5 Küçük Değişiklikle 1 Beden İncelmek Mümkün

İmkansız gibi görünse de, aç kalmadan ideal kilonuza ve pantolon bedeninize ulaşmak, birkaç küçük değişiklikle aslında çok kolay.
5 Küçük Değişiklikle 1 Beden İncelmek Mümkün
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 13 Ocak, 2019

Gerçekten 5 küçük değişiklikle 1 beden incelmek mümkün mü? Kesinlikle. Bazen en ufak şeyin sağlığınız üzerinde çok büyük yararı olabiliyor.

Kilo vermenin en zor kısımlarından biri, ideal kilonuza ulaştıktan sonra o kiloyu korumaktır. Bunun için diyetiniz bittikten sonra bile, her gün düzenli beslenmelisiniz.

Şeker alımını en aza indirmeli ve bol su içmenin sadece formunuz için değil genel sağlığınız için de çok yararlı olduğunu bilmelisiniz.

Şimdi size vereceğimiz küçük tavsiyeler, pantolon bedeninizi 1 beden küçültmenize yardımcı olacak. Ancak bu tavsiyeleri bir yaşam tarzı olarak benimsemelisiniz.

Büyük fedakarlıklara ya da çok fazla para harcamanıza gerek yok. Hadi bir göz atalım.

1. Yeni tatlandırıcınız: Tarçın

Bir dahaki sefere, kahvaltıda bir kase meyve yerken biraz tarçın ekleyin. Eğer çay içiyorsanız, şeker atmak yerine çayınıza tarçın ekleyebilirsiniz. Daha iyi bir uyku için uyumadan önce bir bardak sıcak süt içmeyi seviyorsanız, bir çay kaşığı tarçın eklemeyi unutmayın.

Bel ölçüsü

Kilo vermenize yardımcı olmak ve 1 beden incelmek için bu harika, doyurucu ve lezzetli baharatı her türlü tatlınıza ya da içeceğinize ekleyin.

Tarçının, pantolon bedeninizi küçülmeye yardımcı olduğu gösteren birkaç sebep:

 • Tarçının, vücuttaki insülini harekete geçiren bir özelliği vardır. Kan şekeri seviyesinin artmasını engeller ve dengede kalmasına yardımcı olur.
 • Tarçın tüketmenin bir diğer yararı da, kalorileri yakmak için metabolizmayı hızlandırır ve karın bölgesindeki kiloyu vermeye ve burada biriken yağı kolayca yakmaya yardımcı olur.

2. Beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği yiyin

Ekmek, sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazıdır. Ancak yemeğin yanında yiyeceğimiz ekmeği iyi seçmek önemlidir.

 • En yararlısı, şüphesiz çavdar ekmeğidir. Tarçınla beraber bu tahıl kan şekeri seviyesini düzene sokar.
 • Diğer ekmek türlerinden daha doyurucudur. Hatta, konu pantolon bedenini küçültmekse kızarmış çavdar ekmeği bu konuda oldukça yardımcıdır.
 • Çavdar ekmeği kahvaltı için de idealdir. Karbonhidrat yavaşça salınır böylece size saatlerce enerji sağlar.
Çavdar ekmeği

3. Sos yerine zeytinyağı

Salata ya da ızgara yaparken, hepimiz barbekü, sezar, tatlı ekşi, tatar gibi soslar eklemeyi severiz.

 • Hepimiz biliyoruz ki bu soslar yemekleri daha da lezzetli hale getiriyor. Ancak, pantolon bedeninizi bir beden küçültmek istiyorsanız, yediğiniz sosları azaltmalısınız. Tamamen beslenmenizden çıkarmak yerine ya da az tüketebilirsiniz.
 • Zeytinyağı en güzel sostur. Karın bölgenizde yağ birikmesini engeller ve kalbinize iyi gelir.
 • Konu kilo vermeye gelince, kilit konu doymuş yağlardır. Genel kanının aksine, zeytinyağı kolesterol seviyesini düzenler ve kilo vermeye yardımcı olur.

Tüm yararlarından faydalanmak ve 1 beden incelmek için, her gün kahvaltıdan önce biraz limon suyuyla bir çay kaşığı zeytinyağı için. Kahvaltı etmeden önce yarım saat bekleyin.

4. Tatlı ihtiyacı için bitter çikolata

Her gün 30 gram bitter çikolata yemek kalp sağlığınıza iyi gelir ve tatlı ihtiyacınızı giderir. Ayrıca sindirim sistemini harekete geçirir ve kalbinizin sağlıklı kalması için gerekli olan besinleri sağlar.

Nasıl karşı koyabilirsiniz? Öğünler arası karnınız acıktığında biraz meyve, biraz yemiş ve bir parça bitter çikolata yiyin.

Endorfinin sağladığı enerjinin tadını çıkarın!

Çikolata

5. Latte yerine küçük boy kahve

Kahve, kilo vermeye yarımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır, iştahı bastırır ve harika bir idrar söktürücüdür.

Ancak, kahvenizin içine ne koyduğunuza dikkat etmelisiniz. Süt yüksek miktarda yağ içerir bu yüzden sindirimi zordur, şeker koymak da iyi bir alışkanlık değildir.

 • Hindistan cevizi şekerini ya da tarçını tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Büyük bir fincan sade kahve içmek en iyisidir.
 • Kahvenize az su koymak, şüphesiz kahvaltınızı daha sağlıklı, daha sindirimi kolay ve daha doyurucu bir hale getirir.

Denemeye bugünden başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Institute of Medicine (US) Subcommittee on Military Weight Management. Weight Management: State of the Science and Opportunities for Military Programs. Washington (DC): National Academies Press (US); 2004. 4, Weight-Loss and Maintenance Strategies. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK221839/
 • Slavin JL, Lloyd B. Health benefits of fruits and vegetables. Adv Nutr. 2012;3(4):506–516. Published 2012 Jul 1. doi:10.3945/an.112.002154
 • Poti JM, Braga B, Qin B. Ultra-processed Food Intake and Obesity: What Really Matters for Health-Processing or Nutrient Content?. Curr Obes Rep. 2017;6(4):420–431. doi:10.1007/s13679-017-0285-4

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.