Aktif Karbon ve Bilmeniz Gereken 8 Harika Kullanımı

Aktif kömür, içerdiği bileşenler ve özellikler sayesinde kolesterolünüzü kontrol altın almaya ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemi vücudu virüslere ve mikroplara karşı korur.
Aktif Karbon ve Bilmeniz Gereken 8 Harika Kullanımı
Mario Benedetti Arzuza

Yazan ve doğrulayan doktor Mario Benedetti Arzuza.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aktif karbon, kimyasalları, metalleri ve toksinleri emebilme özelliği sayesinde çok uzun yıllardır kullanılan bitki bazlı bir maddedir, detoks için idealdir.

Aktif Karbon ve Bilmeniz Gereken 8 Harika Kullanımı

Antik zamanlardan günümüze, tıp alanının bir parçasıdır. Her türlü zararlı maddeye karşı en etkili panzehirlerden biridir. 

Vücuda alındığında iltihap sökücü, sindirimsel ve antioksidan özellikleri vardır. Bu özellikler çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olur. 

Bir çok insan aktif karbon nedir, bilmediği için bugünkü yazımızda 8 harika kullanımından bahsedeceğiz.

Neler olduklarını keşfedin!

1. Dişleri beyazlatır

beyaz dişler

Mikro gözenekleri sayesinde aktif karbon dişleriniz için idealdir. Plakları ve dişinizin üzerindeki yemek artıklarını temizler. 

Buna ek olarak, aktif körü kullanmak ağzınızın pH seviyesini dengeler; şarap, kahve, çay ya da diğer maddelerin sebep olduğu lekeleri beyazlatır. 

Hatta koruyucu ve antibakteriyel etkisi de vardır.

  • Çürük
  • Ağız kokusu
  • Diş eti iltihabı
  • Diş eti çekilmesi

gibi durumlar yaşamak istemiyorsanız aktif karbonu kullanabilirsiniz.

2. Şişkinliği ve gazı giderir

Aktif karbon, şişkinliğin ve gazın sebep olduğu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için harika bir çözümdür. Çünkü aktif karbondaki organik bileşenler atıklardan kolayca kurtulmaya yardımcı olur.

Aktif karbon, bağırsaklarda gaz oluşumunu engeller. Üstelik, gaz oluşumuna sebep olan yiyeceklerin doğru bir şekilde parçalanmasına yardımcı olur.

3. Akşamdan kalmışlığı engeller

Başı ağrıyan kadın

Aktif karbon, kandaki alkolü emmez ancak çok içildiğinde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 

Başka bir deyişle, alkollü içeceklerdeki toksinlerin özüştürülmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda bu toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır.

4. Cildin güzelleşmesini sağlar

Aktif karbon, cildin güzelleşmesi için harika bir yardımcıdır. Özellikle aleo vera, yumurta ve esansiyel yağlarla birleşince etkisini daha fazla gösterir.

Toksinleri ve kiri emme özelliği, gözeneklerin temizlenmesini kolaylaştırır. Sonuç olarak, cildinizi siyah noktalardan ve kirlerden arındırır.

Tüm bunların yanında, hafif de olsa lekeleri ve yara izlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan etkileri vardır. 

5. Erken yaşlanmayı önler

Aynaya bakan kadın

Hücrelerin erken yaşlanması oldukça rahatsız edici bir sorun haline geldi çünkü erken yaşlanamdan dolayı hastalıklara yakalanan insanların sayısı gittikçe artıyor.

Yaşlanmak hayatın bir gerçeğidir. Ancak, genç yaşta yaşlanmanın izlerine rastlamak normal bir durum değildir. 

Çevre kirliliği, düzensiz beslenme ve güneş ışınları bu durumun oluşmasından sorumlu etkenlerdir.

Bu yüzden, aktif karbon organlarınız için harika bir yardımcıdır. Vücudun toksinlerden, kimyasallardan ve size zarar veren her türlü maddeden arınmasına yardımcı olur. 

6. Kolesterolü dengeler

Aktif kolesterol içindeki bileşenler, damarlardaki kötü kolesterolden kurtulmaya yardımcı olur. Plak oluşumunu engeller. Lipidlerin atardamarlar duvarlarına yapışmasını engeller.

Buna benzer olarak, atardamarların esnekliğini arttırır böylece atardamarların tıkanması engellenir ve kan akışını rahatlatır.

Bu sebepten dolayı, kan basıncı kontrol altına almak için idealdir. Aynı zamanda kronik kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

7. Virüs ve bakterilere karşı korur

bakteriler

Aktif karbon, bağışıklık sistemi için de oldukça iyidir çünkü hastalıklara sebep olan virüs ve bakterilere karşı vücudunuzu korur.

Özellikleri sayesinde, dışardaki tehlikelere karşı vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlendirir. Üstelik, enfeksiyona yakalanma riskini azaltır.

8. Böcek ısırıklarını rahatlatır

İltihap sökücü, detoks ve sakinleştirici etkileri sayesinde aktif karbon böcek ısırıkları için de kullanılabilir. 

Aktif karbon kullanarak, cildin alerjik reaksiyonlarını azaltabilirsiniz. Aynı zamanda bazı böceklerin acıya sebep olan zehrini dışarı atmaya yardımcı olur. 

Bu durumlarda hem içerden hem dışardan aktif karbonun yararlarından faydalanabilirsiniz. Bu şekilde en iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, aktif karbonun harika özellikleri vardır. Kapsül şeklinde kullanabilirsiniz. Yararlarını kendiniz görün!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chyka PA, Seger D, Krenzelok EP, et al. Position paper: single-dose activated charcoal. Clin Toxicol (Phila) 2005;43:61-87. View abstract.
  • Wang X, Mondal S, Wang J, et al. Effect of activated charcoal on apixaban pharmacokinetics in healthy subjects. Am J Cardiovasc Drugs 2014;14:147-54. View abstract.
  • Wang Z, Cui M, Tang L, et al. Oral activated charcoal suppresses hyperphosphataemia in haemodialysis patients. Nephrology (Carlton) 2012;17:616-20. View abstract.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.