Kıyafetleri Düzenlemek İçin 3 Etkili Yöntem

Evinizde kıyafetleriniz için özel bir alanınız yoksa bu yazımızda kıyafetlerinizi koymak ve organize etmek için size bazı harika fikirler vereceğiz.
Kıyafetleri Düzenlemek İçin 3 Etkili Yöntem

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Giyinme odası yapacak boş bir alan bulmak bir kenarda dursun, bazen evinizde bir dolap için bile yer olmayabilir. Bu durum, kıyafetleri düzenlemek konusunda size sorun yaratacaktır. Kıyafetlerinizi etkili bir şekilde düzenlemek ve saklamak için pek çok yaratıcı ve kolay yol vardır. Aşağıdaki önerileri okuyup uygulamaya ne dersiniz?

Kıyafetleri düzenlemek için bir yönteminiz yoksa evde bir sorun yaratabilir. Bu nedenle, bugünkü yazımızda artık kullanmadığınız bazı eski malzemelerle ucuz yoldan kendi dolabınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu, evinize özel bir dokunuş katmak için harika bir yol olabilir.

Bu yazımızı da okuyun: Kutularla Bu 7 El İşini Yapın

Kıyafetlerinizi düzenlemek için fikirler

El işleriyle ilgiliyseniz, farklı türde dolaplar tasarlayabilir, onları istediğiniz gibi boyayabilir ve dekore edebilirsiniz. Aşağıda sizlere kolay uygulanabilir birkaç fikir sunduk:

  • Birkaç ahşap keresteyi raf olarak kullanarak kendinize bir dolap yapın. Bu keresteleri rahatça ulaşabileceğiniz bir yükseklikte sabitleyin. Ardından, kıyafetlerinizi koymak için renkli kumaşlar ya da ağır olmayan ahşap kutular satın alabilirsiniz.
  • Plastik çekmeceler satın alın. Oldukça ucuz olmalarının yanı sıra, odanızın dekorasyonuna da yardımcı olacaklardır. Bu plastik çekmeceleri bulmak oldukça kolaydır ve tekerlekli oldukları için kullanımları pratiktir.
  • Mümkünse, duvarın üst kısmında bir uçtan diğer uca metal bir çubuk asabilirsiniz. Kıyafetlerinizi asmak için bu çubuğu kullanabilirsiniz. Kıyafetler düzenli olduğu müddetçe bu tasarım hoş görünecektir.
  • Eğer evde iki adet portatif merdiveniniz varsa bu merdivenleri de kullanabilirsiniz. Ayakkabılarınızı koymak için merdivenin alt basamaklarına bir ahşap raf yerleştirin. Üst kısıma ise bir şeyler asacak alan yaratabilmek için bir demir çubuk yerleştirin.
kıyafetleri düzenlemek

Kıyafetleri düzenleme ve muhafaza etme yöntemleri

Kıyafetlerinizi düzenlemek ve muhafaza etmek için evinizde fazla yeriniz yoksa, rahat bir ortam yaratmak için mevcut alandan nasıl tasarruf edeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Artık giymediğiniz kıyafetleri bağışlayın

Manevi bir değeri olmadıkça, artık giymediğiniz kıyafetleri ihtiyacı olanlara vererek dolabınızda yer açabilirsiniz. İlk olarak hangi kıyafetleri giydiğinizi, hangilerini giymediğinizi belirleyin.

Ayrıca birbirine benzeyen pek çok kıyafetiniz varsa, yalnızca en çok beğendiklerinizi saklayın. Kıyafetlerinizi ayırmaya başladığınızda aslında yarısını hiç kullanmadığınızı fark edeceksiniz.

2. Mevsimlere göre kıyafetlerinizi düzenleyin

Mevcut mevsim boyunca giymeyeceğiniz kıyafetlerinizi kaldırarak havaya uygun kıyafetlerinizi çıkarın. Eğer deponuz varsa bu çok işinize yarayacaktır. Ancak fazladan alanınız yoksa, ihtiyacınız olduğunda kıyafetlerinizi daha kolay bulabilmak için kıyafetlerinizi mevsimlere göre ayırın.

düzenli giyinme odası

3. Kıyafetlerinizi asın

Kıyafetlerinizin çoğunun asmaya gerek olmadığını düşünebilirsiniz ancak kıyafetleri dikey olarak yerleştirmek her zaman daha iyidir. Kıyafetlerinizi asmak, daha fazla kıyafeti daha küçük bir alana sığdırmanızı sağlar.

Gömlekleriniz bir yerde, t-shirtleriniz bir yerde ve pantolonlarınız bir yerde olmak üzere kıyafetlerinizi türlerine göre ayırırsanız aradıklarınızı daha kolay bulursunuz. Ayrıca, kıyafetlerinizi uzundan kısaya doğru da asabilirsiniz.

Bunlar, bir dolabınız olmasa bile, evinizi düzene koymak için uygulayabileceğiniz şeylerdir. Hayal gücünüzü kullanın ve kıyafetlerinizi düzenlemek için farklı fikirler düşünün. Bu yazıda bahsettiklerimizi uygulamanın tam vakti!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.