok yemek eğer yanlış hazırlanırsa, biz daha farkına varamadan toksite seviyelerini “gizlemiş” olurlar. Aşağıda bu gıdaların birkaçı sıralanmıştır:

Kötü şekilde pişirilmiş kırmızı veya beyaz fasülye

İkisinin de 100 derece üzerinde pişirilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, pişirmeden önce saatlerce suda bekletilmeleri gerekmektedir (örneğin bir gece boyunca). Eğer bu yapılmazsa, toksik bileşenini (phytohemaglutinin) kaybetmez, bu da karın ağrısına sebebiyet verir.

Elma çekirdekleri

Az miktarda, amigdalin adı verilen glukoz ve siyanid birleşimini içerirler. Eğer çok fazla tüketilirlerse toksik etkiye sebep olurlar. Diğer yandan, sindirim sistemi bunları özümser, yine de bunları tüketmekten kaçınmak en iyisidir. Aynı şey şeftali çekirdeği için de geçerlidir.

Acı Badem

Tatları güzel değildir ve muhtemelen yemeyi bitiremezseniz. Bu bizim “dostumuz” amigdalin ve diğer bir toksik madde olan emulsin yüzündendir. 20 adet acı badem tehlikeli sonuçlara sebep olur.

Yeşil Patatesler

Filizlenmiş patateste bulunan bileşene solanin adı verilir. Bu, bitki tarafından kendisini böcek ve mantara karşı korumak için üretilir. Büyük miktarda zehirlenmeye sebep olabilir. Eğer filizlenmiş patates alırsanız, en iyisi bu filizleri ve etrafını keserek çıkarmaktır. Eğer yeşil kabuğu varsa, bu kabuğu soymadan pişirmeyin.

Tatlı patates

Bunlar asla çiğ olarak tüketilmemelidir, zira merkezi sinir sistemini etkileyerek delirmeye veya havaleye sebep olurlar. Tatlı patatesleri kaynatarak sorunlara sebep olan dioscorin maddesini yok etmek gerekmektedir.

Domates

Meyve ve yapraklar yeşilken, sağlığa faydaları yoktur çünkü içlerinde tatlı patatesle aynı etkiyi gösteren tomatidine bulunmaktadır. Bazıları bunun kolesterol ve tümörleri azalttığını belirtmektedir. Domatesler olgunlaştıklarında yenilmelidir ve kesinlikle yapraklarını yemeyiniz.

Küçük Hindistan Cevizi

Aşırı kullanımı toksik etki gösterir, çünkü myristicin içerir, bu da bazı kişilerde havaleye sebep olmaktadır. Bazı ciddi durumlarda mide yıkanması gerekmektedir.

Yenebilir Mantarlar

Mantarlar gastronomide zarafeti temsil eder, fakat bazı kişilerde rahatsızlığı sebep olur. Bazı yenebilir mantarlar hydrazine içerir ve bu da mantar çiğ yendiğinde toksik etki gösterir.