Bu İki Malzeme ile Kötü Kokuları Ortadan Kaldırın

Bu iki çok yaygın ve doğal içerikli malzeme ile evinizdeki kötü kokulardan ve nemden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu malzemelerin ne kadar etkili olduklarından etkileneceksiniz!
Bu İki Malzeme ile Kötü Kokuları Ortadan Kaldırın

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Evinize ya da odanıza girdiğiniz zaman kötü bir koku olması gerçekten rahatsız edici olabilir. Rahatsız edici olmasının yanı sıra, sağlığınız için de çok zararlı olabilir. Fakat, kapalı alanlarda oluşan bu kötü kokuları ortadan kaldırabileceğiniz iki doğal malzeme vardır.

Bu basit bir denklemdir. Evlerdeki kötü kokular genellikle nemden kaynaklanır. Aksi takdirde, evinizde bulunan objelerden gelme ihtimali de vardır. Tabii ki, bu, bakteriler ve toz akarları için uygun bir ortam yaratır. Bazen, bu mikroorganizmalar, alerjisi ya da astımı olan kişiler için en kötü düşmandır.

O zaman sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini görmek çok kolaydır. Bununla birlikte, kötü kokuların üstesinden gelmenin bir başka önemli nedeni, bunların sadece tatsız ve hoş olmayan bir durum oluşturmasıdır.

Bu İki Malzeme ile Kötü Kokuları Ortadan Kaldırın

Konforunuz ve misafirleriniz için iki sihirli malzeme sunmak istiyoruz. Onları kullanarak, çok az çaba ile kapalı alanlarda kötü kokulardan kurtulacaksınız.

buzdolabı

Bu iki malzemeyi kullanarak kapalı alanlarda oluşan kötü kokuları ortadan kaldırın. Kötü kokular, siz tatildeyken veya uzun bir süre boyunca evde olmadığınızda ortaya çıkar. Ayrıca, evinizi gün içinde havalandırmazsanız ya da eviniz herhangi bir güneş ışığına maruz kalmazsa da olur.

Nem birikir ve ulaştığı her şeye siner. Duvarlarınızı ve giysilerinizi, özellikle kirli kıyafetlerinizi, kirli ayakkabılarınızı ve perdelerinizi etkileyebilir. Bu nedenle, kapalı alanlarda kötü kokuları ortadan kaldırmak için yapmanız gereken ilk şey onları havalandırmak ve temiz tutmaktır. Evcil hayvanlarınız için havalandırıcılar ve yer temizleyicileri yapın.

Bunu yaptıktan sonra, kötü kokuların geri dönmesini önlemek için iki doğal malzemeyi kullanabilirsiniz.

Doğal Kömür

kömür

Doğal kömür kötü kokuları gidermek için mükemmel bir maddedir. Doğal olmasının yanı sıra, kirlilik yaratmaz. Buna ek olarak, doğal kömür kullanımı ile kimyasal endüstriyel ürünleri kullanmamış olursunuz.

Doğal kömürü süpermarketlerden kolaylıkla edinebilirsiniz. Daha sonra bu kömürü odalarda, buzdolaplarında, dolaplarda ya da kötü koku olan her yerde kullanabilirsiniz.

Bir gram doğal odun kömürü, soğurma kapasitesi bakımından 250 metrekaredir. Neyse ki, bu sadece kötü kokuları değil, aynı zamanda varlığının farkında bile olmadığınız, sağlığınıza zararlı diğer maddeler için de geçerlidir. Tüm bunlar bu basit doğal içerik sayesinde yok edilmiş olur.

Doğal odun kömürü, Quercus phillyraeoides adlı bir meşeden gelir. Meşe, orta karbonizasyon sürecinden geçer ve kum, toprak ve kül ile karışarak beyazımsı tonunu alır.

Şimdi, kokular ortadan kaybolduğunda muhtemelen onunla ne yapacağınızı merak ediyorsunuzdur. Kömürü birkaç saat güneşte bırakarak kolayca “yenileyebilirsiniz”. Kömür güneşte kuruyacak, nem ve emilen maddeleri çıkaracak ve yeniden kullanılmaya hazır olacaktır.

Büyüleyici, değil mi?

Kafur

kafur

Kafur, tuza benzeyen beyazımsı bir maddedir. Kafur defnesi olarak da bilinen Laurus camphora’dan gelir. Kafur, kokuları ortadan kaldırmak ve birçok sorunu önlemek de dahil olmak üzere çok değişik şekillerde kullanıma sahip bir maddedir. Ayrıca, aynı zamanda bir analjezik ve anti-enflamatuvar maddedir.

Kapalı alanlarda oluşan kötü kokuları kafur kullanarak nasıl yok edebilirsiniz?

  • Öncelikle kafuru herhangi bir formda kullanabilirsiniz. Bu formlar uçucu yağ, sıvı, katı, toz ya da bilye şeklinde olabilir.
  • Bir başka yöntem de, kafurun toz halini su ve yüzey temizleyicisi ile karıştırmaktır. Kafur temizlikten sonra harika bir koku ve ferahlatıcı bir atmosfer yaratır.
  • Bunlara ek olarak, sprey şişesine ekleyerek sprey olarak da kullanabilirsiniz. Basitçe biraz su ve uçucu yağ ile karıştırarak sprey formuna getirebilirsiniz.
  • Son olarak da, kafur toplarını dolabınızda kullanabilirsiniz. Direkt dolabınıza bu topları yerleştirip, nemin ve kapalı alanların neden olduğu kötü kokulara veda edin.

Unutmayınız ki, ölçülü olmak her zaman iyidir. Büyük miktarlarda teneffüs edilmesi sağlığınıza zararlı olabilir. Bu nedenle, sadece birkaç damla kullanmak önemlidir.

Şimdi, kapalı alanlardan gelen kötü kokuları ortadan kaldırmak bir sorun olmayacaktır. Birkaç dakika içinde, eviniz güzel kokacak ve eve gelmek çok daha keyifli olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rutala, W. (1996). Desinfectantes de uso hospitalario. In Mayhall Hospital Epidemiology and Infection Control. Maryland: G. Baltimore.
  • Carrasco, S. (2017). 5 objetos en casa que acumulan millones de bacterias : Su Médico.
  • Adams, H. S. (1956). UN PROYECTO DE PROGRAMA DE PROTECCION DE LOS ALIMENTOS PARA LOS PAISES QUE NO LO TIENEN. PSP.
  • Analiza Calidad. (2006). Microorganismos indicadores. Microbiología de Los Alimentos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.