Cildin Erken Yaşlanmasını Önlemek İçin 6 Alışkanlık

Cildinizin erken yaşlanmasını önlemek için her yaşta harekete geçebilirsiniz - önleyici yöntemlere başvurmak için kırışıklıklarınızın belirmeye başlamasını beklemeyin.
Cildin Erken Yaşlanmasını Önlemek İçin 6 Alışkanlık
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cildiniz eninde sonunda yaşlanacak. Buna müdahale etmek için birçok yol olsa da, hayatımızın bir noktasında bunu başımıza geleceğini kabul etmeliyiz. Sorun şu ki, çoğu insanda cilt erkenden yaşlanıyor. Çok genç yaşlarda, ciltleri doğal olmayan bir şekilde yaşlı görünmeye başlıyor.

Erken yaşlanmanın izlerinden bazılarını makyaj ile kapatabilecek olsanız da, çoğu kadın bu izleri minimuma indirmeye ve oluşumlarını engellemeye çalışır. Yaşlanma karşıtı kozmetik ürünleri ve işlemlerin yanı sıra, çoğu cildinizin sağlığını etkilediği için alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.

Lekelerin, kırışıklıkların ve diğer kusurların oluşumunu önlemenin en etkili yollarından biri müdahale etmeye erken başlamaktır. Bu sebepten ötürü, aşağıda günlük rutininize dahil etmeniz gereken 6 en iyi öneriyi paylaştık.

Bu tavsiyelere bir göz atın!

1. Güneş Kremi Kullanın

güneş kremi sürme

Güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalma cildin erken yaşlanmasını sağlayan ve cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açan sebeplerden biridir.

  • Günlük olarak güneş kremi kullanmak bir bariyer oluşturmasını sağlar ve yanıkları ve aşırı kuruluğu öner.
  • Güneşli günlerin yanı sıra bulutlu günlerde de güneş kremi kullanmalısınız.
  • Eğer dışarısı çok güneşliyse, güneş koruma faktör en az 30 olmalıdır.

2. Antioksidan Tüketin

Antioksidan açısından zengin gıdalar hücrelerdeki cildin erken yaşlanmasını hızlandıran serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltır.

  • Antioksidanlar cildinizin yenilenme sürecini tetikler ve cildinizin yumuşak olmasını ve korunmasını sağlar.
  • Meyveler ve çiğ sebzeler aşırı derecede antioksidan içerir. Antioksidanlar bitki ve tahıllarda da bulunur.

3. Daha Çok Su İçin

erken yaşlanmasını

Günde yeterince su içmek iç organlarınızın daha iyi çalışmasını garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizin gerekli neme kavuşması ve oksijenlenmesi için de oldukça büyük bir rol oynar. Hatta, yeteri kadar sıvı tüketmeyen insanlar susuz kalmaya meyilli olurlar ve bu ciltlerine de yansır.

  • Hücrelerin yeteri kadar su alıp hücre yenilenmesini tetiklemek için günde 6-8 bardak su içtiğinizden emin olmalısınız.
  • Su kanı arındırır ve toksinlerden kaynaklanan sivilceleri önler.

4. Vücudunuzu Arındırın

Su içmek vücudunuzun arınma sürecini başlatsa da, salgı organlarınızın çalışması için başka gereksinimler de vardır. Aşırı toksin dolaşımı hücrelerinizi kötüleştirir, cildinizin erken yaşlanmasını hızlandırır ve akne ve cilt kuruluğuna sebep olur.

  • Vücudunuzu, meyveler, sebzeler ya da detoks içecekleri tüketerek düzenli olarak arındırmayı alışkanlık haline getirmeniz oldukça önemlidir.
  • Ayrıca, detoks sürecinde doymuş yağ, işlenmiş gıda ve şeker tüketmekten kaçınmalısınız.

5. Sigara İçmeyin

sigarayı bırakmak

Nikotinin yanı sıra, sigara hücrelere zarar veren birçok toksik madde içerir ve bu maddeler cildin erken yaşlanmasını hızlandırır.

  • Aşırı sigara içmek kollajenlerin bozulmasına ve vücudunuzun besleyici maddeleri emme yetisinin azalmasına sebep olur.
  • Sigara içenlerin sivilce gibi ufak problemlerin yanı sıra deri hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklara da yakalanma ihtimali oldukça yüksektir.

6. Ölü Derileri Arındırın

Ölü derilerden kurtulmak için düzenli olarak, en azından haftada bir kez, çeşitli ürünleri kullanmak cildin erken yaşlanmasını önlemek için oldukça iyi bir alışkanlıktır. Bu tarz bir yönteme başvurmak, hücrelerden ve kusurlardan kurtulmayı kolaylaştırarak cildinizin yüzeyini yapılandırır. Bu da cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasını önler.

  • Öncelikle, ölü derilerin arındırılmasını sağlayan ürünler pütürlü yapılarından dolayı cildinizdeki gözenekleri derinlemesine temizlerler ve siyah nokta ve akne oluşumunu önlerler.
  • İçerdikleri vitamin ve mineraller emilerek hücre yenilenmesine yardımcı olur.
  • Son olarak, kan dolaşımını hızlandırırlar ve bu sayede oksijenlenme miktarı arttığı için dokularınız sağlıklı kalır.

Not: Eğer cildiniz yağlanmaya meyilliyse, ölü derilerden kurtulmak için kullandığınız ürünleri haftada 3 defaya kadar kullanabilirsiniz. Öyle değilse, tahriş olmasına engel olmak için haftada bir kez kullanmanızı öneririz.

Erken yaşlanmanın belirtileri olan kırışıklıkları önlemek için bir şey yapıyor musunuz? Eğer yapmıyorsanız, yapmaya başlayın! Bu yöntemler oldukça kolay ve eğer güzel ve parlak bir cilde sahip olmak istiyorsanız bu yöntemlere başvurmanız oldukça önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.