Elma Sirkesiyle Güzellik Bakımı

Elma Sirkesiyle Güzellik Bakımı

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Bazen hepimizin evinde bulunan basit malzemeler en pahalı güzellik tedavileri kadar etkili olabilir. Örneğin elma sirkesi günlük hayatımızda çeşitli amaçlar için kullanılabilen etkili ve ucuz bir ürün olarak kendini gösterir. Onu saçınız, cildiniz ve tırnaklarınız için güzellik tedavilerinde kullanabilirsiniz.

Elma sirkesinin cildinizi yumuşatma yeteneği vardır. Bunun yanı sıra cildinizdeki kuruluğu, kaşınmayı giderir ve sivilcelere de iyi gelir. Bu basit ve kolay bulunur ürünle pek çok doğal tedavi hazırlayabilirsiniz. Aslında bunun belki de tek kötü yanı kokusudur, ama bu ürünü yine de denemeye değer.

Gerçek şu ki, çoğu kozmetik ürün bir tür doğal ürün bazıyla hazırlanır ve yüzyıllardır kullanılan elma sirkesi bunların arasında en sık olarak kullanılandır. Şimdi bu ürünü biraz daha yakından tanıyalım.

Elma sirkesiyle güzellik

Saçların sağlığına kavuşması için bir çözüm

uzun saçlar
 • Elma sirkesi bolca vitamin içermesinin yanı sıra iltihap sökücü ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Bu özellikler onu saçlar kuru ve cansız olduğunda onları canlandırmak için en uygun ürün kılar. Özellikle saçlar boyama sonucu doğal görünümünü kaybettiğinde ve sıkça saç kurutma makinesi kullandığınızda saçlarınız o kadar kurur ki, neredeyse tüm canlılığını kaybetmiş gibi görünür.
 • Çözüm: Bu çözüm oldukça basittir. Tek yapmanız gereken bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya katmak ve ardından bunu saçınıza 5 dakika süresince masajla uygulamanız. Ardından saçlarınızı suyla durulayın. Bunu her 15 günde bir yaparsanız, saçlarınızda önemli bir fark gözlemlersiniz.

Kepeğe çözüm

 • Elma sirkesi aynı zamanda mantar önleyici özelliklere de sahiptir. Bu ne anlama gelir? Elma sirkesi, kepek veya deride pullanma gibi kafa derisiyle ilişkili durumları tedavi etmemize yardımcı olur.
 • Çözüm: Bir püskürtme şişesi bulun. Bu tercihen kontrol etmesi rahat, hazırlayacağınız sıvıyı kolay bir şekilde uygulamanızı sağlayan ufak bir şişe olmalıdır. 200 ml suyu aynı miktarda elma sirkesiyle karıştırın ve şişeyi iyice çalkalayın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımı uygun gördüğünüz miktarda başınıza yayın. Bunun iyice kafa derinize sızdığından emin olun. Bunun ardından yapmanız gereken tek şey saçlarınızı tekrar yıkamak.

Yüz bakımı

bakımlı yüz
 • İnanması zor gelebilir, ama elma sirkesi bulabileceğiniz en iyi yüz temizleyicilerinden biridir. Bu cildin pH’ını dengeler ve cildi derinden temizler. Bunun ayrıca cildi sıkılaştırma özelliği de vardır. Daha da güzeli, yüzünüzün parlamasını ve sizin genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar.
 • Çözüm: 100 ml su ve aynı miktarda elma sirkesi alın. Bunları iyice karıştırın ve bunu taze tutmak için buzdolabında bir kapta bir süre beklemesine izin verin. Daha sonra bir miktar pamuğa uygulayıp bununla yüzünüzü temizleyin. Bunu yüzünüzü sabunla temizledikten sonra uygulamak önemli. Bu elma sirkesi tedavisini yüzünüze uyguladıktan sonra artık sürekli olarak nemlendirici veya güneş kremi uygulamanız gerekmeyecek. Cildiniz sağlıklı, bakımlı ve güzel olacak.

Cilt lekeleri için çözüm

yüz lekeleri

 

 • Bu, ciltteki lekeleri yumuşatmaya yarayan oldukça eski bir tedavidir. Bu lekeleri tamamen yok etmeyebilir. Ancak özellikle güneşin etkileri sonucu aniden veya zamanla ortaya çıkan lekeleri mutlaka yumuşatır.
 • Çözüm: İhtiyacınız olacak malzemeler elma sirkesi ve soğandır. Bu iki sıkıştırıcı bileşen bu durumlar için idealdir. Soğanı bir blendırdan geçirerek ondan mümkün olduğunca suyunu elde etmeye çalışın. Ardından bunu yarım bardak elma sirkesiyle karıştırın. Karışımı pamuğa uyguladıktan sonra lekelerin bulunduğu bölgelere uygulayın. Bunun yirmi dakika etkisini göstermesini bekleyin ve ardından yüzünüzü iyice yıkayın. Bu süre içerisinde güneşe maruz kalmamak önemlidir. Bu tedaviyi her 15 günde bir uygularsanız lekelerin yavaş yavaş daha beyaz ve daha ufak olduğunu görürsünüz.

Kaşınma ve kas ağrısına çözüm

cilt kaşınması
 • Bazen alerjiler veya hassaslık nedeniyle tüm vücudunuzda dayanılmaz bir kaşınma yaşarsınız. Bu aynı zamanda kendinizi stres altında hissettiğinizde veya dinlenmenizi engelleyen genel kas ağırları yaşadığınızda söz konusu olabilir. Elma sirkesi fiziksel ve kas gevşetici görevini de görür. Bu mutlaka faydalanmanız gereken basit bir kaynaktır.
 • Çözüm: Küveti ılık suyla doldurun ve içerisine 240 ml elma sirkesi katın. Ardından yirmi dakika kadar bir süre küvette oturun. Sizi anında rahatlatacak bir etki hissedeceksiniz. Bu, kendinizi gergin hissettiğinizde veya ağrılarınız olduğunda size çözüm sağlayacak kolay bir çözümdür. Bundan mutlaka yararlanmanızı öneririz.
İlginizi çekebilir ...
Her Gün 1 Yemek Kaşığı Elma Sirkesi İçmenin 8 Faydası 
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Her Gün 1 Yemek Kaşığı Elma Sirkesi İçmenin 8 Faydası 

Her gün 1 yemek kaşığı elma sirkesi içmenin ne gibi faydaları olduğunu biliyor musunuz?Salataya sos olmasının dışında pek çok faydası olduğunu bilm...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434
 • Penn State University. (2017). Analyzing the Acid in Vinegar. Penn State Journal.
 • Johnston, C. S., & Gaas, C. A. (2006). Vinegar: Medicinal Uses and Antiglycemic Effect. MedGenMed. https://doi.org/531649 [pii]
 • Gullo, M., & Giudici, P. (2008). Acetic acid bacteria in traditional balsamic vinegar: Phenotypic traits relevant for starter cultures selection. International Journal of Food Microbiology. https://doi.org/10.1016/j.ijfoodmicro.2007.11.076

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.